Francouzka žaluje představitele Opus Dei, kterým roky otročila

  20:50aktualizováno  20:50
Francouzka Catherine Tissierová žaluje dva představitele konzervativní katolické organizace Opus Dei, protože ji prý přes deset let věznili a nutili pracovat bez nároku na mzdu. Denně musela 13 hodin uklízet ve škole. Případ začal projednávat pařížský soud, píše deník The Daily Telegraph.

Catherine Tissierová přijíždí k pařížskému soudu. | foto: Profimedia.cz

Tissierová otročila od svých 14 do 27 let. Musela denně od 7 ráno do 10 večer včetně víkendů uklízet ve škole provozované Opus Dei. Neměla přitom nárok na dovolenou a nedostávala ani peníze. Musela složit slib poslušnosti, chudoby a čistoty a byla zcela odříznutá od světa.

Až nyní, ve 40 letech, představitele organizace zažalovala. Jejich obhájce tvrdí, že je to vlastně jen jednoduchý pracovně-právní spor. Advokáti žalobkyně ale trvají na tom, že praktiky skupiny jejich klientku po psychické i fyzické stránce poškodily.

Opus Dei

Opus Dei vznikla v roce 1928. Nejvyšším představitelem je prelát, potvrzený doživotně papežem. Členy organizace, kterých je po světě více než 80 tisíc  mohou být kněží i laici. Posláním je "pomáhat lidem pochopit, že práce a okolnosti každodenního života jsou příležitostí přiblížit se k Bohu, ke službě ostatním a ke zdokonalení společnosti".

Opus Dei zviditelnila kniha Šifra mistra Leonarda nebo také Da Vinciho kód amerického spisovatele Dana Browna. Podle něj se podílí na úsilí katolické církve zabránit za každou cenu tomu, aby se svět dověděl, že Ježíš Kristus měl dítě s Máří Magdalenou.

Tissierová se dostala do internátní školy v Dosnonu v roce 1985. Oficiálně škola patří Univerzitní a technicko-kulturní asociaci Acut. Vazbu na Opus Dei prý tehdy dívka odhalila asi po roce studia.

Vazbu u soudu uznal i jeden z obviněných, Francis Baer, který v Acutu zastával funkci pokladníka. Byla to ale prý jen duchovní činnost.

Ve třiceti jen 38 kilo

S tím ale Tissierová nesouhlasí. "Nesměla jsem to (že jsem v Opus Dei) říct rodičům. Stali se ďáblem. Když se mě snažili kontaktovat, řekli jim: 'Vaše dcera je naše, už vám nepatří, můžete ji vidět jednou za rok'," vypověděla Francouzka. Jednou se prý dostala k lékaři a řekla mu, že je v Opus Dei. On ji pak diagnostikoval těžkou depresi a předepsal ji plno léků. Kromě toho ve 29 letech vážila jen něco málo přes 38 kilo.

Rodiče ji z otroctví vysvobodili až v roce 2001. Pak trvalo celé dva roky, než se dala zase dohromady.

Po celou dobu prý Tissierová dostávala plat. Obratem ale musela podepsat prázdné šeky a její zaměstnavatelé si všechny peníze vzali zase zpátky. "Po 15 letech jsem měla na účtu deset eur," řekla.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky
Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Najdete na iDNES.cz