Středoafričané šli rabovat, v domě prezidenta našli dvě lidské kostry

  18:11aktualizováno  18:11
Někdejší prezident Středoafrické republiky, který byl nucen opustit zemi po vítězství povstalců z hnutí Séléka, skrýval ve svém domě šokující tajemství. Při rabování vyšlo najevo, že měl ve své garáži dvě lidské kostry. Ty prý mohly sloužit i k šamanským rituálům.

Voják z hnutí Séléka v středoafrické metropoli Bangui (30. března 2013) | foto: Reuters

V hlavním městě Středoafrické republiky se pilně rabuje. V rezidenci bývalého prezidenta Françoise Bozizého však obyvatele této chudé africké země čekala překvapivá kořist. V opuštěné garáži našli dvě lidské kostry.

"Lidé tam podle všeho hledali diamanty, zlato nebo jiné cennosti," uvedl pro server telegraph.co.uk plukovník Ali Garba, jeden ze členů povstaleckého hnutí Séléka. Dodal, že dvojice koster ležela asi ve dvoumetrové hloubce pod podlahou garáže.

François Bozizé

François Bozizé, bývalý prezident Středoafrické republiky.

François Bozizé se narodil v Gabonu jako příslušník kmene Gbajů. Ve vojenské škole ve Středoafrické republice získal výcvik a po strmé vojenské kariéře byl v roce 1978 jmenován brigádním generálem. Poté vystřídal posty ministra obrany, informací a kultury. Když byl obviněn z účasti na pokusu o převrat zosnovaný v březnu 1982, uprchl ze země. V červenci 1989 byl zadržen v Cotonou v Beninu. Po více než dvou letech strávených ve vězení, kde byl vystaven mučení, byl v prosinci 1991 propuštěn. Bozizé kandidoval v prezidentských volbách v roce 1993, kde však získal pouhých 1,5 procenta hlasů. V následujících letech se stal klíčovou postavou Středoafrické armády a vlády. Úřadu prezidenta se ujal po státním převratu v roce 2003.

Zdroj: Wikipedia

Podle Garby byly kosti už zcela čisté, bez jakýchkoli stop rozkládajícího se masa. To podle něj ukazuje na to, že zde ležely mnoho měsíců. V domě pak povstalci nalezli také tělo jednoho z osobních strážců Bozizého, který pravděpodobně zahynul při bojích o hlavní město.

Podle vyjádření rebelů už obě nalezené kostry zajistili pracovníci Červeného kříže, ten však dosud informaci nepotvrdil. Místní úřady uvedly, že se budou snažit o identifikaci mrtvých.

Komu kostry patřily, totiž zůstává záhadou. Spekuluje se například o možných nepřátelích režimu bývalého prezidenta. Někteří však přicházejí s mnohem odvážnějšími teoriemi. "Možná byli součástí nějakých rituálů," spekuluje jeden z povstalců.

Rituální vraždy nejsou v Středoafrické republice ničím výjimečným. Vyznavači šamanismu si lidskými obětmi chtějí naklonit osud nebo získat nadpřirozenou sílu, ostatky zavražděných lidí také používají při různých rituálech.

Sídlo prezidenta je zcela vyrabováno

Dům, ve kterém dvojici lidských ostatků nalezli, v posledních letech obývala hlavně manželka Bozizého Monique a nyní zeje prázdnotou. Lidé si z domu odnesli veškeré zařízení, nábytek i záchodové mísy. Na podlaze se válí tisíce osobních dokumentů bývalého prezidenta, kterého násilný převrat donutil opustit hlavní město.

Bozizé ze země uprchl na sklonku března po tom, co Bangui obsadili povstalci z hnutí Séléka. Na konci března se zjevil v Kamerunu a později požádal o politický azyl v Beninu.

Hnutí Séléka zaútočilo poprvé loni v prosinci, kdy obsadili asi desítku měst. V lednu se členové Séléky připojili k právoplatné vládě, mír však neměl dlouhého trvání. Povstalci znovuobnovení bojů obhajují tím, že vláda nesplnila jejich původní požadavky na propuštění politických vězňů a odchod jihoafrických vojáků ze země. Dalším požadavkem bylo také začlenění 2 000 povstaleckých bojovníků do armády.

Převrat ve Středoafrické republice před pár dny odsoudila komise Africké unie. Na napjatou situaci v zemi reagovala také Francie, která do Afriky poslala dalších 350 vojáků. Ve Středoafrické republice totiž žije kolem 1 200 francouzských občanů (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Vojenská loď USA u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj

Americké výsadkové plavidlo vojenského námořnictva USS Boxer na snímku z 1....

Americká vojenská loď USS Boxer u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba...

Polák skoupil jízdenky na celý vlak, chtěl upozornit na byrokracii

Centrální vlakové nádraží ve Varšavě

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny času, aby skoupil jízdenky na celý vlak. A to jen...

Najdete na iDNES.cz