Středoafričané šli rabovat, v domě prezidenta našli dvě lidské kostry

  18:11aktualizováno  18:11
Někdejší prezident Středoafrické republiky, který byl nucen opustit zemi po vítězství povstalců z hnutí Séléka, skrýval ve svém domě šokující tajemství. Při rabování vyšlo najevo, že měl ve své garáži dvě lidské kostry. Ty prý mohly sloužit i k šamanským rituálům.

Voják z hnutí Séléka v středoafrické metropoli Bangui (30. března 2013) | foto: Reuters

V hlavním městě Středoafrické republiky se pilně rabuje. V rezidenci bývalého prezidenta Françoise Bozizého však obyvatele této chudé africké země čekala překvapivá kořist. V opuštěné garáži našli dvě lidské kostry.

"Lidé tam podle všeho hledali diamanty, zlato nebo jiné cennosti," uvedl pro server telegraph.co.uk plukovník Ali Garba, jeden ze členů povstaleckého hnutí Séléka. Dodal, že dvojice koster ležela asi ve dvoumetrové hloubce pod podlahou garáže.

François Bozizé

François Bozizé, bývalý prezident Středoafrické republiky.

François Bozizé se narodil v Gabonu jako příslušník kmene Gbajů. Ve vojenské škole ve Středoafrické republice získal výcvik a po strmé vojenské kariéře byl v roce 1978 jmenován brigádním generálem. Poté vystřídal posty ministra obrany, informací a kultury. Když byl obviněn z účasti na pokusu o převrat zosnovaný v březnu 1982, uprchl ze země. V červenci 1989 byl zadržen v Cotonou v Beninu. Po více než dvou letech strávených ve vězení, kde byl vystaven mučení, byl v prosinci 1991 propuštěn. Bozizé kandidoval v prezidentských volbách v roce 1993, kde však získal pouhých 1,5 procenta hlasů. V následujících letech se stal klíčovou postavou Středoafrické armády a vlády. Úřadu prezidenta se ujal po státním převratu v roce 2003.

Zdroj: Wikipedia

Podle Garby byly kosti už zcela čisté, bez jakýchkoli stop rozkládajícího se masa. To podle něj ukazuje na to, že zde ležely mnoho měsíců. V domě pak povstalci nalezli také tělo jednoho z osobních strážců Bozizého, který pravděpodobně zahynul při bojích o hlavní město.

Podle vyjádření rebelů už obě nalezené kostry zajistili pracovníci Červeného kříže, ten však dosud informaci nepotvrdil. Místní úřady uvedly, že se budou snažit o identifikaci mrtvých.

Komu kostry patřily, totiž zůstává záhadou. Spekuluje se například o možných nepřátelích režimu bývalého prezidenta. Někteří však přicházejí s mnohem odvážnějšími teoriemi. "Možná byli součástí nějakých rituálů," spekuluje jeden z povstalců.

Rituální vraždy nejsou v Středoafrické republice ničím výjimečným. Vyznavači šamanismu si lidskými obětmi chtějí naklonit osud nebo získat nadpřirozenou sílu, ostatky zavražděných lidí také používají při různých rituálech.

Sídlo prezidenta je zcela vyrabováno

Dům, ve kterém dvojici lidských ostatků nalezli, v posledních letech obývala hlavně manželka Bozizého Monique a nyní zeje prázdnotou. Lidé si z domu odnesli veškeré zařízení, nábytek i záchodové mísy. Na podlaze se válí tisíce osobních dokumentů bývalého prezidenta, kterého násilný převrat donutil opustit hlavní město.

Bozizé ze země uprchl na sklonku března po tom, co Bangui obsadili povstalci z hnutí Séléka. Na konci března se zjevil v Kamerunu a později požádal o politický azyl v Beninu.

Hnutí Séléka zaútočilo poprvé loni v prosinci, kdy obsadili asi desítku měst. V lednu se členové Séléky připojili k právoplatné vládě, mír však neměl dlouhého trvání. Povstalci znovuobnovení bojů obhajují tím, že vláda nesplnila jejich původní požadavky na propuštění politických vězňů a odchod jihoafrických vojáků ze země. Dalším požadavkem bylo také začlenění 2 000 povstaleckých bojovníků do armády.

Převrat ve Středoafrické republice před pár dny odsoudila komise Africké unie. Na napjatou situaci v zemi reagovala také Francie, která do Afriky poslala dalších 350 vojáků. Ve Středoafrické republice totiž žije kolem 1 200 francouzských občanů (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz