Poslankyně na setkání své strany Evropa Ekologie-Zelení (EELV) ohlásila, že Francie potřebuje „změnit svou mentalitu, aby pojídání steaku opečeného na grilu nebylo symbolem mužnosti“. Citovala přitom studie, podle nichž muži jedí dvakrát více rudého masa než ženy.
Okamžitě tím v zemi vyhlášené svým kulinářským umem a až poživačným zájmem o jídlo vzbudila velký zájem. Na Twitteru se téma pod hashtagem Barbecuegate stalo jedním z nejdiskutovanějších.
Řada francouzských politiků neskrývala své pobouření. „To stačí. Přestaňte ze všeho obviňovat chlapce. Přestaňte ‚dekonstruovat muže‘,“ napsala členka konzervativních Republikánů Nadine Moranoová. Její kolega Éric Ciotti nazval Rousseauovou „groteskní“.
Proti političce Zelených se vymezili i levicoví Komunisti. „Maso jíte podle toho, co máte v peněžence, ne ve spodkách,“ řekl šéf strany Fabien Roussel, který pozval na každoroční grilování pořádané komunisty příští měsíc v Paříži.
Naopak se jí zastala Clémentine Autainová, členka levicové strany Nepodrobená Francie. „Lidé, kteří se rozhodnou stát se vegetariány, jsou většinou ženy. Pokud se chceme posunout směrem k rovnosti, musíme se opravdu vypořádat s maskulinizací,“ uvedla.
Za Rousseauovou se postavil i šéf Zelených Julien Bayou. „Požívání masa více znečišťuje (životní prostředí) a muži jedí dvakrát více červeného masa a uzenin než ženy, takže ano, existuje genderový přístup k jídlu,“ řekl.
Francouzské jídlo je vyjádřením bílého privilegia, šokovala akademička z USA![]() |
Rousseauová po vypuknutí bouře sama obhajovala své stanovisko. „Snížení množství masa je z osobního hlediska nejúčinnějším opatřením proti změně klimatu. Ještě více než auto,“ řekla v televizním interview pro stanici LCI.
„Už mám dost? Co jsme připraveni udělat? Právě jsme prožili léto, kdy jsme poprvé viděli skutečný dopad změny klimatu a co jsme připraveni udělat?“ řekla s odkazem na rozsáhlé požáry ve Francii. Naznačila, že kvůli zvýšené konzumaci masa vytvoří muži o 41 procent více emisí než ženy.
Vysokoškolská pedagožka Rousseauová se označuje za „ekofeministiku“. Přiznává ale, že není stoprocentní vegetariánkou a jí malé množství červeného masa.
Mezivládní panel pro změnu klimatu vyzdvihl pojídání rostlinné stravy místo masa jako jednu z nejúčinnějších změn, kterou mohou jedinci přispět k redukci emisí. Za nejefektivnější považuje nelétat.