Le Penová v průzkumech poprvé poráží Macrona, získala by třicet procent

  11:37aktualizováno  11:37
Francouzský prezident Emmanuel Macron má starosti. Opouštějí ho blízcí spojenci, u voličů ztrácí. Své naděje upíná k evropským volbám v příštím roce. Svou stranu Republika v pohybu chce spojit s evropskými liberály a vytvořit respektovanou sílu. Musí ale o své vizi přesvědčit voliče. A jde to ztuha.

Plakáty Emmanuela Macrona a Marine Le Penové ve městě Bethune (24. dubna 2017) | foto: Reuters

Podle aktuálních průzkumů institutu Ifop by jeho hnutí zaostalo za euroskeptickým Národním sdružením Marine Le Penové, které by jej s 21 procenty za sebou nechalo o dva procentní body. To je vůbec poprvé, kdy má Le Penová nad Macronovou stranou v průzkumech pro květnové evropské volby navrch.

Fotogalerie

Spolu s ostatními krajně pravicovými stranami by získala Le Penová dokonce 30 procent. To už musí Macrona znepokojovat. Souběžně s tím totiž přicházejí průzkumy, které vypovídají také o strmém propadu jeho osobní popularity. Macrona opustil i oblíbený ministr vnitra Gérard Collomb, což je pro něj dalším oslabením. 

Francouzský prezident je na tom po prvních 18 měsících v Elysejském paláci se svými 26 procenty obliby dokonce ještě hůř než jeho někteří hodně kritizovaní předchůdci, jako byl třeba Nicolas Sarkozy. Více než o dobré práci Le Penové tak vypovídají průzkumy o bezradnosti prezidenta. Co s tím?

Zdeprimovanému Macronovi jeho poradci minulý týden doporučili, ať si vezme pár dnů volna a pokusí se najít nový elán. „Stejně jako miliony dalších Francouzů, také prezident republiky potřebuje pár dní oddechu,“ vysvětlil pro stanici Europe 1 Benjamin Griveaux, vládní mluvčí.

O své dobré formě může čtyřicetiletý Macron přesvědčit již nastávající víkend, kdy se v Paříži uskuteční velká vojenská přehlídka a slavnostní obřad k výročí konce první světové války. Účast přislíbili mimo jiné prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin i další světoví státníci. Paříž bude středem všeho dění.

Macronovy evropské vize

Macron se může představit jako politik, který třímá v rukách evropskou politiku, ve chvíli, kdy kancléřka Angela Merkelová pouští otěže strany CDU a ustupuje do pozadí.

Cílem jsou evropské volby v příštím roce, které slibují tvrdý souboj. Liberální frakce, kterou chce Macron v europarlamentu podpořit, je dnes na čtvrté pozici co do počtu poslanců, mezi kterými nechybí ani zástupci českého hnutí ANO.

Babiš provedl Macrona po Karlově mostě, s premiéry si připil armagnacem

Prezident Macron rozehrál velký evropský gambit. S pomocí liberálního nizozemského premiéra Marka Rutteho chce spojit evropské progresivisty a vtisknout této frakci přitažlivou tvář.

Jedním z klíčových mužů Macronovy evropské politiky se přitom stal teprve 31letý Pieyre-Alexandre Anglade, bývalý tajemník kanceláře českého europoslance Pavla Teličky. „Rozvíjeli jsme prezidentovo hnutí Republika v pohybu na národní úrovni, nyní mu musíme dát celoevropskou podobu,“ vysvětlil Anglade své představy pro bruselský list Politico.

Pro úspěch v příštím roce potřebuje Macron spojence. Proto přijel nedávno do Prahy i Bratislavy na oslavy 100. výročí vzniku Československa, aby se snažil překlenout napětí ve vztazích se zeměmi visegrádské skupiny. „Obě tyto země chtějí zůstat v srdci Evropy, není správné hovořit o rozštěpení mezi Východem a Západem Evropy,“ citoval Elysejský palác list Le Figaro.

Nevhodné selfie

Také Marine Le Penová formuje do eurovoleb své spojence, jako je belgický Vlámský blok či rakouští Svobodní.

Rovněž šéfce Národního sdružení se nevyhýbají potíže. Zkraje prázdnin prohrála soud o zneužívání poslaneckých náhrad. Musí jakožto bývalá europoslankyně Evropskému parlamentu vrátit v přepočtu 7,5 milionu korun.

Ohrožená Merkelová získala spojence, v migračním sporu ji podpořil Macron

Le Penová ale dál neochvějně tvrdí, že demokracie „zvítězí nad výhrůžkami Evropské unie“. Macron, který se stal neformálním lídrem všech kritiků „evropských populistů“, zůstává jejím hlavním soupeřem.

Jeho pozice ale uvadá i doma ve Francii. Podkopalo ji hned několik skandálů. Macronově popularitě ublížil jeho bezpečnostní poradce Alexandre Benalla, který zasahoval neodůvodněně proti demonstrantům. Ztratil také sympatie, když „umravňoval“ středoškolského studenta, který k němu hovořil „s nedostatkem respektu“. Jenže vzápětí zavítal do Karibiku, kde se ochotně fotil s domorodým mladíkem s kriminální minulostí.

Největší ranou ale pro Macrona byl konec šéfa vnitra Gérarda Collomba, blízkého přítele i velkého mentora. S ním odešla Macronovi i část centristických sympatizantů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Najdete na iDNES.cz