Krajně pravicová kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová

Krajně pravicová kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová | foto: Reuters

Francouze odrazuje nabídka kandidátů, Le Penová může těžit z nízké účasti

  • 148
Francouzští voliči jsou rozčarovaní z nabídky prezidentských kandidátů, k urnám jich podle průzkumů přijdou jen dvě třetiny, tedy o patnáct procent méně než minule. Z nízké účasti přitom mohou těžit reprezentanti radikálních směrů, jimiž jsou zástupce krajní levice Jean-Luc Mélenchon a vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová, jež by mohla dokonce ohrozit i favorita voleb centristu Emmanuela Macrona.

Pořadí kandidátů na francouzského prezidenta se může před otevřením volebních místností ještě zamíchat. Podle průzkumů by měl ve druhém kole sice jasně zvítězit Macron, experti však radí nepodceňovat ani sílu Le Penové. Možný veletoč se čeká i na dalších příčkách, neboť Mélenchon v anketách předhání zástupce tradičních socialistů Benoîta Hamona.

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývají necelé čtyři týdny. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos by v nich zvítězila Le Penová se ziskem 25 procent hlasů, Macron by obdržel o jedno procento hlasů méně. Na třetím místě by se pak s 18 procenty hlasů umístil pravicový kandidát François Fillon, jemuž uškodila série korupčních skandálů (více zde).

Ve druhém kole voleb, které se uskuteční 7. května, průzkum předpokládá hladkou výhru dosavadního favorita Macrona. Le Penovou by měl porazit se ziskem 62 procent hlasů, píše Reuters.

Odborníci však Macronovy příznivce před přílišným optimismem varují. Asi 43 procent potenciálních voličů v průzkumu institutu Odoxa uvedlo, že stále neví, komu hlas nakonec dá. „Úroveň nerozhodnutých voličů je naprosto výjimečná,“ uvedl institut s tím, že taková nejistota mezi voliči je v historii francouzských voleb bezprecedentní.

Nerozhodnost voličů však není to jediné, co může prezidentské volby ovlivnit. Rekordní počet Francouzů totiž plánuje, že hlasovat nebude vůbec. Volba prezidenta má přitom v zemi tradičně velmi vysokou účast. V roce 2012 se jí zúčastnily čtyři pětiny voličů, o pět let dříve dokonce 84 procent.

Nyní se však očekává, že k volebním urnám dorazí pouhých 65 procent voličů. Novému prezidentovi tak bude k výhře stačit výrazně méně hlasů než v minulosti.

Směs apatie a vzteku

„Hlavním důvodem je to, že elektorát je neschopný ztotožnit se s kterýmkoli kandidátem, mezi očekáváním voličů a programem kandidátů je obrovská propast,“ uvedl pro deník The Local profesor Philippe Marliere z University College London. Francouzští voliči podle něj pociťují směs apatie a vzteku. „Není to tak, že by se lidé o volby nezajímali nebo nevěděli nic o politice, ale že jim kandidáti nenabídli nic vhodného,“ dodal.

Fenomén Macron. Francouze uhranul reformátor, který sbalil profesorku

K urnám podle něj nedorazí zejména mladí lidé, příslušníci etnických menšin a nezaměstnaní - tedy částečně i lidé, kteří by mohli mít blízko k mladému a proevropskému Macronovi.

Rozpolcení jsou však i voliči levice. „Prostě si nemyslím, že pro nás chce kterýkoli z politiků něco udělat. Nikdy jsem neviděl, že by nějaký prezident učinil Francii lepší,“ myslí si šestatřicetiletý dělník Sylvain Decobecq ze severofrancouzského Roubaix, někdejší bašty socialistů.

Pokud se levicoví voliči u uren neukážou, Le Penová by z toho mohla těžit. A ačkoli ji může potkat stejný osud jako jejího otce, proti kterému se voliči v roce 2002 spojili, aby utrpěl zdrcující porážku od Jacquese Chiraca, podle profesora Marlierea to není tak pravděpodobné. „Vztek a rozčarování z politického establishmentu je nyní důležitější,“ uvedl s tím, že voliči radši nebudou hlasovat vůbec, než aby případně podpořili soupeře Le Penové.

Nepravděpodobné vítězství, ale ne nemožné

Poté, co podle předvolebních průzkumů nemělo dojít k brexitu ani k vítězství Donalda Trumpa, jsou analytici v případě francouzských voleb opatrnější. Vítězství Le Penové sice označují za krajně nepravděpodobné, ale ne úplně nemožné. „Ještě před půl rokem byla její šance na vítězství nulová. Ale dnes už to říct nemůžeme,“ myslí si Bruno Cautres z think tanku Cevipof.

Začalo vyšetřování Fillonové

Francouzští vyšetřovací soudci v úterý zahájili oficiální vyšetřování manželky prezidentského kandidáta Françoise Fillona. Penelope Fillonová je podezřelá z účasti na zpronevěře veřejných financí kvůli údajnému pobírání neoprávněných příjmů jako fiktivně zaměstnaná parlamentní asistentka. Podle agentury Reuters to uvedl zdroj z justice.

Zdroj: ČTK

Le Penové hraje do karet zejména současná bezpečnostní situace. Už v minulosti dokázala, že umí využít obav Francouzů z radikálního islámu, migrace i tématu hraničních kontrol.

Její preference vzrostly po nedávných nepokojích na předměstích Paříže, které vypukly kvůli údajné policejní brutalitě (psali jsme o nich zde). Minulý týden zase v televizní debatě dokázala umně využít útoku na pařížském letišti Orly, kde zdrogovaný muž napadl vojačku se slovy: „Jsem tu, abych zemřel ve jménu Alláha. Budou tady mrtví!“, a vyzvala k nezbytným bezpečnostním opatřením.

8. února 2017

„Pokud bezpečnost zůstane hlavním tématem, případně směrem k volbám její důležitost ještě vzroste, může Le Penové její bojovnost v debatách, která některé diváky dosud odrazovala, naopak dobře posloužit,“ uvedl komentátor serveru MarketWatch Darrell Delamaide.

Macron tak musí doufat, že se francouzská veřejnost nebude ve druhém kole zabývat migrací, ale spíš ekonomikou, což je oblast, ve které je bývalý ministr hospodářství silnější. I tady by se však měl mít na pozoru. Poté, co průzkumy ukázaly, že si dvě třetiny Francouzů přejí setrvat v Evropské unii, Le Penová v posledních týdnech značně zmírnila protievropskou rétoriku. Dřívější plán na opuštění eurozóny a návrat k franku už v projevech nezmiňuje, uvedlo Politico.

Stoupající hvězda Mélenchon

Během necelého měsíce, který do prvního kola voleb zbývá, se ovšem může zamíchat i pořadí dalších kandidátů. Socialistu Benoîta Hamona předhání krajně levicový nestraník Jean-Luc Mélenchon, který začíná šlapat na paty i republikánovi Fillonovi. Někdejší oddaný stoupenec socialistů vyzývá k „nenásilné občanské revoluci“ i k přepsání ústavy.

Nechci být vicekancléřka Merkelové, řekla Le Penová. S Macronem se přela o burkiny

Sám věří, že pokud se mu podaří v průzkumech předstihnout Fillona, má velkou šanci ohrozit Macronův postup do druhého kola i vítězství Le Penové. „Čtyři týdny do voleb a téměř polovina lidí, přesněji 47 procent, pořád neví, koho volit. Je to znak extrémní zmatenosti a toho, jak je současná situace extrémně nestabilní,“ uvedl pro deník The Guardian.

Podle odborníků je sice Mélenchonova šance na postup do druhého kola mizivá, shodují se však na tom, že se mu daří dál štěpit už tak rozdělenou levici. Největší ohrožení tak zřejmě představuje zejména pro socialisty, kterým už tak škodí rekordní neoblíbenost prezidenta Françoise Hollanda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video