Minuta ticha, balonky, koncert. Paříž vzpomněla na oběti teroru v Bataclanu

  9:32aktualizováno  16:00
Francouzi si v pondělí připomínají druhé výročí pařížských teroristických útoků, při kterých zemřelo 130 lidí. Piety se zúčastnili prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová. Na všech místech útoků se přečetla jména obětí, držela se také minuta ticha. Jeden pozůstalý se s Macronem odmítl setkat. Chová se k nám pohrdavě, míní muž.

Lidé před dvěma lety umírali i v kavárně A la Bonne Biere, také zde francouzský prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová položili věnec k uctění památky. | foto: Reuters

Půl hodiny po poledni proběhlo smuteční shromáždění před radnicí 11. pařížského obvodu, které organizovalo sdružení Life for Paris sdružující přeživší atentátu a pozůstalé obětí.

Pro Macrona jde ve funkci francouzského prezidenta o premiéru. Loni se smutečních akcí zúčastnil ještě jeho předchůdce François Hollande. Ten se účastní i letošních ceremonií, stejně jako první dáma Brigitte Macronová, ministr vnitra Gérard Collombe a další členové Macronovy vlády.

U každého místa útoku se dopoledne přečetla jména lidí, kteří tam před dvěma lety zemřeli, držela se také minuta ticha. Následně se Macron pozdravil s přeživšími a pozůstalými obětí. Nejemotivnější bylo setkání u hudebního klubu Bataclan, který se stal symbolem pařížských útoků.

Na jedné ze vzpomínkových akcí se objevila i americká rocková kapela Eagles of Death Metal, na jejímž koncertu v klubu Bataclan teroristé před dvěma lety postříleli 90 lidí. Nečekaně vystoupila na akci organizace Life for Paris před radnicí 11. pařížského obvodu nedaleko Bataclanu. 

Frontman Jesse Hughes zazpíval písně Save A Prayer a I Love You All the Time. Hughes a kytarista Dave Catching pak lidem rozdávali bílé růže. Podle agentury AP vystoupil Hughes na pódium viditelně dojatý. „Jsem tak šťastný a rád, že vás všechny vidím. Jediným důvodem, proč tu stále stojíme, je ten, že všichni milujete rock and roll,“ řekl Hughes.

Součástí pietních akcí bylo i vypouštění barevných balonků na počest obětí. Po vzpomínkovém koncertě se ho zúčastnili i Macron a první dáma.

Macron se k nám chová jako k chudákům, stěžuje si pozůstalý

Prostranství před stadionem na severu metropole se stalo prvním ze šesti míst, kde teroristé vraždili. Macron před tamní pamětní desku, připomínající první oběť atentátů - portugalského přistěhovalce Manuela Diase, položil kytici z červených, bílých a modrých květů. 

Diasův syn Michael se však podle francouzského listu Le Figaro odmítl s Macronem setkat. Tvrdí, že se nový prezident k přeživším obětem terorismu chová „nepřijatelně a pohrdavě, jako by to byli ti největší chudáci v naší zemi“.

Fotogalerie

Lituje také, že dostává vládní agentura pro pomoc obětem terorismu méně prostředků. 

„Diskurz našeho prezidenta a jeho vlády vůči obětem se také změnil, především pokud jde o pomoc. Jako by se jednalo o nějakou charitu. Přitom by se to mělo vnímat především jako převzetí odpovědnosti za vlastní politiku,“ míní Dias.

Při nejtragičtějším francouzském útoku za posledních dvacet let zemřelo 130 lidí. Přesně před dvěma lety na pátek 13. zaútočili teroristé v Bataclanu a zabili 90 lidí. Dalších čtyřicet zavraždili v kavárnách Carillon a Petit Cambodge, baru La Belle Équipe a na několika dalších místech.

Původně chtěli teroristé zabíjet i na fotbalovém zápase Německo versus Francie, který se odehrával na pařížském stadionu Stade de France. To se jim však naštěstí nepodařilo. K útokům se tehdy přihlásil Islámský stát s tím, že Francie nikdy nebude žít v míru. Od listopadu 2015 pak došlo ještě k několika útokům.

Jediný přeživší podezřelý z pařížských útoků Salah Abdeslam byl dopaden v březnu loňského roku při policejním zátahu v Bruselu. Zatímco v Belgii u výslechů ochotně vypovídal, po převozu do francouzské věznice přestal komunikovat.

Kde přesně pařížští teroristé 13. listopadu 2015 útočili:

Kde se v Paříži útočilo
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Místo romantiky graffiti a špína. Místní si stěžují na „popelnici“ Paříž

Obyvatelům Paříže se nelíbí zhoršující se podmínky v ulicích města. Objevují se stále další stížnosti na budovy...

Útok nás nerozdělí, protestovaly tisíce Berlíňanů proti antisemitismu

Několik tisíc lidí se v neděli v Berlíně připojilo k protestnímu pochodu proti antisemitismu. Demonstrace byla reakcí...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Polsko volí nové složení parlamentu, výhru očekává konzervativní PiS

V Polsku v neděli probíhají volby, v nichž lidé rozhodnou o novém složení obou komor parlamentu. Čeká se, zda u moci...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz