Minuta ticha, balonky, koncert. Paříž vzpomněla na oběti teroru v Bataclanu

  9:32aktualizováno  16:00
Francouzi si v pondělí připomínají druhé výročí pařížských teroristických útoků, při kterých zemřelo 130 lidí. Piety se zúčastnili prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová. Na všech místech útoků se přečetla jména obětí, držela se také minuta ticha. Jeden pozůstalý se s Macronem odmítl setkat. Chová se k nám pohrdavě, míní muž.

Lidé před dvěma lety umírali i v kavárně A la Bonne Biere, také zde francouzský prezident Emmanuel Macron a pařížská starostka Anne Hidalgová položili věnec k uctění památky. | foto: Reuters

Půl hodiny po poledni proběhlo smuteční shromáždění před radnicí 11. pařížského obvodu, které organizovalo sdružení Life for Paris sdružující přeživší atentátu a pozůstalé obětí.

Pro Macrona jde ve funkci francouzského prezidenta o premiéru. Loni se smutečních akcí zúčastnil ještě jeho předchůdce François Hollande. Ten se účastní i letošních ceremonií, stejně jako první dáma Brigitte Macronová, ministr vnitra Gérard Collombe a další členové Macronovy vlády.

U každého místa útoku se dopoledne přečetla jména lidí, kteří tam před dvěma lety zemřeli, držela se také minuta ticha. Následně se Macron pozdravil s přeživšími a pozůstalými obětí. Nejemotivnější bylo setkání u hudebního klubu Bataclan, který se stal symbolem pařížských útoků.

Na jedné ze vzpomínkových akcí se objevila i americká rocková kapela Eagles of Death Metal, na jejímž koncertu v klubu Bataclan teroristé před dvěma lety postříleli 90 lidí. Nečekaně vystoupila na akci organizace Life for Paris před radnicí 11. pařížského obvodu nedaleko Bataclanu. 

Frontman Jesse Hughes zazpíval písně Save A Prayer a I Love You All the Time. Hughes a kytarista Dave Catching pak lidem rozdávali bílé růže. Podle agentury AP vystoupil Hughes na pódium viditelně dojatý. „Jsem tak šťastný a rád, že vás všechny vidím. Jediným důvodem, proč tu stále stojíme, je ten, že všichni milujete rock and roll,“ řekl Hughes.

Součástí pietních akcí bylo i vypouštění barevných balonků na počest obětí. Po vzpomínkovém koncertě se ho zúčastnili i Macron a první dáma.

Macron se k nám chová jako k chudákům, stěžuje si pozůstalý

Prostranství před stadionem na severu metropole se stalo prvním ze šesti míst, kde teroristé vraždili. Macron před tamní pamětní desku, připomínající první oběť atentátů - portugalského přistěhovalce Manuela Diase, položil kytici z červených, bílých a modrých květů. 

Diasův syn Michael se však podle francouzského listu Le Figaro odmítl s Macronem setkat. Tvrdí, že se nový prezident k přeživším obětem terorismu chová „nepřijatelně a pohrdavě, jako by to byli ti největší chudáci v naší zemi“.

Fotogalerie

Lituje také, že dostává vládní agentura pro pomoc obětem terorismu méně prostředků. 

„Diskurz našeho prezidenta a jeho vlády vůči obětem se také změnil, především pokud jde o pomoc. Jako by se jednalo o nějakou charitu. Přitom by se to mělo vnímat především jako převzetí odpovědnosti za vlastní politiku,“ míní Dias.

Při nejtragičtějším francouzském útoku za posledních dvacet let zemřelo 130 lidí. Přesně před dvěma lety na pátek 13. zaútočili teroristé v Bataclanu a zabili 90 lidí. Dalších čtyřicet zavraždili v kavárnách Carillon a Petit Cambodge, baru La Belle Équipe a na několika dalších místech.

Původně chtěli teroristé zabíjet i na fotbalovém zápase Německo versus Francie, který se odehrával na pařížském stadionu Stade de France. To se jim však naštěstí nepodařilo. K útokům se tehdy přihlásil Islámský stát s tím, že Francie nikdy nebude žít v míru. Od listopadu 2015 pak došlo ještě k několika útokům.

Jediný přeživší podezřelý z pařížských útoků Salah Abdeslam byl dopaden v březnu loňského roku při policejním zátahu v Bruselu. Zatímco v Belgii u výslechů ochotně vypovídal, po převozu do francouzské věznice přestal komunikovat.

Kde přesně pařížští teroristé 13. listopadu 2015 útočili:

Kde se v Paříži útočilo
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Muž v Kalifornii si před domem vytvořil obří svastiku, místním se to nelíbí

Američan si na příjezdové cestě ke svému domu nechal vytvořit obří svastiku....

Poprask v místní komunitě sanfranciského předměstí El Sobrante způsobil Američan jménem Steven Johnson. Ten si na...

Má bolest neutichá, říká vdova po černobylském inženýrovi

Letecký pohled na elektrárnu Černobyl po havárii v roce 1986

Muž, který pohlédl do útrob vybuchlého reaktoru atomové elektrárny Černobyl. Anatolij Sitnikov je jedním z hrdinů...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, zřejmě měl sexuální motiv

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Najdete na iDNES.cz