Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Černé svědomí Francie. Kyjevu by poslala i vojáky, ale uprchlíků hostí nejméně

  15:13
Ohledně dodávek zbraní a velkých prohlášení je Elysejský palác v pomoci Kyjevu jedním z nejvýraznějších evropských hlasů. Zaostává však v pomoci ukrajinským uprchlíkům, kteří v rámci dočasné ochrany naráží na administrativní překážky i nedostatečnou podporu úřadů. V pomoci uprchlíkům Francii poráží i Česko, které je na předních příčkách evropského žebříčku.
Protest proti invazi Ruska na Ukrajinu před ruským konzulátem v Marseille

Protest proti invazi Ruska na Ukrajinu před ruským konzulátem v Marseille | foto: Profimedia.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron v posledních týdnech ukazuje svaly, a to jak doslova, jako tomu bylo při nedávném poněkud úsměvném bušení do boxovacího pytle, tak ostrou rétorikou a zkazkami o vyslání vojáků na Ukrajinu. Francie si tak vydobyla mediální obrázek země, která je lídrem pomoci Kyjevu. V jednom aspektu však zaostává za zbytkem Evropy.

Na nelichotivém posledním místě je v žebříčku pomoci ukrajinským uprchlíkům. Od počátku ruské invaze jich do zemí Evropské unie přišly více než čtyři miliony, Francie jich podle posledních dat Eurostatu hostí asi 69 tisíc – na tisíc obyvatel tak připadá pouze jeden Ukrajinec. Pro srovnání: v Německu je aktuálně pod dočasnou ochranou 1,2 milionu Ukrajinců, v Česku přes 380 tisíc. Na tisíc obyvatel tak máme 35 ukrajinských uprchlíků před válkou.

Vysvětlení propastného rozdílu oproti zbytku Evropy může mít jeden čistě technický důvod. Statistiky ukrajinských uprchlíků ve Francii nezahrnují nezletilé, jelikož ti zde nemusejí mít povolení k dočasnému pobytu. Nezisková organizace La Cimade uvádí, že oproti oficiálním datům se ve Francii nachází dalších až třicet tisíc Ukrajinců. I s jejich započtením by si však Macronova administrativa příliš nepomohla.

Sami Ukrajinci se do Francie podle svých slov nehrnou z mnoha důvodů. Jazyková bariéra je očividná, mnohem důležitější však je absence zavedených ukrajinských komunit, vysvětluje Jevgenija Blyžňuková, zakladatelka organizace Gradus, která mimo jiné monitoruje zkušenosti ukrajinských uprchlíků v cizině. „Finanční podpora je ve Francii výrazně nižší než v Německu, vyšší je zde naopak byrokratická zátěž,“ popisuje.

Příliš papírování a migrace napříč státy

Natalia Chomenková utekla z Ukrajiny krátce po začátku ruské invaze v únoru 2022. Padesátiletá žena nejprve zamířila za svou sestrou do srbského Bělehradu, jelikož však mluví obstojně francouzsky, o pár měsíců později se vydala do Rennes. Využila směrnice Evropské unie o dočasné ochraně uprchlíků z Ukrajiny, která podle posledního prodloužení platí až do března 2025. Za pomoci přátel se jí podařilo pronajmout byt, sehnala si i práci. Sama však přiznává, že její příběh je výjimečný, pokud by spoléhala pouze na pomoc úřadů, nedostala by se nikam.

Francie dodá Kyjevu 78 houfnic Caesar, zbrojovkám pohrozila rekvírováním

Největší překážkou je podle koordinátorky humanitární organizace Right to Protection Ksenie Gedzové složitost celého systému žádostí o dočasnou ochranu, sociální podporu či hledání ubytování. „Francie je zemí papírování,“ míní a připomíná, že o prodloužení dočasné ochrany je potřeba žádat každých šest měsíců.

Pomoc státu je v tomto případě minimální, uprchlíci se spoléhají spíše na diskuzní skupiny na sociálních sítích, kde si Ukrajinci vyměňují zkušenosti a tipy. Francie je podle Ukrajinců v pomoci běžencům přesným opakem Německa, kde je vše řízeno na státní úrovni. Ve Francii pomáhají spíše lokální spolky a soukromé iniciativy.

Ukrajinci jsou často odkázáni i na pomoc svých krajanů, kteří do Francie přišli před nimi. Ukrajinská hudebnice Anna Stavyčenková se stará za podpory pařížské filharmonie o své kolegy z branže. Zajišťuje jim práci nejen ve Francii. „Situace je ale stále velmi nestabilní, netušíme, jak dlouho budeme mít práci. Nemůžeme dlouhodobě plánovat a žijeme ze dne na den,“ popisuje.

Takzvaná dočasná ochrana je pro mnohé Ukrajince důvodem, proč nejen ve Francii, ale i v dalších zemích zatím nevidí svou budoucnost. „Narážíme na to pořád dokola, právě dočasnost pomoci je rozhodující v tom, jak se rodiny na útěku rozhodují o své budoucnosti,“ popisuje Daniel Goreva z neziskové organizace Save the Children pro list Politico.

Potvrzují to i data Eurostatu. V některých zemí počet ukrajinských uprchlíků v posledních měsících klesá, včetně Francie, Švédska, České republiky či Polska. U našich severních sousedů je velkým problémem nedostatek školních kapacit. Dvě třetiny ukrajinských dětí zde nechodí do školy, podobně jsou na tom v Rumunsku.

Z Polska se uprchlíci často nevrací zpět na Ukrajinu, ale hledají lepší život v jiných evropských zemích. Organizace Člověk v tísni uvádí, že z původních více než 1,6 milionu běženců v zemi zůstalo asi 960 tisíc. Nejčastěji se přesouvají do sousedního Německa a dalších západoevropských států, zejména kvůli možnosti vyšších výdělků a lepšímu sociálnímu zabezpečení.

Pět scénářů francouzského angažmá na Ukrajině. Včetně přímé války s Ruskem

České ministerstvo vnitra vzhledem k tomu, že Česká republika neleží na vnějších hranicích Evropské unie, nemá přesné informace, kolik lidí spadajících pod dočasnou ochranu se vrátilo přímo na Ukrajinu. „Nicméně podle výsledků registrací k prodloužení dočasné ochrany z minulého roku odhadujeme, že se na Ukrajinu vrátila zhruba třetina lidí, kterým byla udělena dočasná ochrana Českou republikou,“ uvedla pro iDNES.cz Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra.

Co bude po dočasné ochraně?

Ukrajinci ve Francii často říkají, že se cítí jako „lapeni mezi dvěma zeměmi“. Za dočasnou ochranu v nové vlasti jsou vděční, zároveň však stále mají silné poutu k Ukrajině. „Pro všechny Ukrajince je to strašně těžké období. Podporujeme naši vlast, jak jen to jde, organizujeme sbírky, ale zároveň se snažíme adaptovat na nový život ve Francii, aby měly naše děti nějakou budoucnost,“ vysvětluje pro France24 ukrajinský sochař Nikita Zigura, který dočasně žije v Nice.

Jistou budoucnost však nemají. Chomenková připomíná, že Ukrajinci se stále obávají, co s nimi bude po tom, co v březnu 2025 vyprší úmluva o dočasné ochraně. „Dva roky uběhly jakoby nic, teď nám možnost ochrany prodloužili o rok. Situace je i nadále komplikovaná. Myslím si, že Evropská unie už by se touto otázkou měla začít zabývat,“ tvrdí.

Udělení občanství je pro ukrajinské uprchlíky variantou daleké budoucnosti, příkladem není jen Francie, ale i Česko. „Ministerstvo vnitra za období od prvního února 2022 do 26. března. 2024 eviduje celkem 2844 občanů Ukrajiny, kterým bylo uděleno státní občanství České republiky. Co se týče lidí, kteří přišli z důvodů války, tak pravděpodobně nikomu z nich občanství uděleno nebylo, jelikož podmínkou pro udělení občanství je minimálně pět let trvalého pobytu,“ vysvětluje Malá.

Lidskoprávní organizace připomínají, že Ukrajina se potýká i s problémem takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří kvůli válce museli opustit své domovy, ale nevydali se do ciziny. Aktuální zpráva Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že počet vnitřních uprchlíků je v současnosti přes tři miliony.

Podle informací Člověka v tísni většina z nich pochází z Charkovské a Doněcké oblasti. Krátce po ruské invazi většina z nich směřovala na západ Ukrajiny, v současnosti velká část zůstává ve válkou nejvíce postižených regionech. V Dněpropetrovské a Charkovské oblasti počet vnitřních uprchlíků sahá ke tři čtvrtě milionu. Vysoký počet uprchlíků hlásí i Kyjevská oblast, kde se nachází asi šest set tisíc běženců.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Influencer Tate má na kontě další obvinění. Jeho přítelkyně tvrdí, že ji škrtil

Zatímco v Rumunsku očišťuje své jméno před tamními soudy, doma na něj vyskočil další problém. Influencera Andrewa Tatea, který proslul svým nenávistným štvaním mužů proti ženám, obvinila jeho...

27. března 2025  20:07

Americké rakety na Filipínách vytočily Čínu. Trump má její pobřeží na dostřel

Premium

Donalda Trumpa už brzy čeká první těžká zkouška ze strany Číny. Peking vyjadřuje znepokojení nad novým americkým raketovým systémem, který byl ještě za minulé administrativy rozmístěn na filipínském...

27. března 2025

Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) ve snaze ukončit soudní spor v této věci. S odkazem na...

27. března 2025  16:46,  aktualizováno  19:44

Stop pirátské tyranii, skandovali popeláři. S kritikou radní Komrskové ale neuspěli

K budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí, v níž ve čtvrtek zasedli zastupitelé, se ráno vydali demonstrovat zaměstnanci Pražských služeb (PS). Sešlo se jich několik desítek, kolem náměstí...

27. března 2025  10:09,  aktualizováno  19:28

Putin žene více ruských vojáků do Arktidy. Geopolitická rivalita tam stoupá, řekl

Geopolitická rivalita v Arktidě stoupá, spolupráce je však možná, a to i mezi Ruskem a západními státy. Ve čtvrtek to prohlásil ruský diktátor Vladimir Putin. Počet ruských vojáků v této oblasti...

27. března 2025  18:53

Ruští bachaři po návratu z fronty přitvrdili. Monstra s obuškem, líčí aktivisté

Ruské věznice byly vždy proslulé brutálním chováním dozorců vůči vězňům, v posledních třech letech se však tento problém ještě výrazně zhoršil. Uvádějí to lidskoprávní aktivisté, podle nichž to přímo...

27. března 2025  18:28

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy

A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...

Při srážce vlaku s autem na Rakovnicku zemřel řidič, jedna cestující je zraněná

Mezi Kounovem a Janovem na Rakovnicku narazil ve čtvrtek vpodvečer na přejezdu vlak do auta, řidič zemřel. Jedna cestující z vlaku se lehce zranila, řekly policejní mluvčí Michaela Richterová a...

27. března 2025  18:27

Benzen prosákl do studně v chatové oblasti, rozhodne se o vyhlášení stavu nebezpečí

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří. Prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti. Uvedla to dnes Česká inspekce životního...

27. března 2025  14:55,  aktualizováno  17:58

Ruská propaganda šílí z Petra Pavla. Pomáhá Ukrajině jako dřív Češi Hitlerovi, hlásá

Český prezident Petr Pavel se stal v očích ruských propagandistů největším darebákem Evropy. Jeho aktivitu v pomoci Ukrajině srovnávají dokonce s 2. světovou válkou, v níž podle autora...

27. března 2025  17:38

Víc států zvažuje poslat vojáky na Ukrajinu, Rusko o tom nerozhoduje, řekl Macron

Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském summitu tří desítek zemí podporujících Kyjev to prohlásili britský premiér Keir Starmer a německý...

27. března 2025,  aktualizováno  17:33

Česko poprvé využije rozšířený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazí v dubnu

Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly dorazit do Česka po stočení tankeru v italském Terstu ve druhé polovině dubna. Země tak bude...

27. března 2025  17:03

Armádní nábor netrápí jen Česko. Vázne v Austrálii a v USA ho zachraňují ženy

České armádě chybí tisíce profesionálů i záložníků a efektivní nástroje, jak zároveň na jedné straně přilákat dostatek nových zájemců o službu a na straně druhé si udržet stávající bojovníky....

27. března 2025  16:37