Naplňte lahev, vyzývají francouzští teenageři ke sběru nedopalků

  16:55aktualizováno  16:55
Cigarety s filtrem se objevily na trhu v roce 1950. Tehdy se věřilo, že zamezí škodlivým dopadům kouření. Přestože se později ukázalo, že to není pravda, filtry dnes tvoří největší procento odpadu v oceánech. Francouzští teenageři se rozhodli, že začnou dělat Sisyfovskou práci a smetí po kuřácích odklízet. Na Twitteru sdílejí plastové lahve plné nedopalků a navzájem se povzbuzují k boji za čistá města.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nedopalky cigaret se povalují v parcích, na plážích, chodnících, silnicích či parkovištích. Kuřáci je strkají do květináčů, jsou v rourách, kanálech i okapech, hromadí se zkrátka kdekoli, kde je to jen trochu možné. Pohled na vrstvy odhozených „špačků“ je naprosto běžný po celém světě – filtry údajně  tvoří jednu z nejpočetnějších skupin odpadu vůbec.

Fotogalerie

Francouzští teenageři se rozhodli proti znečištění bojovat svým vlastním způsobem. Na Twitteru začali šířit kampaň pod hashtagem #FillTheBottle, česky „Naplň tu lahev“, která má motivovat ostatní uživatele sociálních sítí ke sběru nedopalků.

Za nápadem stojí osmnáctiletá Amel Talhaová, která se svými přáteli naplnila první plastovou lahev a fotku sdílela na sociálních sítích. „Nedopalky jsou velký problém nejen ve Francii, ale po celém světě,“ uvedla pro BBC a dodala, že je na kampaň pyšná.

„Za 20 minut jsem nedopalky naplnil litrovou lahev, a to na ploše menší než 50 metrů čtverečních,“ napsal na Twitteru Jason Prince, který se do projektu zapojil krátce po zveřejnění výzvy. „Jedna lahev sice není moc, ale kdyby to udělal každý, stalo by se něco úžasného,“ napsal v reakci na příspěvek Amel Talhaové další uživatel Twitteru.

31.července 2019 v 17:46, příspěvek archivován: 08.srpna 2019 v 12:40

Bref. https://t.co/nvJWlHbLl9

Za méně než den na Twitteru přibyly tisíce fotek, videí a tweetů označených zmíněným hashtagem. „Dochází mi slova, když vidím, kolika lidem se můj nápad líbí a kolik se zapojilo,“ uvedla Talhaová, která se spojila s francouzskou společností MéGo. Ta sbírá filtry a následně je recykluje a přetváří do různých plastových výrobků, například popelníků.

Filtry, které tvoří konec cigarety, jsou z acetátu celulózy. To je syntetický produkt, jenž se běžně vyrábí ze dřeva. Používá se také například k výrobě magnetických pásek, obrouček brýlí a lze ho najít i ve starších kostkách stavebnice Lego, v nichž jej výrobci později nahradili kvalitnějším materiálem. Některé značky vyrábějí filtry z bavlny, do takových se však musí přidávat změkčovadla, která se používají například na stavbách.

01.srpna 2019 v 23:24, příspěvek archivován: 08.srpna 2019 v 12:42

Ce serait tellement bien de créer avec les gens de MAUBEUGE-JEUMONT (etc...) un ÉVÉNEMENT #FillTheBottle où on se rejoint tous pendant 1 HEURE on ramasse les MÉGOTS par groupe de 15 personnes dans toute la ville RT et ❤️ !! (ça pourrait etre génial) https://t.co/thISztB98K

„Lidé si často myslí, že cigarety jsou rozložitelné. Sice si uvědomují, že jsou toxické, ale předpokládají, že se škodlivé látky v přírodě samy nějakým kouzlem rozloží,“ uvedla Nicola Boonová, zástupkyně organizace Keep Britain Tidy (Udržme Británii v čistotě) pro BBC

Rozklad nedopalku však může trvat od 18 měsíců do 10 let, v závislosti na vnějších podmínkách. Cigareta, kterou kuřák odhodí na pláži, zašlápne pod lavičku nebo zahodí do kanálu, může způsobit dlouhodobé znečištění kvůli průniku arsenu, olova či nikotinu do okolí.

Podle Světové zdravotnické organizace kuřáci ročně vyhodí přes čtyři a půl miliardy nedopalků. Během deště se z nich škodlivé látky vymývají a vsakují do půdy a každý použitý filtr tak může znečistit až 200 litrů podzemní vody.  

„Zatím neexistuje uspokojivá náhrada acetátu celulózy, kterou bychom při výrobě filtrů mohli použít. Neustále však hledáme nová řešení, abychom snížili negativní vliv našich výrobků na životní prostředí,“ uvedli zástupci firmy British American Tobbaco, která je největším světovým producentem tabákových výrobků. 

Záloha na nedopalky

Kampaň francouzských teenagerů není jedinou podobnou iniciativou svého druhu. Stephan von Orlow z Berlína v červnu sepsal petici, která požaduje zálohu na cigarety. 

Kuřáci by podle Orlowa platili 20 centů (zhruba 5 korun) za jednu cigaretu nebo 4 eura (zhruba 100 korun) za celý balíček. Každé balení by pak mělo sloužit jako kapesní popelník, do kterého by lidé mohli nedopalky bezpečně ukládat, aby je následně mohli zanést do obchodu a dostat zálohu zpět. Petice zatím získala přes 52 tisíc podpisů. 

Orlow společně se svou skupinou kempařů sbírá nedopalky přes čtyři roky. „Zjistili jsme, že je nemožné posbírat všechny nedopalky, které člověk najde. Takže se pokoušíme najít jiné řešení, které napomůže k tomu, aby už filtry nekončily v přírodě,“ uvedl devětačtyřicetiletý Berlíňan. 

Německý ministr zdravotnictví pozval Orlowova a jeho spolupracovníky ke společné debatě. Ta by se měla uskutečnit letos v září.

Kuřáci škodí mořím

Nedopalky jsou nebezpečné i pro život v mořích. Jediný nedopalek vhozený do jednoho litru stačí k tomu, aby v tomto množství vody otrávil ryby. Nedopalků v mořích přitom neubývá, jak vyplývá z průzkumu organizace Ocean Conservancy. Dobrovolníci v roce 2018 nasbírali téměř 2,4 tuny nedopalků, což je množství, které by pokrylo pět tras maratonského závodu.

Co se nejčastěji vyskytuje na plážích

Nedopalky tak tvoří největší procento odpadků sesbíraných v mořích. Například obávaných plastových brček sesbírali dobrovolníci oproti nedopalkům „jen“ přes 640 tisíc kilogramů.

K větší ohleduplnosti vyzvala i americká fotografka Karen Masonová. Na floridské pláži zachytila zobouna amerického, který se snaží nedopalkem nakrmit mládě. „Pokud už musíte kouřit, prosím, neodhazujte nedopalky kolem sebe,“ vyzvala lidi. 

Někteří ptáci si však z nedopalků záměrně začali stavět hnízda. Podle studie z časopisu Biology Letters totiž prokazatelně snižují množství parazitů, kteří napadají ptáčata. Opeřenci je tak používají místo aromatických rostlin a bylin, které roztoče odpuzují.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Izraelec záhadně utekl policistům na letišti v Kyjevě, chtěli ho deportovat

Ukrajinská policie

Na kyjevském letišti Borispol záhadně zmizel zakladatel rozsáhlé distribuční sítě marihuany Amos Dov Silver, kterého...

Novozélanďané si oblíbili lišejník na erekci, podle vědců je však toxický

ilustrační snímek

Novozélandští botanici museli oficiálně varovat obyvatele, aby nekonzumovali lišejník rostoucí v městských oblastech...

Na Everest podle nových pravidel, nově musí mít horolezci zkušenosti

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Po letošní tragické sezoně, kdy na svazích Mount Everestu zemřelo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz