Ve středu ráno několik desítek proarménských demonstrantů zablokovalo dálnici A7 u města Vienne, které se nachází asi dvacet kilometrů jižně od Lyonu. Protestovali proti „druhé genocidě“ Arménů. „Chceme, aby to skončilo. Chceme mír,“ řekl jeden z demonstrantů agentuře AFP.
Arménie momentálně bojuje s Ázerbájdžánem o sporné území Náhorní Karabach, enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem. Ázerbájdžán je podporován Tureckem.
Vztahy mezi Arménií a Tureckem jsou naopak dlouhodobě napjaté. Jerevan obviňuje Turky ze spáchání genocidy Arménů v letech 1915-1918, Ankara to popírá.
Protesty způsobily dlouhou dopravní zácpu. Mezi částí uvázlých řidičů a asi třiceti demonstranty propukly střety. Podle místního deníku Le Dauphiné liberé Armény napadli turečtí pracovníci.
„Jeli do práce, viděli Armény, jak demonstrují, uráží Turky a pálí naše vlajky,“ řekl francouzskému magazínu Marianne mladý Francouz tureckého původu. Policejní prefektura informace o tureckých pracovnících nepotvrdila.
Čtyři lidé byli zraněni, z toho jeden musel být kvůli ráně kladivem do čela převezen do nemocnice. Turecká média tvrdí, že zranění byli Turci. Francouzský deník Le Monde uvádí, že podle záchranářů byli napadení lidé arménského původu. Po odchodu demonstrantů se situace vrátila do normálu.
Večer ale střety pokračovaly. Skupina asi 150 Turků a Ázerbájdžánců se vydala podle francouzských médií na trestnou výpravu. Během hledání Arménů napadli policejní síly, vypálili na policejní auto několik ran z minometu. Policie je odrazila.
Účastníci trestné výpravy opustili Vienne, aby se přesunuli na předměstí blízkého Lyonu, zvaného kvůli vysokému procentu arménské populace „malá Arménie“. Na videích zveřejněných svědky pochodu je slyšet, jak křičí „kde jsou Arméni?“ a „Alláhu akbar“, uvádí server The Independent.
Policejní prefektura nasadila okolo 101 příslušníků bezpečnostních sil. Šedesát pět účastníků protiarménského tažení dostalo pokutu za nedodržování zákazu vycházení. Kolem jedenácti večer se situace uklidnila.
„Pokusy o zastrašování a nepřátelské akce vůči (arménské) komunitě nemají v republice žádné místo,“ komentoval dění ve Vienne a Lyonu prefekt departementu Rhône Pascal Mailhos. Podobně se vyjádřila poslankyně arménského původu Danièle Cazarianová.
Podle francouzských lidskoprávních organizací účastníci pochodu ukazovali gesta Šedých vlků, tureckého ultranacionalistického hnutí spojovaného s tureckou krajně pravicovou Nacionálně činnou stranou (MHP). Organizace vyzvaly k zákazu hnutí ve Francii. Rakousko minulý rok používání symboliky Šedých vlků zakázalo.
Opoziční server Ahval poukazuje, že Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) Recepa Tayyipa Erdoğana nutně potřebuje hlasy MHP pro udržení vlády. Erdogan proto MHP vychází vstříc, co se týče podpory Ázerbájdžánu v bojích o Náhorní Karabach.