Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Francouzi odvlekli z Reunionu tisíce dětí, chtěli zalidnit venkovské oblasti

  12:58
Francie v letech 1960 až 1980 odebrala rodinám na svém zámořském území Reunionu zhruba dva tisíce dětí a poslala je do pevninské Francie. Měla vizi, že s jejich pomocí znovu osídlí opuštěné oblasti v zemi. Některé z těchto dětí se nyní po letech zoufale snaží najít odpovědi a ztracené příbuzné. Jiní požadují od státu oficiální omluvu a finanční kompenzaci.

Pláž u města Saint-Denis na francouzském ostrově Réunion. (3. srpna 2015) | foto: Reuters

Emile Benoit Hoarau má za sebou traumatickou minulost. Narodil se na francouzském zámořském území Réunion v Indickém oceánu a v šesti letech přišel o otce. Jeho matka se poté snažila zajistit čtyři děti.

V roce 1964 francouzská vláda devítiletého Emila rodině odebrala v rámci programu na repopulaci rurálních oblastí ve Francii, mimo jiné departmentu Creuse. Vláda na oplátku rodinám slíbila, že o jejich děti bude dobře postaráno, dostanou kvalitní vzdělání a lepší budoucnost.

Emilův osud v letech 1960 až 1980 sdílelo zhruba dva tisíce dalších dětí z ostrova. Někteří z nich byli sirotci, jiní měli rodiče, kteří podepsali vládě dokumentaci, přestože často chápali, že své děti už nikdy neuvidí.

Pro mnohé děti byl odchod z domova začátek nekončící noční můry. Hoarau po odchodu z domova zůstal na Reunionu a žil v několika dětských domovech. Jeden z nich se nacházel ve vesnici Hell-Bourg.

Dům byl obklopen vysokými zdmi. Děti nesměly jít ven nebo vidět svou rodinu. „Bylo to jako vězení. Nesměli jsme nic říkat, jen plnit rozkazy. Pokud jsme to neudělali, zbili nás,“ líčí Horau pro Deutsche Welle. „Nechali nás tvrdě pracovat, například jsme stavěli bazén,“ popsal.

O devět let později Hoaraua převezli na francouzskou pevninu. Místo toho, aby se konečně dočkal slíbeného vzdělání, poslali ho pracovat na farmu. „Dojili jsme krávy, čistili prasečí chlívky, pěstovali a sklízeli řepu a brambory,“ vzpomíná dnes pětasedmdesátiletý muž.

„Farmářům úředníci řekli, že jsme nebezpeční násilníci a zloději. Nedůvěřovali nám, zacházeli s námi jako s otroky a bili nás,“ líčí. V jednadvaceti, poté co odsloužil povinnou službu v armádě, se Emile vymanil z područí státu, mohl žít po svém a stal se malířem.

Děti z Reunionu na fotografii z dětského domova ze 70. let:

O utrpení dětí z Reunionu se bude učit ve školách

Svou minulost se pokusil vystopovat pouze jednou. Zjistil ale, že jeho matka už zemřela a rozhodl se dále nepátrat. Před několika lety ale potkal Marii Trierovou, úřednici v důchodu, která rozeslala několik set e-mailů, podávala žádosti o kopie dokumentů a telefonovala úřadům.

Barnevern vytrhl naše dítě z náručí, popsala babička boj rodiny o vnučku

Ačkoli se jí nepodařilo zjistit, jestli se matka vzdala Horaua dobrovolně, nebo jestli jí ho vláda prostě sebrala, vystopovala Emilovu sestru Therese Payetovou, která stále žije na Reunionu.

„Vždy jsem doufala, že ho najdu. Ale je příliš daleko, chci aby se vrátil,“ pospala Payetová, která si s bratrem často volá.

Francie v roce 2014 přijala rezoluci uznávající svou morální odpovědnost vůči dětem odvlečených z Reunionu. Jejich příběh se podle DW objeví také v učebnicích dějepisu a učitelé o něm budou přednášet na školách.

V nadcházejících týdnech bude na pařížském letišti v Orly na jejich počest slavnostně odhalena pamětní deska. Právě zde mnoho z těchto dětí, přezdívaných „děti z Creuse“, poprvé přistálo na francouzské pevnině. Vláda jim rovněž přislíbila psychologickou podporu.

Valerie Andansonová, která je jedním z těchto dětí si ale myslí, že by vláda měla udělat více. Andansonová založila skupinu Federace vysídlených dětí zámořských departmentů a regionů Francie, do které momentálně patří téměř stovka lidí odvezených z Reunionu.

Část „dětí“ navštívila v roce 2020 po letech Reunion:

Chceme oficiální omluvu, říkají „děti“

Skupina zorganizovala už několik výletů na ostrov a je v kontaktu s vládou ohledně zřízení speciálního muzea. „V té době byla porodnost na ostrově příliš vysoká a vláda se obávala, že by to mohlo vést k nepokojům. Chceme, aby se nám vláda oficiálně omluvila,“ popsala Andansonová.

Další kostlivec NDR. Sexuální zneužívání dětí v dokonalé zemi neexistovalo

Hoarau se domnívá, že si odvezené děti zaslouží odškodnění. „Je to rozumný požadavek. Ublížili nám,“ říká s tím, že peníze samozřejmě nemohou napravit to, co se jemu a ostatním dětem stalo.

Francouzská vláda ale nic takového v plánu nemá. Ministerstvo pro zámořská území uvedlo, že „děti z Creuse“ mohou požádat o sociální dávky z komplexního systému sociálního zabezpečení. 

Vznesení obvinění proti vládě se ale nejeví jako slibná alternativa. Několik takových soudních případů bylo v minulosti zamítnuto z důvodu promlčení.

Fotografie dětí odvezených francouzskou vládou z Reunionu:

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

KONTEXT: Dobytí Severodoněcku je strategicky bezvýznamné, míní analytik Visingr

Podcast Rusové sice získali Severodoněck a brousí si zuby na Lysyčansk, ale jejich zisk je podle vojenského analytika a hosta...

Židko, Surovikin, Lapin. Kdo jsou lidé, kteří velí ruským vojákům na Ukrajině

Premium Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině trvá přes čtyři měsíce. Za tu dobu ruská armáda stihla zřejmě už podruhé vyměnit...

Ukrajinským vojákům chybí komunikační vybavení. Střílejí i do vlastních řad

Ukrajinští vojáci se potýkají s nedostatkem komunikačních prostředků. Nedaří se jim proto koordinovat útoky s...

Pochybná ombudsmanka a její úřad. Kauza vymyšlených příběhů se otevírá

Premium Květnové propuštění ukrajinské ombudsmanky Ljudmyly Denisovové vyvolalo v zemi zmítané ruskou agresí značný skandál....

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...