Nový protiteroristický zákon ohrozí svobodu ve Francii, varuje OSN

  10:09aktualizováno  10:09
Dva zvláštní zpravodajové Organizace spojených národů varují Francii před dopady nového protiteroristického zákona, který nyní prochází tamním parlamentem. Míní, že zákon, který má nahradit dva roky trvající výjimečný stav, ohrozí svobodu Francouzů a bude diskriminovat především muslimy. Francie nesmí dát špatný příklad ostatním zemím, míní zpravodajové.

Francouzští policisté hlídkují nedaleko kostela Sacre Coeur, na vrcholu kopce Montmartre s výhledem na Paříž. | foto: AP

Výjimečný stav trvá ve Francii už téměř dva roky a skončit by měl 1. listopadu, kdy jej pravděpodobně nahradí nový protiteroristický zákon. Ten předložil nový francouzský prezident Emmanuel Macron a z výjimečného stavu převezme celou řadu opatření a pravomocí pro státní bezpečnostní složky. 

Ztracená předměstí budeme muset znovu dobýt, míní francouzský právník

Policii povolí dále provádět noční domovní prohlídky - nyní nazývané „domovní návštěvy“ - a uvalit na lidi podezřelé z vazeb na teroristy domácí vězení (psali jsme zde). Právě to se podle britského Guardianu nelíbí Organizaci spojených národů, protože se výjimečná opatření stanou téměř normou.

„Normalizace pravomocí platných ve stavu pohotovosti má vážné důsledky pro integritu ochrany práv ve Francii v kontextu boje proti terorismu i mimo něj,“ uvedla zvláštní zpravodajka OSN Fionnuala Ní Aoláinová s tím, že zákon obsahuje opatření, která by mohla ohrozit práva Francouzů na svobodu a bezpečí, svobodu shromažďování a svobodu vyznání. 

Její kolega Michel Forst pak varuje, že kvůli zákonu může vzniknout „situace permanentní pohotovosti“ a že dá státu moc, která bude úplně mimo kontrolu soudů a právního systému.

Zákon bude diskriminovat hlavně muslimy, míní OSN

Oba proto podle rádia France Inter poslali dopis francouzskému parlamentu, který nyní o zákonu diskutuje a schválit by ho měl do konce října. V dopise popisují své znepokojení nad zákonem, který podle nich ovlivní dění nejen ve Francii, ale může také inspirovat další země. 

Varují, že je v zákoně „vágní definice terorismu“, která ještě posiluje strach z toho, že se budou získané pravomoci používat libovolným způsobem. „OSN v tomto ohledu sleduje Francii kvůli jejímu mezinárodnímu vlivu a postavení. To, co Francie dělá, není triviální. Chceme, aby se zachovala lépe a neinspirovala vznik špatné praxe v dalších zemích,“ uvedl Forst. 

Nový zákon podle něj bude diskriminovat ty, kteří budou „považováni za podezřelé“, a dopadne především na muslimy. Francouzský ministr vnitra  Gérard Collomb však zákon brání s tím, že je to „trvalá odpověď na trvalou hrozbu“. 

Když chtěl totiž Macronův předchůdce François Hollande zrušit výjimečný stav, pár hodin po jeho prohlášení najel terorista na turisty na promenádě v Nice (více zde). Od té doby se stalo ještě několik teroristických útoků, francouzští politici proto hledali způsob, jak ukončit výjimečný stav, ale zároveň si ponechat nástroje pro efektivnější boj proti teroristům.

Fotogalerie

Kromě OSN však i francouzští akademici, právníci a lidskoprávní organizace upozorňují, že je zákon krokem vzad pro vládu práva. Historik Patrick Weil například míní, že zákon „bude rozdělovat a stigmatizovat“ a že se kvůli němu zvýší počet policejních prohlídek založených na vzhledu a barvě pleti kontrolovaných lidí.

„Macron opouští výjimečný stav způsobem, že se ho nejen nezbaví, ale navíc ho učiní trvalým,“ varuje také právník a bývalý předseda francouzské Ligy pro lidská práva Henri Leclerc s tím, že zákon sice chce uklidnit francouzskou veřejnost, ale jeho opatření cílí na všechny, kteří mohou být „podezřelí“ z terorismu. „Tento zákon je o podezřelých a je nebezpečný,“ dodává Leclerc. 

A podle serveru France24 zákon rozděluje i francouzský parlament. Levicové opoziční hnutí Nepoddajná Francie proti němu protestuje s tím, že „zabije svobodu“, a spolu s republikány k němu vzneslo 480 pozměňovacích návrhů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz