Francouzi protestovali proti reformě. Popudila je Macronova slova o lenoších

  • 112
V Paříži a dalších 179 francouzských městech v úterý protestovaly desítky tisíc lidí proti připravované novele zákoníku práce. Ta má dát více volnosti zaměstnavatelům, což se nelíbí odborům. Protesty svolala odborářská společnost CGT. Při střetech s policií bylo sedm lidí zraněno. Kromě protestů města ochromily také stávky železničářů či zdravotníků.

Podle organizátorů se úterních protestů celkem zúčastnilo až 400 tisíc lidí, francouzská policie však k účasti po celý den uváděla mnohem nižší čísla než odbory. Při střetech s policií, při kterých policie proti demonstrantům použila slzný plyn, bylo lehce zraněno sedm lidí, přičemž jednoho z nich převezli záchránáři do nemocnice. Čtyři lidi policie zadržela.

Účast však byla pravděpodobně nižší, než odboráři očekávali, přesto ji předseda CGT Philippe Martinez podle listu Le Monde označil za úspěch a potvrdil, že se 21. září budou konat další protesty.

Ohlášené akce druhé největší odborářské organizace ve Francii CGT a odborářů z organizace Solidaires ještě přiostřila páteční slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten na návštěvě v Athénách podle francouzského listu Le Figaro řekl, že „nic nedaruje lenochům, cynikům a extremistům.“

Projev k celé Evropské unii si protestující Francouzi vztáhli na sebe a vykládají ho tak, že každý, kdo nesouhlasí s Macronovými reformami, je lenoch. Na demonstrace ve 180 francouzských městech si proto přinesli i transparenty se slovem „fainéant“ (lenoch).

Macronových slov využila i francouzská opozice. Poslanec Alexis Corbière z hnutí Nepoddajná Francie, které založil Macronův rival z prezidentských voleb Jean-Luc Mélenchon, řekl, že „zve všechny lenochy, aby přišli protestovat“. Na demonstraci do Marseille přišel i Mélenchon, ale také další Macronův předvolební konkurent, Benoît Hamon.

Čtyři tisíce lidí se v úterý sešly například v Lyonu, přes 7,5 tisíce lidí přišlo podle odhadu policie do Marseille, více než 4 800 do Bordeaux. Odbory však uvádějí až mnohonásobně vyšší čísla, u Marseille mluví o 60 tisících demonstrantů. Podle policie 24 tisíc a podle odborářů 60 tisíc lidí přišlo také do hlavního města Paříže.

V Perpignanu podle serveru France Bleu protestovaly zhruba tři tisíce lidí. V Le Havre demonstroval zhruba stejný počet Francouzů za zvuků slavné kapely Rolling Stones, píše deník Le Figaro. Protestovalo se také v Caenu či Remeši. Mezi dvěma a pěti tisíci protestujících pak bylo ve městě Nice a zhruba osm až šestnáct tisíc lidí v Toulouse.

12.září 2017 v 12:37, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 13:51

VIDEO: ?a d?g?nere a #Lyon, la police de lacrymogene ! #Greve12Septembre https://t.co/5J0hF3tKmA

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Ça dégénère à #Lyon, la police de lacrymogène ! #Greve12Septembre https://t.co/5J0hF3tKmA

Odboráři v Paříži také naplánovali protestní pochod. Ten vyšel ve dvě hodiny odpoledne od Bastily a po osmnácté hodině došel na Italské náměstí.

Mezi lidmi na demonstracích také kolovaly letáky, které Macronovy reformy popisovaly jako „státní převrat“. „Prezident republiky nebyl zvolen proto, aby přinesl štěstí jedné menšině, která šplhá po zádech ostatních,“ píše se v letácích.

Macronova reforma zákoníku práce má za cíl omezit silnou pozici francouzských zaměstnanců - a odborů - a dát větší volnost zaměstnavatelům, mimo jiné ohledně pravidel najímání a propouštění. Vláda chce také omezit výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou (více zde).

Právě to se odborům nelíbí a slibují, že kromě úterních demonstrací mají v plánu ještě minimálně jednu. Mélenchon pak na 23. září plánuje vlastní akci.

„Lenoši všech zemí, spojte se“:

12.září 2017 v 14:46, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 15:17

Mot d'ordre #fainéants #Greve12Septembre https://t.co/UpI6SNGf0m

Kromě protestů v úterý Francii ochromily také stávky, do kterých se zapojili především železničáři. Minimum vlaků proto jezdilo například na příměstské lince RER. Stávkovali také taxikáři, zdravotníci, zaměstnanci energetického sektoru a další profese.

Sám Macron se v den protestů vydal do zámoří na francouzské ostrovy Svatý Martin a Svatý Bartoloměj, které zničil hurikán Irma (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video