Francie se vybarvuje. Žlutí, červení a zelení brojí za mzdy, vládu a klima

  11:35aktualizováno  11:35
Protesty změnily barvy trikolory. Začaly s tím žluté vesty a po necelých třech měsících demonstrací už s nadsázkou každý Francouz manifestuje za nějakou barvu a věc. Červená, zelená, žlutá, vesty, propisky a šátky... Kdo je kdo?

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti růstu životních nákladů občanů a vládě prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži se k nim připojily i ženy převlečené za symbol Francouzské republiky Marianne. (15. prosince 2018) | foto: Reuters

Žluté vesty: Za levný benzin, vyšší mzdy a proti vládě

Reformy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou pro ně nepřijatelné, požadují jeho odstoupení, stejně jako demisi celé vlády. Od 17. listopadu loňského roku to bylo už pojedenácté, co se příznivci hnutí žlutých vest sešli ve městech po celé Francii. 

Fotogalerie

I když ve stále menších počtech než na začátku, jejich protesty pravidelně provází značná míra násilí. Poslední kapkou, která vedla ke zformování hnutí, jež nemá žádného formálního vůdce, bylo plánované zvýšení daně na pohonné hmoty, které vláda chtěla zavést od začátku letošního roku. Od svého záměru nakonec ustoupila. 

Prezident Macron následně hnutí slíbil ústupky jako zvýšení minimální mzdy a nižší daně pro nejchudší důchodce. Protesty přesto pokračují dál. V reakci na ně ve Francii v polovině ledna začala „velká národní debata“ o hospodářských a společenských otázkách. 

Série debat na radnicích potrvá do poloviny března, Macron se během nich chce společně se starosty setkat s občany po celé Francii.

Červené šátky: Na podporu Macrona, demokracie a státu

Jen v Paříži se o víkendu sešlo přes deset tisíc příznivců „červených šál“. Přes deštivé počasí přešli od Národního náměstí k náměstí Bastily, dvěma symbolickým místům Francouzské republiky. S nápisy „Bráníme demokracii a státní instituce“ šlo o pochod proti žlutým vestám, jejichž cíle jsou přesně opačné. 

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Podle organizátorů to byl „pochod na obranu osobních svobod a republiky“. „Chceme sjednotit všechny, kdo už mají dost násilí žlutých vest,“ řekl k tomu mluvčí protestu Philippe Lhoste. Hnutí vyjadřuje podporu vládě a Macronovi. 

Někteří členové vládní strany Republika vpřed (LREM) pochodu sice vyjádřili sympatie, nezúčastnil se jich ale nikdo. „Rozumím jejich motivaci. Není ale úkolem LREM protesty podporovat. Nechceme stavět jednu stranu proti druhé,“ řekl poslanec LREM Stanislas Guerini. 

Podporu červeným šátkům vyjádřil také ministr školství Jean-Michel Blanquer. Ze stejných důvodů se ani on pochodu neúčastnil.

Zelené vesty: Za pěší zóny bez emisí a ekologickou politiku

Není nám lhostejný stav životního prostředí, znečištěný vzduch ani přístup politiků, kterým je to všechno vcelku jedno. Tak lze shrnout základní vzkaz demonstrantů, kteří po vzoru žlutých vest oblékají stejný oděv, jen v zelené. 

Neničte naši zemi. Proti žlutým vestám stojí ve Francii červené šátky

Tento víkend to bylo počtvrté, co se několik tisíc lidí sešlo na protest proti tomu, s jakým nezájmem se politici stavějí ke klimatickým změnám. V Lyonu jich v neděli odpoledne podle organizátorů bylo zhruba pět tisíc, v menším počtu prošli také ulicemi nedalekého Grenoblu a Saint-Étienne. 

Už podle názvu do určité míry navazují na hnutí žlutých vest a využívají pozornosti, které se tomuto hnutí dostává. Společnou mají také nespokojenost s politickým establishmentem. 

Část sympatizantů obou hnutí se ostatně účastní obou demonstrací: v sobotu pochodují za žluté vesty, o den později v neděli za vesty zelené. V jedné věci se však neshodnou: zatímco žluté vesty spojují svou svobodu s auty, ty zelené naopak prosazují více pěších zón bez aut a výfukových plynů.

Červená pera: Za vyšší platy učitelů a podporu vzdělávání

Se žlutými vestami je spojuje to, že mají vztek. Sami si říkají „naštvaní učitelé“. Zatímco obě hnutí nesouhlasí se stavem společnosti, „červená pera“ upozorňují jen na problémy, které se týkají školství, personálního nedostatku a nízkých platů učitelů. 

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

„Je načase, aby se stát začal starat i o učitele,“ píší ve svém internetovém manifestu. Stát podle nich nedoceňuje význam jejich povolání. Macron podle nich sice v souvislosti s protesty žlutých vest udělal určité ústupky, žádné z nich se prý ale netýkají přímo jich. 

Stěžují si, že pracují více než 35 hodin týdně a že jejich práce není adekvátně ohodnocena. „Přitom vyšší daně nebo ceny elektřiny se nás týkají také,“ říká středoškolský učitel Grégory Benjamin. 

Na sociálních sítích mají „červená pera“ zatím zhruba 42 tisíc příznivců. „Pokud také máte pocit, že váš hlas nikdo neslyší, přidejte se k nám,“ vyzývají nové sympatizanty. Na rozdíl od žlutých vest odsuzují jakékoli násilí.

Jedna z demonstrací:


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Soumrak e-cigaret? USA kvůli plicnímu onemocnění plánují zákaz příchutí

USA plánují  zakázat prodej elektronických cigaret s příchutí po celých USA....

Spojené státy zachvátila panika kvůli elektronickým cigaretám s příchutěmi. Je to reakce na stovky případů neznámého...

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz