Francie se vybarvuje. Žlutí, červení a zelení brojí za mzdy, vládu a klima

  11:35aktualizováno  11:35
Protesty změnily barvy trikolory. Začaly s tím žluté vesty a po necelých třech měsících demonstrací už s nadsázkou každý Francouz manifestuje za nějakou barvu a věc. Červená, zelená, žlutá, vesty, propisky a šátky... Kdo je kdo?

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti růstu životních nákladů občanů a vládě prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži se k nim připojily i ženy převlečené za symbol Francouzské republiky Marianne. (15. prosince 2018) | foto: Reuters

Žluté vesty: Za levný benzin, vyšší mzdy a proti vládě

Reformy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou pro ně nepřijatelné, požadují jeho odstoupení, stejně jako demisi celé vlády. Od 17. listopadu loňského roku to bylo už pojedenácté, co se příznivci hnutí žlutých vest sešli ve městech po celé Francii. 

Fotogalerie

I když ve stále menších počtech než na začátku, jejich protesty pravidelně provází značná míra násilí. Poslední kapkou, která vedla ke zformování hnutí, jež nemá žádného formálního vůdce, bylo plánované zvýšení daně na pohonné hmoty, které vláda chtěla zavést od začátku letošního roku. Od svého záměru nakonec ustoupila. 

Prezident Macron následně hnutí slíbil ústupky jako zvýšení minimální mzdy a nižší daně pro nejchudší důchodce. Protesty přesto pokračují dál. V reakci na ně ve Francii v polovině ledna začala „velká národní debata“ o hospodářských a společenských otázkách. 

Série debat na radnicích potrvá do poloviny března, Macron se během nich chce společně se starosty setkat s občany po celé Francii.

Červené šátky: Na podporu Macrona, demokracie a státu

Jen v Paříži se o víkendu sešlo přes deset tisíc příznivců „červených šál“. Přes deštivé počasí přešli od Národního náměstí k náměstí Bastily, dvěma symbolickým místům Francouzské republiky. S nápisy „Bráníme demokracii a státní instituce“ šlo o pochod proti žlutým vestám, jejichž cíle jsou přesně opačné. 

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Podle organizátorů to byl „pochod na obranu osobních svobod a republiky“. „Chceme sjednotit všechny, kdo už mají dost násilí žlutých vest,“ řekl k tomu mluvčí protestu Philippe Lhoste. Hnutí vyjadřuje podporu vládě a Macronovi. 

Někteří členové vládní strany Republika vpřed (LREM) pochodu sice vyjádřili sympatie, nezúčastnil se jich ale nikdo. „Rozumím jejich motivaci. Není ale úkolem LREM protesty podporovat. Nechceme stavět jednu stranu proti druhé,“ řekl poslanec LREM Stanislas Guerini. 

Podporu červeným šátkům vyjádřil také ministr školství Jean-Michel Blanquer. Ze stejných důvodů se ani on pochodu neúčastnil.

Zelené vesty: Za pěší zóny bez emisí a ekologickou politiku

Není nám lhostejný stav životního prostředí, znečištěný vzduch ani přístup politiků, kterým je to všechno vcelku jedno. Tak lze shrnout základní vzkaz demonstrantů, kteří po vzoru žlutých vest oblékají stejný oděv, jen v zelené. 

Neničte naši zemi. Proti žlutým vestám stojí ve Francii červené šátky

Tento víkend to bylo počtvrté, co se několik tisíc lidí sešlo na protest proti tomu, s jakým nezájmem se politici stavějí ke klimatickým změnám. V Lyonu jich v neděli odpoledne podle organizátorů bylo zhruba pět tisíc, v menším počtu prošli také ulicemi nedalekého Grenoblu a Saint-Étienne. 

Už podle názvu do určité míry navazují na hnutí žlutých vest a využívají pozornosti, které se tomuto hnutí dostává. Společnou mají také nespokojenost s politickým establishmentem. 

Část sympatizantů obou hnutí se ostatně účastní obou demonstrací: v sobotu pochodují za žluté vesty, o den později v neděli za vesty zelené. V jedné věci se však neshodnou: zatímco žluté vesty spojují svou svobodu s auty, ty zelené naopak prosazují více pěších zón bez aut a výfukových plynů.

Červená pera: Za vyšší platy učitelů a podporu vzdělávání

Se žlutými vestami je spojuje to, že mají vztek. Sami si říkají „naštvaní učitelé“. Zatímco obě hnutí nesouhlasí se stavem společnosti, „červená pera“ upozorňují jen na problémy, které se týkají školství, personálního nedostatku a nízkých platů učitelů. 

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

„Je načase, aby se stát začal starat i o učitele,“ píší ve svém internetovém manifestu. Stát podle nich nedoceňuje význam jejich povolání. Macron podle nich sice v souvislosti s protesty žlutých vest udělal určité ústupky, žádné z nich se prý ale netýkají přímo jich. 

Stěžují si, že pracují více než 35 hodin týdně a že jejich práce není adekvátně ohodnocena. „Přitom vyšší daně nebo ceny elektřiny se nás týkají také,“ říká středoškolský učitel Grégory Benjamin. 

Na sociálních sítích mají „červená pera“ zatím zhruba 42 tisíc příznivců. „Pokud také máte pocit, že váš hlas nikdo neslyší, přidejte se k nám,“ vyzývají nové sympatizanty. Na rozdíl od žlutých vest odsuzují jakékoli násilí.

Jedna z demonstrací:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Najdete na iDNES.cz