Francie se vybarvuje. Žlutí, červení a zelení brojí za mzdy, vládu a klima

  11:35aktualizováno  11:35
Protesty změnily barvy trikolory. Začaly s tím žluté vesty a po necelých třech měsících demonstrací už s nadsázkou každý Francouz manifestuje za nějakou barvu a věc. Červená, zelená, žlutá, vesty, propisky a šátky... Kdo je kdo?

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti růstu životních nákladů občanů a vládě prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži se k nim připojily i ženy převlečené za symbol Francouzské republiky Marianne. (15. prosince 2018) | foto: Reuters

Žluté vesty: Za levný benzin, vyšší mzdy a proti vládě

Reformy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou pro ně nepřijatelné, požadují jeho odstoupení, stejně jako demisi celé vlády. Od 17. listopadu loňského roku to bylo už pojedenácté, co se příznivci hnutí žlutých vest sešli ve městech po celé Francii. 

Fotogalerie

I když ve stále menších počtech než na začátku, jejich protesty pravidelně provází značná míra násilí. Poslední kapkou, která vedla ke zformování hnutí, jež nemá žádného formálního vůdce, bylo plánované zvýšení daně na pohonné hmoty, které vláda chtěla zavést od začátku letošního roku. Od svého záměru nakonec ustoupila. 

Prezident Macron následně hnutí slíbil ústupky jako zvýšení minimální mzdy a nižší daně pro nejchudší důchodce. Protesty přesto pokračují dál. V reakci na ně ve Francii v polovině ledna začala „velká národní debata“ o hospodářských a společenských otázkách. 

Série debat na radnicích potrvá do poloviny března, Macron se během nich chce společně se starosty setkat s občany po celé Francii.

Červené šátky: Na podporu Macrona, demokracie a státu

Jen v Paříži se o víkendu sešlo přes deset tisíc příznivců „červených šál“. Přes deštivé počasí přešli od Národního náměstí k náměstí Bastily, dvěma symbolickým místům Francouzské republiky. S nápisy „Bráníme demokracii a státní instituce“ šlo o pochod proti žlutým vestám, jejichž cíle jsou přesně opačné. 

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Podle organizátorů to byl „pochod na obranu osobních svobod a republiky“. „Chceme sjednotit všechny, kdo už mají dost násilí žlutých vest,“ řekl k tomu mluvčí protestu Philippe Lhoste. Hnutí vyjadřuje podporu vládě a Macronovi. 

Někteří členové vládní strany Republika vpřed (LREM) pochodu sice vyjádřili sympatie, nezúčastnil se jich ale nikdo. „Rozumím jejich motivaci. Není ale úkolem LREM protesty podporovat. Nechceme stavět jednu stranu proti druhé,“ řekl poslanec LREM Stanislas Guerini. 

Podporu červeným šátkům vyjádřil také ministr školství Jean-Michel Blanquer. Ze stejných důvodů se ani on pochodu neúčastnil.

Zelené vesty: Za pěší zóny bez emisí a ekologickou politiku

Není nám lhostejný stav životního prostředí, znečištěný vzduch ani přístup politiků, kterým je to všechno vcelku jedno. Tak lze shrnout základní vzkaz demonstrantů, kteří po vzoru žlutých vest oblékají stejný oděv, jen v zelené. 

Neničte naši zemi. Proti žlutým vestám stojí ve Francii červené šátky

Tento víkend to bylo počtvrté, co se několik tisíc lidí sešlo na protest proti tomu, s jakým nezájmem se politici stavějí ke klimatickým změnám. V Lyonu jich v neděli odpoledne podle organizátorů bylo zhruba pět tisíc, v menším počtu prošli také ulicemi nedalekého Grenoblu a Saint-Étienne. 

Už podle názvu do určité míry navazují na hnutí žlutých vest a využívají pozornosti, které se tomuto hnutí dostává. Společnou mají také nespokojenost s politickým establishmentem. 

Část sympatizantů obou hnutí se ostatně účastní obou demonstrací: v sobotu pochodují za žluté vesty, o den později v neděli za vesty zelené. V jedné věci se však neshodnou: zatímco žluté vesty spojují svou svobodu s auty, ty zelené naopak prosazují více pěších zón bez aut a výfukových plynů.

Červená pera: Za vyšší platy učitelů a podporu vzdělávání

Se žlutými vestami je spojuje to, že mají vztek. Sami si říkají „naštvaní učitelé“. Zatímco obě hnutí nesouhlasí se stavem společnosti, „červená pera“ upozorňují jen na problémy, které se týkají školství, personálního nedostatku a nízkých platů učitelů. 

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

„Je načase, aby se stát začal starat i o učitele,“ píší ve svém internetovém manifestu. Stát podle nich nedoceňuje význam jejich povolání. Macron podle nich sice v souvislosti s protesty žlutých vest udělal určité ústupky, žádné z nich se prý ale netýkají přímo jich. 

Stěžují si, že pracují více než 35 hodin týdně a že jejich práce není adekvátně ohodnocena. „Přitom vyšší daně nebo ceny elektřiny se nás týkají také,“ říká středoškolský učitel Grégory Benjamin. 

Na sociálních sítích mají „červená pera“ zatím zhruba 42 tisíc příznivců. „Pokud také máte pocit, že váš hlas nikdo neslyší, přidejte se k nám,“ vyzývají nové sympatizanty. Na rozdíl od žlutých vest odsuzují jakékoli násilí.

Jedna z demonstrací:


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Pošlu vás do plynu, hrozila učitelka dětem. Byli mezi nimi i židé

Učitelka na britské základní škole vyhrožovala dětem, že je pošle do plynových komor, pokud rychle nedodělají zadanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz