Příznivci REM se radují z výsledků parlamentních voleb. (18. 6. 2017)

Příznivci REM se radují z výsledků parlamentních voleb. (18. 6. 2017) | foto: AP

Macron triumfoval, má většinu poslanců. Tři čtvrtiny křesel obsadí nováčci

  • 70
Emmanuel Macron dotáhl svůj politický triumf do konce. Po Elysejském paláci ovládl i dolní komoru parlamentu, kde jeho hnutí získalo pohodlnou většinu. Novopečený prezident tak má volné ruce k prosazování své politiky. Komentátoři poukazují na radikální obměnu Národního shromáždění i vysokou neúčast.

Macronovo centristické hnutí Republika v pohybu (REM) obdrželo po sečtení téměř všech hlasů ve druhém kole voleb 308 z 577 mandátů a spolu se spojenci z formace MoDem obsadí 350 křesel.

Demise ministra

Socialisté, kteří dosud parlamentu dominovali, mají 30 poslanců, pravicoví Republikáni 112. Krajně levicová strana Nepodrobená Francie obsadí 17 křesel, nacionalistická Národní fronta osm.

V parlamentu zasedne 424 nováčků. Premiér Édouard Philippe podal v pondělí demisi své vlády, nové složení kabinetu by mělo být jasné do několika dní. Počítá se s tím, že si Philippe premiérské křeslo udrží, očekávají se jen menší změny v personálním složení vlády. V pondělí už opustil post kontroverzní ministr pro územní soudržnost Richard Ferrand. Podle televize BFM se na přání prezidenta Emmanuela Macrona ujme vedení poslaneckého klubu hnutí Republika v pohybu (REM), které volby vyhrálo.

Ferrand, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání, začala policie vyšetřovat krátce před parlamentními volbami. V nich podobně jako několik dalších členů kabinetu získal za REM poslanecký mandát.

Kabinet fungoval pouze měsíc od zvolení Macrona do čela státu. Nový premiér by měl poslance seznámit s hlavním programem vlády o státním svátku 14. července.

Philippe výsledek voleb komentoval slovy: „Před rokem by si nikdo neuměl představit tak zásadní politickou obnovu.“ Macron tak získává ideální pozici pro prosazení ohlášených reforem – zákon o morálce a etice v politice, posílení pravomocí bezpečnostních složek v boji proti terorismu, zpružnění pracovního práva a posílení pozice Francie na evropské úrovni.

Parlamentní volby poznamenala rekordní neúčast voličů, která činila téměř 57 procent, což analytici vysvětlují rostoucím nezájmem občanů o politiku a také předem ohlášeným absolutním úspěchem centristů. „Národ vstoupil do občanské generální stávky,“ komentoval účast vůdce radikální levicové strany Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon.

Tři čtvrtiny parlamentu obsadí nováčci

I když francouzští centristé nezískali v nově zvoleném Národním shromáždění takovou převahu, jakou slibovaly průzkumy, jsou pro ně volby jednoznačným úspěchem. Shoduje se na tom většina francouzských listů.

„Vítězství pro centristy“, nazval svůj materiál k volbám levicový list Libération. Ekonomický list Les Echos doplnil diagram budoucího rozložení sil v parlamentu titulkem „Vítězná sázka“. „Macron rozdělil sněmovnu“, nazval svůj úvodník list Libération. Pravicový deník Le Figaro připomenul pro Macrona stejně úspěšné nedávné prezidentské volby a shrnul to v titulku „Po Elysejském paláci i Národní shromáždění“.

Server listu Le Parisien hovoří o historických volbách a stejně tak historické neúčasti voličů. Někteří komentátoři se zaměřili právě na rekordní neúčast voličů, protože jich k urnám přišlo jenom něco přes 43 procent.

Průzkumy předpokládaly, že centristé obsadí kolem 440 křesel, což se nepotvrdilo a odborníci to komentují tak, že voliči nedali prezidentovi pro splnění reformních plánů úplně volnou ruku. „Ale je neoddiskutovatelné, že většinu má. To mu usnadní úkol, ale rovněž zvýší očekávání,“ napsal komentátor listu Les Echos.

Deník Le Monde upozornil, že se po volbách vymění obsazení 75 procent křesel, což je rekord. Ze 577 poslanců zvolených v minulých volbách v roce 2012 do lavic už znovu nezasedne 424 lidí. Specialista na ústavní právo Didier Maus řekl, že se volilo „proti všemu, co bylo spojeno s minulým systémem a že se nyní zkusí něco jiného“.

V Národním shromáždění také zasedne více žen než kdy dříve. Z 577 zvolených poslanců je 223 žen, které tak tvoří něco přes 38 procent parlamentu, informoval Le Monde. V minulém shromáždění bylo 155 žen, což odpovídá 27procentnímu zastoupení.

Emmanuel Macron převzal v Elysejském paláci úřad prezidenta. Předal mu ho po pěti letech služby François Hollande:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video