Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Vláda lůzy? Zadupaná utopie? Francie se pře o odkaz Pařížské komuny

  20:30
Francie si připomíná 150 let od vzniku Pařížské komuny. Radikální povstalci v polovině března 1871 na dva měsíce ovládli hlavní město, pak je zmasakrovaly vládní jednotky. Spory o význam komuny trvají dodnes: pro jedny představuje první krok ke spravedlivější společnosti, pro jiné je ukázkou anarchie a řádění lůzy.

Pařížská komuna 1871. Následky bojů mezi komunardy a versaillskými v ulicích Paříže | foto: Creative Commons

Když před několika lety vyšli do pařížských ulic železniční dělníci, aby demonstrovali proti plánovaným vládním reformám, nesli nad hlavami i transparent s nápisem: „Kašleme na květen 1968. Chceme rok 1871“.

Jak píše pařížský zpravodaj listu The Guardian, vládě tím vzkazovali, že to myslí vážně. Nostalgické vzpomínky na studentskou rebelii šedesátých let je nezajímaly - hlasitě se přihlásili ke krvím zbroceným barikádám Pařížské komuny, na kterých vyhasl živelný boj chudiny za naprosto nový model společnosti.

Pařížská komuna 1871. Příslušníci Národní gardy na barikádách

Pro konzervativnější část veřejnosti 150 let staré události zůstávají spíše strašidelným anarchistickým experimentem a nepěknou skvrnou na historii jejich země. Vášnivé spory o letošní oslavy dokazují, že tragický osud Pařížské komuny po sobě zanechal hluboké jizvy, které se dodnes nezacelily.

„Pařížská komuna se na rozdíl od roku 1789 nikdy nestala integrální součástí našeho národního příběhu. Nezačlenila se do kolektivní paměti, na které se všichni shodneme,“ řekla britskému listu historička radikálních hnutí devatenáctého století Mathilde Larrèreová. 

Na troskách císařství

Dějiny traumatu se začaly psát na počátku roku 1871. Druhé císařství bylo po prohrané válce s ambiciozním Pruskem v troskách. Císař Napoleon III., který se do války nechal hloupě vlákat Bismarckem, byl v bitvě u Sedanu zajat a následně sesazen. Francie přišla o Alsasko a Lotrinsko a zahanbeně sledovala, jak je v zrcadlovém sále Versailles vyhlášeno sjednocení Německa.

Paříž byla obklíčena, provizorní vláda zkušeného státníka Adolphea Thierse se stáhla do Bordeaux a přijala podmínky kapitulace. Na počátku února vyhlásila volby do Národního shromáždění, první v počínající éře Třetí republiky. Hlasy konzervativního venkova zajistily, že v něm získali převahu roajalisté.

Sny proletariátu utopili v krvi, šifra mrtvých komunardů zůstává tajemstvím

Obyvatelé Paříže, bašty dělnického radikalismu, se obávali, že nový parlament obnoví monarchii. Začali organizovat alternativní, radikálně pokrokovou vládu. Na svoji obranu měla k dispozici asi 400 tisíc příslušníků Národní gardy, dobrovolnické milice, která čtyři měsíce bránila hlavní město před pruskou invazí. 

Konfrontace vypukla ve chvíli, kdy se zbytky regulérní armády pokusily zabavit Pařížanům jejich kanony. Vojenská akce selhala: vojáci tváří tvář v obklíčení rozzuřeného davu přešli na druhou stranu, dva generálové byli zajati a ještě toho dne popraveni. Ve městě rostly barikády, v oknech zavlály rudé vlajky.

Pařížská komuna 1871. Trosky Napoleonova sloupu na Place Vendôme

Zbytek armády se spolu s Thiersovou vládou přesunul do Versailles. Moci v Paříži se zmocnila vláda komunardů, která vyhlásila na svou dobu radikálně levicový a sekulární program: zákaz dětské práce, odluku církve od státu, zrušení trestu smrti. 

Veškerý církevní majetek byl zabaven, v kostelech se pořádaly politické debaty. Komunardi drželi jako rukojmí desítky jeptišek a duchovních, které chtěli vyměnit za zajatého radikálního vůdce Louise Blanquiho, čestného prezidenta komuny. Na Place Vendôme svrhli sloup se sochou Napoleona a vypálili dům Auguste Thierse.

Francouzská revolucionářka a anarchistka Louise Michelová

Zásadní roli v komuně hrály ženy: stavěly barikády, ošetřovaly zraněné, zuřivě bojovaly. Čestné místo v dějinách feminismu si tehdy vysloužila Louise Michelová, která v bojích zahanbila mnohé muže a vášnivě agitovala za volební právo pro ženy: bez jejich účasti podle ní žádná revoluce nemůže vyhrát. „Sbíhám dolů z Montmartru, pod kabátem pušku. Křičím: Zrada! Naše smrt osvobodí Paříž,“ vzpomínala později na boje v pařížských ulicích.

Protosocialistická utopie trvala dva měsíce. Vláda ve Versailles během té doby přeskupila síly a doplnila armádu o válečné zajatce propuštěné Prusy. Do čela jednotek určených k potlačení komuny jmenovala zkušeného generála Patrice MacMahona. Když zkrachoval pokus komunardů o proražení obklíčení a dobytí Versailles, rozhodl se s rebely skoncovat.

Pařížská komuna 1871. Pařížské ženy na jedné z barikád

Na počátku třetího květnového týdne vstoupily jeho jednotky do Paříže. Vypukla pouliční válka o barikády, která záhy přerostla v masakr. Zoufale se bránící komunardi podstatnou část města zapálili - mimo jiné palác Tuileries - a popravili pět desítek rukojmí včetně pařížského arcibiskupa Darboye. „Ještě nikdy nebylo žádné velké město zasaženo tak příšernou krizí,“ napsal tehdy Émile Zola. 

Během takzvaného Krvavého týdne (semaine sanglante) zahynulo 7 000 až 20 000 komunardů. „Pařížská půda je pokryta jejich těly. Snad toto hrůzné představení poslouží jako lekce pro všechny povstalce, kteří se odvážili prohlásit za stoupence komuny,“ prohlásil Adolphe Thiers.

Pařížská komuna 1871. Zajetí a poprava jednoho z vůdců komunardů Eugène...

Dalších sedm tisíc komunardů během následných represí putovalo do vyhnanství. Například Louise Michelová strávila následujících devět let v Melanésii, kde učila domorodce francouzštinu.

Příběh komuny tím ovšem neskončil. Revoluční experiment otřásl celou Evropou a verše o „psancích této země“ pochodujících do poslední bitvy lidstva, která v červnu 1871 napsal komunardský básník Eugène Pottier, se staly hymnou rodícího se dělnického hnutí. 

Pařížská komuna 1871. Popravení příslušníci Národní gardy

Pro Karla Marxe byla komuna „úžasnou předzvěstí nové společnosti“,  Lenin v ní viděl předobraz října 1917 - a údajně bouřlivě slavil, když jeho bolševická vláda překonala dvaasedmdesát dní komuny. 

Když si jeho revoluční Rusko připomínalo padesáté výročí Pařížské komuny, měl už ruce od krve - jen o pár dní dřív nechal utopit v krvi Kronštadtské povstání, které svým revolučním idealismem mělo ke komunardům velice blízko. 

Duch komunardů kráčí dál

To, za co komunardi bojovali a umírali na barikádách, se ve Francii během několika desítek let stalo skutečností. Odluka církve a státu byla uzákoněna v roce 1905 a Třetí republika se pod prvními levicovými vládami posunula k modernímu sociálnímu státu.

Levá část politického spektra proto dnes komunardy vnímá jako radikální pionýry společenského pokroku. „Komuna představovala počátek moderní doby a její aspirace mají velice blízko k tomu, co si i dnes někteří lidé přejí,“ řekla listu The Guardian pařížská zastupitelka Laurence Patriceová, která byla pověřena organizací oslav výročí.

„Komunardi bojovali za legitimní a odpovědnou politickou reprezentaci. Bojovali za volební právo žen a rovné mzdy. Zabírali volné byty pro lidi bez domova. Cizincům komuna nabídla občanství a rovné postavení před zákonem. S dneškem je tady spousta paralel,“ dodává komunistická politička.

Konec iluzí. V Kronštadtu začala bolševická revoluce požírat své děti

Podle konzervativců ovšem není co slavit. Vedení radnice obviňují, že z veřejných peněz glorifikuje nejnásilnější činy komunardů a zároveň sabotuje dotace pro baziliku Sacré Coeur, která byla postavena jako symbol pokání za prohranou válku s Pruskem. Deník Le Monde vášnivým hádkám dokonce věnoval celou jednu s titulkem „Komuna roku 1871: Extrémně napjaté výročí“.  

„Je to provokace. Nemám problém s připomínkovou akcí, ale s oslavou ano. Když levice brání Pařížskou komunu, je to jako kdyby bránila komunismus. Zase se ozývá, že ta idea byla překrásná, pouze nebyla dobře realizována,“ namítá opoziční zastupitel Rudolph Granier.

Francie si připomíná 150. výročí Pařížské komuny (17. března 2021)

„Je jedno jestli se bavíme o komunismu nebo o komuně. Pokud to skončí krveprolitím a ideologii doprovází vraždění, tak by politikové neměli takovou ideologii oslavovat,“ dodává politik, který socialistickou starostku Anne Hidalgo obvinil, že výročí zneužívá k přípravě své kandidatury v prezidentských volbách.

Historici poukazují na fakt, že s odkazem Pařížské komuny, na nějž měla léta monopol francouzská komunistická strana, dnes čím dál častěji pracují masová hnutí stojící mimo politický mainstream. Například Hnutí žlutých vest, jejichž násilné protesty před dvěma lety otřásly vládou Emmanuela Macrona.

Při nepokojích demonstranti poničili Vítězný oblouk. Macron vyzval k dialogu

„Pařížská komuna nastolila otázky centralizované vlády, zastupitelské demokracii a moci lidu. Žluté vesty položily stejné otázky, přestože v jiném kontextu. Pracují skutečně námi zvolení politici pro nás a naši demokracii? Neexistují jiné metody, jak vykonávat vůli lidu? Tato témata jsou opět na stole a to je také důvod, proč se na opačném konci politického spektra objevuje odpor k památce komuny,“ říká Mathilde Larrèreová.

Autor:

Hromada firem inflaci zneužívá a zdražuje víc, říká ekonom Křeček

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Boj s covidem zvládáme, tvrdí KLDR. Lidí s příznaky je přes dva miliony

Severní Korea v pátek oznámila, že dosahuje dobrých výsledků v boji proti první potvrzené epidemii nemoci covid-19 v...

Bidenův syn si před lety přišel na šest milionů dolarů díky vazbám na Čínu

Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter si vydělal 5,8 milionu dolarů, asi 136 milionů korun. Stalo se tak ještě v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opičí neštovice evidují už i v Kanadě, dovezenou nákazu prověřuje Austrálie

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdila první případy této vzácné...

Muži jdoucí v řadě na popravu. Nové záběry prokazují ruské vraždění v Buči

Deník The New York Times přinesl dosud nejpřímější důkazy o válečných zločinech Rusů na Ukrajině. Na nově zveřejněných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...