Paříží otřásá vlna antisemitismu, město zaplavily hákové kříže

  18:28aktualizováno  18:28
Francouzská policie vyšetřuje v uplynulých dnech vlnu antisemitských činů v Paříži, kde se na mnoha místech objevilo znamení hákového kříže. Graffiti jsou posledním z mnoha antisemitských incidentů ve Francie, které v loňském roce narostly podle místních úřadů o 74 procent.

Na různých místech francouzské metropole se v posledních dnech objevila svastika, která byla za druhé světové války symbolem nacistů. Vandalové ji nasprejovali například na poštovní schránky s portrétem přeživší holokaustu Simone Veilové, slovo Juden (v němčině Židé) se objevilo také na výloze pekárny ve čtvrti Île Saint-Louis v srdci Paříže.

Zvláštní zástupce francouzské vlády v oblasti rasismu, antisemitismu a diskriminace Frédéric Potier označil graffiti za „odporné“ a slíbil potrestání viníků. Vandalové poničili také strom na pařížském předměstí Sainte-Genevieve-du-Bois, který město nechalo zasadit na památku židovského mladíka umučeného v roce 2006.

11.února 2019 v 10:58, příspěvek archivován: 12.února 2019 v 14:01

Tags antisémites jusqu'à la nausée en plein Paris ce WE. Quand la haine des Juifs se recoupe avec la haine de la Démocratie, le vocabulaire de la #fachosphere se retrouve sur les murs ! J'ai saisi le procureur de Paris et le Prefet de Police. @DILCRAH #Republique #democratie https://t.co/DPqKVvY6X9

„Antisemitismus se šíří jako jed,“ reagoval francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, když se přijel na pořezaný strom podívat. „Útok na památku Ilana Halimiho je také útokem na republiku,“ pronesl Castaner, podle kterého přijme francouzská vláda náležitá opatření. 

Jen za loňský rok se počet antisemitských činů zvýšil o 74 procent. Zatímco v roce 2017 to bylo 311 případů, v roce 2018 jich stát evidoval 541.

Na hákové kříže na poštovních schránkách upozornil podle listu The Guardian jako první umělec Christian Guemy, který na schránky v loňském roce sám namaloval podobiznu Veilové u příležitosti jejího pohřbu v Pantheonu. Ten je místem odpočinku slavných francouzských osobností. Bývalá ministryně spravedlnosti Veilová byla velmi respektovaná a její smrt Francouze v roce 2017 zasáhla.

11.února 2019 v 12:25, příspěvek archivován: 12.února 2019 v 14:02

Honte à celui qui, abject, a défiguré d'une croix gammée mon hommage à Simone Veil, rescapée de la Shoah, peint l'an dernier sur les boites aux lettres de la mairie du 13e arrondissement de Paris, lors de sa panthéonisation. Quelle lâcheté... très choquant. https://t.co/Cj8Aog292U

Veilové bylo šestnáct let, když si pro ni v Nice přišlo francouzské gestapo a společně s rodinou ji deportovalo do koncentračního tábora v Osvětimi. Kvůli holokaustu ztratila rodiče i bratra. „Hanba tomuto opovrženíhodnému člověku, který znetvořil můj hold přeživší holokaustu Simone Veilové,“ napsal Guemy v pondělí na svém twitterovém účtu.

Předseda francouzské vlády Édouard Philippe v listopadu připomněl, že Francie za druhé světové války deportovala pod vlivem pronacistického režimu tisíce Židů a stále je „velmi daleko od toho, aby s antisemitismem nadobro skoncovala“.

10.února 2019 v 10:49, příspěvek archivován: 12.února 2019 v 14:02

Paris, 2019. Le mot « Juden » inscrit sur la vitrine d’un restaurant #Bagelstein. L’antisémitisme le plus crasse dans les rues de la ville lumière. En 24h donc: incendie contre le domicile @RichardFerrand, attaque contre @AssembleeNat et actes antisémites. Ne rien céder, jamais. https://t.co/TUR5TSMEYl

Podle mluvčího francouzské vlády Benjamina Griveauxa souvisí hákový kříž na výloze pekárny s týden starým útokem na dům šéfa poslanců vládní strany La République en Marche (Republika v pohybu nebo v pochodu) Richarda Ferranda, kterému mnozí dávají za vinu protesty hnutí žlutých vest ve Francii. 

Podle majitele pekárny Gillese Abecassise však útok na jeho krámek s demonstracemi nesouvisí. „Napsali to sice žlutě, ale nemyslím si, že ve spojitosti se žlutými vestami. Pravděpodobně si barvu vybrali kvůli Davidově hvězdě,“ popisuje Abecassis, který podle svých slov dostal z celého světa tisíce vzkazů, které mu vyjadřovaly solidaritu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce. Funkci převezme O’Brien

Donald Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta C....

Americký prezident Donald Trump jmenuje do funkce bezpečnostního poradce Roberta C. O’Briena, dosavadního zvláštního...

Za útoky na saúdská ropná zařízení stojí Írán, tvrdí Rijád. Má důkazy

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Nalezené trosky útočících zařízení jsou nesporným důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné...

Najdete na iDNES.cz