Francie před 51 lety prý sestřelila civilní letadlo, dodnes se nepřiznala

  20:00aktualizováno  20:00
Před jednapadesáti lety nastoupilo 94 cestujících do letadla společnosti Air France směřujícího z Korsiky do francouzského Nice. Do cíle nikdy nedorazili. Podle vyšetřovatelů na palubě vypukl požár a letadlo se zřítilo do moře. Příbuzní obětí jsou ale přesvědčení, že stroj sestřelila francouzská armáda. Detaily havárie jsou dodnes přísně tajné.

Pohřeb obětí nehody letu 1611 společnosti Air France (14. září 1968) | foto: Profimedia.cz

Mezi cestujícími byl 11. září 1968 také dvaapadesátiletý Arthur O’Connor, který se vracel domů do Dublinu, kde na něj čekala manželka a čtyři dcery ve věku od sedmi do dvaceti let. Přesně tři minuty po půl jedenácté dopoledne ale letadlo náhle zmizelo dispečerům z radarů a zřítilo se do moře.

Fotogalerie

Rodinám obětí vyšetřovatelé sdělili, že na palubě letadla vznikl požár, který stroj vážně porouchal a nakonec poslal k zemi. 

Vzhledem k tomu, že se na místo nehody dostavila francouzská armáda i zpravodajská služba, rychle se objevila teorie, že dopravní letoun SE-210 Caravelle společnosti Air France sestřelila raketa vypálená z francouzského námořního plavidla.

Po dobu jednapadesáti let byly podrobnosti o nehodě zahaleny vojenským tajemstvím. Příbuzní obětí se letos, stejně jako každý rok, ve středu sešli v Nice, aby si připomněli své milované. Stále čekají na den, kdy francouzská vláda dokumenty po letech odtajní a oni se konečně dozví celou pravdu.

„Stejně víme, co se stalo. Ale potřebujeme to slyšet. Nechápeme, jak to mohli držet v tajemství po celých jednapadesát let,“ popisuje Arthurova jednasedmdesátiletá dcera Margaret O’Connorová. Také její sestra Serena nechápe, proč Francie detaily po tolika letech stále tají.

„Když k havárii došlo, byla studená válka a úplně jiná doba. Dokážu pochopit, proč to tehdy utajili. O půl století později nás ale stále nechávají v nevědomosti. Jen chceme, aby to už skončilo,“ říká Serena.

11.září 2019 v 02:19, příspěvek archivován: 11.září 2019 v 11:48

#OTD in 1968: Air France Flight 1611, a Caravelle, crashes off Nice (France) after a fire in the cabin, killing all 95 onboard. It appears that the fire had originated in the rear of the cabin, in the right lavatory and galley area, but officially its source was never determined. https://t.co/2nCGL5VeKZ

Letoun se v sobě pádu nacházel nad Středozemním mořem, kde se právě konalo vojenské cvičení francouzské armády. Řízení letového provozu tehdy obdrželo nouzové volání. „Nemůžeme nic dělat. Jestli to takhle bude pokračovat, půjdeme k zemi,“ hlásili dispečerům piloti.

Piloti Boeingů 737 MAX neměli dost času, říká kapitán „Sully“ po simulaci

Podle listu The Guardian záhy po nehodě zmizely fotografie a dokumenty, které by mohly odhalit příčiny havárie. Ztratila se také stránka z lodního deníku vojenského plavidla Le Suffren s datem 11. září 1968, kterou někdo ze sešitu vytrhl.

Vyšetřovatelé prohlásili, že černé skříňky se při nehodě nenávratně poškodily a data jsou nepoužitelná. Trosky letounu vyzvednuté z mořského dna okamžitě zabavila francouzská armáda.

Prezident Macron chce dokumentaci odtajnit

Bývalý zaměstnanec armády Michael Laty v roce 2011 uvedl, že dopravní letadlo zasáhla střela naváděná teplem, která se odvrátila od plánovaného cíle a zasáhla jeden z motorů Caravellu. „Utajili to v národním zájmu. Stroj byl sestřelen. Místo naprogramovaného cíle zasáhla střela civilní letadlo,“ uvedl.

Oficiální závěr vyšetřovatel zní jinak – na toaletě letadla vypukl požár. Před osmi lety odstartovalo nové vyšetřování, které to ale popírá. Vyšetřující soudce se před rokem obrátil na vládu s prosbou o odtajnění přísně tajné dokumentace, dosud tak ale neučinila.

„Soudce uvedl, že je téměř na sto procent jisté, že letadlo trefila střela. Naši rodiče jsou na dně moře. Musíme vědět, co se jim přesně stalo,“ popisuje pětasedmdesátiletý Mathieu Paoli. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý napsal příbuzným obětí nehody dopis, ve kterém uvedl, že doufá v odtajnění dokumentů. Podle svých slov poprosil francouzskou ministryni obrany Florence Parlyovou, aby zahájila proces uvolňování spisů souvisejících s havárií.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz