Autobus MHD v Paříži

Autobus MHD v Paříži | foto: Profimedia.cz

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

  • 842
„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala s kamarádkou na poslední autobusový spoj. Ani se nenamáhal jim na zastávce otevřít dveře a zase se rozjel. Podle popisu je neurvalý zaměstnanec arabského původu. Stejně jako jeho „nestydatá oběť“.

„Elise čekala na autobus linky 60 s přítelkyní na zastávce Botzaris, v Buttes Chaumont (19. městský obvod). Když přijelo vozidlo, byly jen samy dvě. Řidič si je přeměřil a ani neotevřel dveře,“ stěžuje si podle deníku Le Parisien otec 29leté ženy, kterým je spisovatel alžírského původu Kamel Bencheikh.

„Vozidlo se zastavilo o několik metrů dál na semaforu,“ pokračuje. Dcera se rozběhla k oknu řidiče a zeptala se ho, proč jim neotevřel dveře. „Napřed se pořádně obleč,“ prý odpověděl a díval se jí upřeně na nohy.

Překvapené ženy se nejprve vzpamatovávaly, a pak si raději přivolaly taxíka. Platný kupon do pařížské MHD byl k ničemu, chybou Elisy bylo, že byla v sukni, řekl Bencheikh, který označil řidiče jako původem ze severní Afriky a islamistu.

Facebook smazal stížnost, byla příliš protiislámská

Rozlícený otec si stěžoval na provozovatele autobusových linek v Paříži RATP, od kterého chce veřejnou omluvu, a o incidentu napsal na svém facebookovém účtu. Sociální síť však část jeho stížností smazala. „Obvinili mě z podněcování nenávisti. Ale zveřejnil jsem jen fakta, protože jsem chtěl, aby se sdílela. Abych odsoudil tento přehmat, “upozornil Bencheikh, který se označuje za protiislamistického aktivistu.

Svůj příspěvek začal větou: „Mám právo být islamofobem“. To se znelíbilo nejen správci Facebooku, ale i místním muslimům. Bencheikh za svůj názor obdržel stovky urážlivých reakcí přes Messenger. Na internetu se útočí i na advokáta jeho dcery, který je prý protiislámským sionistou.

Bencheikh (vlevo) na demonstraci proti islámskému radikalismu:

10.května 2019 v 07:39, příspěvek archivován: 14.května 2019 v 11:48

@JacobCohen44 @iris_samy Kamel Bencheikh . https://t.co/wV1i5Msew9

RATP bez dalších podrobností reagovala prohlášením, že zahájila vnitřní šetření incidentu. Řidič výklad ženy popírá a tvrdí, že jim neotevřel dveře, protože kouřily a nejevily snahu v tom přede dveřmi autobusu přestat. Podle webu francetvinfo.fr mu nicméně bylo do uzavření záležitosti zakázáno řídit.

K případu se vyjádřily i státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlene Schiappaová a ministryně dopravy Elisabeth Borneová. Pokud se podle nich obvinění z chování, které je „v rozporu s hodnotami veřejné služby“, potvrdí, měl by následovat „příkladný trest“.

Na podporu požadavku Elisy Bencheikhové již vznikla petice, kterou podepsaly stovky lidí.

Mezi kladivem a kovadlinou

Být „sexy“ je pro ženu obzvláště v některých částech Paříže nepříjemné kvůli hulvátství, které není zapříčiněno jen konzervativními postoji, ale i sexistickým napadáním.

V tomto ohledu je RATP rovněž hojně kritizována, že proti útokům proti ženám v hromadné dopravě prakticky nepřijímá žádná opatření.

24.dubna 2019 v 16:03, příspěvek archivován: 14.května 2019 v 12:24

#BalanceTonMetro dénonce l'inaction de la RATP lors d'agressions sexuelles dans les transports en commun https://t.co/xqCy9MYZqP https://t.co/qA0NhNJ924

Nicméně začala loni platit přísnější celostátní opatření na ochranu žen. Na podzim udělily úřady první pokutu za přestupek sexistické urážky, který zavedla novela o sexuálních deliktech. Za slovní obtěžování ženy v autobuse dostal jednatřicetiletý muž pokutu 300 eur (asi 7 700 korun).

Zhruba ve stejné době byl podle trestního zákoníku odsouzen na půl roku vězení násilník, který loni v červenci u pařížské kavárny pod zraky kamer udeřil dívku. Pětadvacetiletý muž také musel napadené zaplatit dva tisíce eur odškodnění a dostal za úkol podstoupit psychologické vyšetření a seminář o sexuálním násilí.