Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

  6:18aktualizováno  6:18
„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala s kamarádkou na poslední autobusový spoj. Ani se nenamáhal jim na zastávce otevřít dveře a zase se rozjel. Podle popisu je neurvalý zaměstnanec arabského původu. Stejně jako jeho „nestydatá oběť“.

Autobus MHD v Paříži | foto: Profimedia.cz

„Elise čekala na autobus linky 60 s přítelkyní na zastávce Botzaris, v Buttes Chaumont (19. městský obvod). Když přijelo vozidlo, byly jen samy dvě. Řidič si je přeměřil a ani neotevřel dveře,“ stěžuje si podle deníku Le Parisien otec 29leté ženy, kterým je spisovatel alžírského původu Kamel Bencheikh.

„Vozidlo se zastavilo o několik metrů dál na semaforu,“ pokračuje. Dcera se rozběhla k oknu řidiče a zeptala se ho, proč jim neotevřel dveře. „Napřed se pořádně obleč,“ prý odpověděl a díval se jí upřeně na nohy.

Překvapené ženy se nejprve vzpamatovávaly, a pak si raději přivolaly taxíka. Platný kupon do pařížské MHD byl k ničemu, chybou Elisy bylo, že byla v sukni, řekl Bencheikh, který označil řidiče jako původem ze severní Afriky a islamistu.

Facebook smazal stížnost, byla příliš protiislámská

Rozlícený otec si stěžoval na provozovatele autobusových linek v Paříži RATP, od kterého chce veřejnou omluvu, a o incidentu napsal na svém facebookovém účtu. Sociální síť však část jeho stížností smazala. „Obvinili mě z podněcování nenávisti. Ale zveřejnil jsem jen fakta, protože jsem chtěl, aby se sdílela. Abych odsoudil tento přehmat, “upozornil Bencheikh, který se označuje za protiislamistického aktivistu.

Svůj příspěvek začal větou: „Mám právo být islamofobem“. To se znelíbilo nejen správci Facebooku, ale i místním muslimům. Bencheikh za svůj názor obdržel stovky urážlivých reakcí přes Messenger. Na internetu se útočí i na advokáta jeho dcery, který je prý protiislámským sionistou.

Bencheikh (vlevo) na demonstraci proti islámskému radikalismu:

10.května 2019 v 07:39, příspěvek archivován: 14.května 2019 v 11:48

@JacobCohen44 @iris_samy Kamel Bencheikh . https://t.co/wV1i5Msew9

RATP bez dalších podrobností reagovala prohlášením, že zahájila vnitřní šetření incidentu. Řidič výklad ženy popírá a tvrdí, že jim neotevřel dveře, protože kouřily a nejevily snahu v tom přede dveřmi autobusu přestat. Podle webu francetvinfo.fr mu nicméně bylo do uzavření záležitosti zakázáno řídit.

K případu se vyjádřily i státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlene Schiappaová a ministryně dopravy Elisabeth Borneová. Pokud se podle nich obvinění z chování, které je „v rozporu s hodnotami veřejné služby“, potvrdí, měl by následovat „příkladný trest“.

Na podporu požadavku Elisy Bencheikhové již vznikla petice, kterou podepsaly stovky lidí.

Mezi kladivem a kovadlinou

Být „sexy“ je pro ženu obzvláště v některých částech Paříže nepříjemné kvůli hulvátství, které není zapříčiněno jen konzervativními postoji, ale i sexistickým napadáním.

V tomto ohledu je RATP rovněž hojně kritizována, že proti útokům proti ženám v hromadné dopravě prakticky nepřijímá žádná opatření.

24.dubna 2019 v 16:03, příspěvek archivován: 14.května 2019 v 12:24

#BalanceTonMetro dénonce l'inaction de la RATP lors d'agressions sexuelles dans les transports en commun https://t.co/xqCy9MYZqP https://t.co/qA0NhNJ924

Nicméně začala loni platit přísnější celostátní opatření na ochranu žen. Na podzim udělily úřady první pokutu za přestupek sexistické urážky, který zavedla novela o sexuálních deliktech. Za slovní obtěžování ženy v autobuse dostal jednatřicetiletý muž pokutu 300 eur (asi 7 700 korun).

Zhruba ve stejné době byl podle trestního zákoníku odsouzen na půl roku vězení násilník, který loni v červenci u pařížské kavárny pod zraky kamer udeřil dívku. Pětadvacetiletý muž také musel napadené zaplatit dva tisíce eur odškodnění a dostal za úkol podstoupit psychologické vyšetření a seminář o sexuálním násilí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz