Le Penová použila gesto bílých nacionalistů. Jeho význam údajně neznala

  19:02aktualizováno  19:02
Francouzská politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová čelí vlně kritiky poté, co se vyfotila s poslancem estonské krajní pravice. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by oba nepoužili gesto OK, které si v posledních letech oblíbili příznivci bílého nacionalismu. Stejný symbol použil před soudem také střelec z novozélandského Christchurche.

Le Penová vyrazila do Tallinu, aby se setkala s poslanci estonské krajně pravicové strany EKRE, která se nedávno stala součástí koaliční vlády. Účelem cesty bylo jednání o vytvoření nového bloku nacionalistických a krajně pravicových stran, a to po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Právě nacionalistům dávají předvolební průzkumy velkou naději a úspěch.

Fotogalerie

U té příležitosti si francouzská politička udělala snímek s pětadvacetiletým poslancem EKRE Ruubenem Kaalepem, na kterém oba použili gesto, které vyjadřuje OK, tedy vše v pořádku.

Kaalep poté fotografii umístil na svůj Facebook, kde si jí okamžitě všimla světová média. „Selfie jsme si udělali na jeho žádost, pro mě tento signál znamená obyčejné OK,“ uvedla podle BBC Le Penová.

Tento symbol však v posledních letech s oblibou používají bílí nacionalisté, kteří mu dávají jiný význam. „Jakmile jsem se to dozvěděla, požádala jsem Kaalepa, aby snímek okamžitě smazal. Nikdy jsem o dalším významu tohoto triviálního gesta neslyšela,“ uvedla Le Penová. Navzdory tomu však sklidila kritiku za neznalost pravicové scény, ve které sama působí.

Americká krajní pravice, konzervativci nebo dokonce podezřelý z masové vraždy použili v nedávné době tento symbol, aby vyprovokovali média nebo opoziční politiky. Kdy tedy gesto OK není v pořádku? Celá sága odstartovala jako vtip na internetu, jehož cílem bylo přiřknout nevinnému gestu skrytý význam, který přivede média a zastánce levicové politiky do varu.

15.května 2019 v 23:22, příspěvek archivován: 17.května 2019 v 13:49

Marine Le Pen makes 'OK' hand gesture used by white supremacists. https://t.co/DDO2YZmtJx https://t.co/CWTDQdpWZW

Z médií si v roce 2017 vystřelil internetový portál 4Chan, který je zdrojem mnoha vtipů a meme obrázků a jehož publikum tvoří především příznivci pravice. 4Chan do světa vypustil hoax, v rámci kterého přesvědčil reportéry o existenci falešného mocenského symbolu bělochů.

Stejné gesto použil střelec z novozélandského Christchurche

Pokud sevřete palec a ukazováček do gesta OK, vznikne mezi zbývajícími třemi prsty písmeno „W“. Spojený palec a ukazováček zase symbolizují písmeno „P“. Tato písmena jsou zkratkou pro anglické slovní spojení „white power“, což lze do češtiny přeložit jako „bílá síla“.

15.května 2019 v 10:40, příspěvek archivován: 17.května 2019 v 13:51

Connue des plongeurs sous-marins pour signifier «ok», cette position de la main a depuis été reprise par les partisans de la supériorité de la race blanche aux USA. Le tueur de Christchurch a fait ce signe lors de son inculpation après avoir assassiné 51 fidèles dans des mosquées https://t.co/bD1D6ViFdf

Vtip měl takový úspěch, že se gesto velmi rychle rozšířilo mezi krajní pravicí a bílými nacionalisty. U soudu ho minulý měsíc použil Brenton Tarrant, který je podezřelý ze střelby ve dvou mešitách na Novém Zélandu, při které zemřelo padesát lidí. Také jemu šlo podle BBC o gestikulaci symbolu bílé síly, která má znamenat nadřazenost bílé rasy nad ostatními.

„Od roku 2019 to vypadá, že bílí nacionalisté opustili ironický záměr a používají symbol jako výraz bílé nadvlády,“ uvedla pro list The Washington Post Americká liga proti hanobení (ADL). Ve většině světa však gesto OK stále znamená, že je vše v pořádku. V některých zemích ale může mít také jiné významy - od vulgarit po neškodné vtipy.

14.května 2019 v 20:00, příspěvek archivován: 17.května 2019 v 14:10

@PrisonPlanet You guys are bragging about turning the ok sign into a white power symbol? This picture is the Christchurch mosque shooter https://t.co/ai51RLR859

Ještě předtím, než 4Chan vymyslel pro gesto alternativní význam, ho podle BBC s oblibou používali příznivci amerického prezidenta Donlada Trumpa.

ADL zdůrazňuje, že valná většina lidí gesto stále využívá v jeho tradičním významu. „Nelze předpokládat, že každý, kdo takové gesto použije, má na mysli bílí nacionalismus. To lze tvrdit pouze v případech, kdy lze prokázat jasnou souvislost,“ uvedla ADL.

A právě tu lze podle kritiků prokázat v případě Le Penové. Gesto nepoužívá pouze Kaalep, se kterým se vyfotila, ale také dva prominentní lídři EKRE. Mart Helme a Martin Helme tento symbol použili, když skládali přísahu při vstupu do estonské vlády.

Autor:

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Nejen pohřeb ve Švýcarsku. Newyorský summit začal smrští varovných zpráv

Klimatická aktivistka ze Švédska Greta Thurnbergová vystoupila na klimatickém...

Světoví lídři se v pondělí sjížděli na klimatický summit v New Yorku v rozjitřené atmosféře, pod dojmem alarmujících...

Kámen v botě Macrona. Paříž chce vést geniální matematik známý i z Prahy

Geniální francouzský matematik Cédric Villani, jenž kandiduje na starostu...

Ačkoli politika obecně vědce moc nepřitahuje, do čela Paříže kandiduje i geniální matematik Cédric Villani. Vzepřel se...

Neměli bychom se strašit apokalypsou, reagoval Babiš na projev Grety

Český premiér Andrej Babiš před sídlem OSN v New Yorku (23. září 2019). Vlevo...

Byl to zajímavý projev, ale myslím, že bychom se neměli strašit tím, že přijde nějaká apokalypsa. Tak reagoval český...

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz