Agentura Reuters dříve s odkazem na dva bezpečnostní zdroje napsala, že ambasador africkou zemi opustil ve středu ráno.
„Velvyslanec a šest zaměstnanců opustilo Niamey kolem 04:00 (05:00 SELČ),“ uvedl diplomatický zdroj agentury AFP. Podle dalšího zdroje letadlo s velvyslancem odletělo do Čadu.
Šéfka francouzské diplomacie se s ním setkala v sídle úřadu na Quai d’Orsay, „aby jemu i jeho týmu poděkovala za služby prokázané zemi v těchto složitých podmínkách,“ sdělila Colonnaová agentuře AFP.
Itté se v roce 1959 narodil v hlavním městě Mali Bamaku. V dětství žil v několika afrických zemích, pak na mnoha místech v Evropě a nakonec sloužil ve francouzské armádě. Diplomatickou misi v Niamey vedl od loňského září, předtím působil jako velvyslanec v Angole a v Uruguayi.
Vojáci, kteří se v Nigeru chopili moci 26. července po svržení demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, na konci srpna nařídili policii, aby francouzského velvyslance Sylvaina Ittého vyhostila ze země. Mělo se tak stát do 48 hodin. Pučisté tehdy Francii obvinili z toho, že podniká kroky, které jsou v rozporu se zájmy Nigeru.
Paříž se odmítla podrobit ultimátu, aby velvyslance odvolala s tím, že pučisté nemají k takové žádosti žádnou pravomoc. Zdůraznila, že nadále uznává za jediného legitimního vládce země svrženého prezidenta Bazouma.
Francouzský velvyslanec je rukojmí. Drží ho na ambasádě v Nigeru![]() |
Francouzský prezident Macron v polovině září uvedl, že junta velvyslance a další zaměstnance drží na ambasádě jako rukojmí. O víkendu oznámil, že se velvyslanec vrátí domů a že Francie z Nigeru do konce roku stáhne 1 500 svých vojáků.
Niger byl do převratu partnerem Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu. Francie, USA či Německo se z tohoto důvodu také podílely na výcviku nigerských vládních jednotek. Vojenské junty se v předchozích letech pučem zmocnily vlády také v Mali a Burkina Fasu. Po Nigeru se vojáci chopili letos moci také v Gabonu.