Nejdřív kvůli domácímu násilí odstoupil v neděli jeden z prominentních poslanců strany Nepodrobená Francie (La France in Insoumise, LFI) a naděje francouzské krajní levice Adrien Quatennens, o němž se mluvilo jako o příštím vůdci levicových radikálů.
Začátkem týdne jej pak následoval Julien Bayou, předseda francouzských Zelených a poslanec národního shromáždění, který svého času uvažoval o prezidentské kandidatuře.
Oba případy podle francouzských médií ilustrují nejednoznačnost levicových stran, které se v souladu s celosvětovým hnutím MeToo snaží jít v problematice domácího násilí a násilí na ženách příkladem, samy ale mají k ideálnímu vzoru daleko.
Macron chtěl Obnovou spojit centristy, ti už se ale chystají na jeho konec |
„U stran podporujících feministický program předpokládáme, že se nebudou zastávat útočníků a chránit je,“ píše například v úvodníku levicový list Libération, pod nějž se podepsalo přes pět stovek aktivistů a feministek.
Nejdřív se nic nedělo
Zelení svému 44letému předsedovi kvůli obvinění z psychologického násilí na bývalé partnerce pozastavili výkon funkce. Obě strany již zahájily interní vyšetřování.
„Jsme feministická strana a zasazujeme se tedy o otázky a práva žen. Jediný způsob, jak ukázat, že to myslíme vážně a nic neskrýváme, je dočasné zbavení funkce. Je to společné rozhodnutí celé strany,“ uvedla tajemnice Zelených Sandra Regolová pro stanici Franceinfo.
To je sice z pohledu Zelených velké gesto, nedošlo k němu ale samo o sobě. Podezření kolem Bayouova chování se objevila už v červenci, Zelení se k nim ovšem postavili teprve poté, co se na tento případ Regolové v pondělí zeptala televizní stanice.
Následně se na internetu spustila vlna kritiky, proč strana pokrytecky nekoná. „Je extrémně znepokojující, že je takto zlehčováno domácí násilí,“ uvedla k oběma případům premiérka Élisabeth Borneová.
Mélenchon: Je to kampaň
Adrien Quatennens, který se profiloval jako příští vůdce radikálně levicové Nepodrobené Francie (LFI), skončil kvůli obviněním, že fyzicky napadl svou manželku. Ta na něj již kvůli domácímu násilí podala trestní oznámení.
Ovšem předseda LFI Jean-Luc Mélenchon se svého 32letého chráněnce v první reakci náležitě zastal. „Do konfliktního rozvodu Adriena a Céline Quatennensových se zapojila policejní zlovůle, mediální voyeurství a sociální sítě. Adrien se rozhodl vzít vše na sebe. Vzdávám hold jeho důstojnosti a odvaze. Vyjadřuji mu svou důvěru a náklonnost,“ napsal Mélenchon na Twitteru.
Teprve po pozdější kritice Mélenchon dodal, že uhodit ženu je nepřípustné za jakýchkoli okolností.
Problém je i v Macronově straně
Násilnické skandály se nevyhýbají ani dalším stranám včetně vládní Obnovy prezidenta Emmanuela Macrona. Jeden z jeho ministrů Damien Abad jen po měsíci ve funkci v červenci rezignoval na svůj post kvůli obvinění z pokusu o znásilnění.