Když nová francouzská ministryně kultury Rachida Datiová nastoupila v únoru do úřadu, zavázala se bojovat s „wokeismem“. „Jsem pro svobodu umění a tvorby. Nejsou pro cenzuru,“ prohlásila. „Zdá se mi, že wokeismus je politikou cenzury,“ dodala.
Postoje Datiové jsou v souladu s těmi, které zastává administrativa prezidenta Emmanuela Macrona. Ta k progresivnímu myšlenkovému hnutí, jež usiluje o takzvanou „sociální spravedlnost“ a vyzývá k boji proti „systematickému útlaku“ vůči menšinám, vyjadřuje odpor.
Francouzský vzdor woke myšlenkám, chápaných jako kulturní a politicko-sociální import z USA, není záležitostí jen nejvyšších politických pater, ale týká se i velkých částí francouzské intelektuální krajiny. A to včetně té rekrutující se z levé strany politického spektra.
„Naše obrana proti wokeismu musí být silná,“ uvedl levicový novinář a autor knihy „Ok mileniálové!“ Brice Couturier, jenž se kriticky staví proti „islamolevičáctví“ a „transgender ideologii“.
Francouzské kořeny amerického progresivismu
Podle portálu Politico si Couturier uvědomuje paradox, že ideje, s nimiž zápasí, v mnohém vděčí za svůj rozvoj francouzským intelektuálům. Byly to „dekonstruční“ poznatky Jacquese Derridy či Michela Foucaulta, takzvaná francouzská teorie, na nichž stojí současné koncepce dekolonizačních, genderových a queer studií.
Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí |
„Náš problém je, že francouzská teorie, která na amerických univerzitách zešílela, se nám vrací jako bumerang v podobě postkoloniálních studií, genderových studií, intersekcionality,“ uvedl Couturier ve své knize.
Couturier je členem „antiwoke“ think-tanku Laboratoř pro republiku založeného exministrem školství Jeanem-Michelem Blanquerem. Couturier i Blanquer se obávají, že z přílišné snahy o politickou korektnost těží pouze krajní pravice, jež získává na svou radikální stranu znepokojené občany.
Nástroj autoritářů
Francie má bohaté zkušenosti s revolucemi. Couturier se obává, že přejímání myšlenek z americké polarizované společenské debaty může napětí ve společnosti znovu zvýšit. Blanquer varuje, že údajné hodnoty sociální spravedlnosti mohou zneužívat autoritářské režimy k rozeštvání západní společnosti – například Čína pomocí sociální aplikace TikTok nebo Katar prostřednictvím stanice Al-Džazíra.
Vyvážejí „islamolevičáctví“. Francii dráždí teorie z amerických univerzit |
Blanquer pak zvláště zmiňuje sepětí mezi islamismem a progresivní levicí. „Ve jménu wokeismu podporují islamismus,“ prohlásil o zástupcích moderní levice.
Podobně se vyjadřuje i jiný člen think-tanku a jeden z nejrespektovanějších světových odborníků na islám a náboženský extremismus Giles Kepel. Podle něj woke levice vnímá islám jako „náboženství znevýhodněných“. Jedním z klíčových cílů moderního progresivismu je napravit nespravedlnosti vzniklé tím, že určité skupiny, převážně pak ty ze západního světa, mají určitá „privilegia“ díky svému původu, rase či pohlaví.
Podle francouzsko-izraelské socioložky Evy Illouzové progresivní levice není inkluzivní, ale exkluzivní, protože vždy upřednostňuje jednu skupinu před druhou. Pobouření muslimové tak mají přednost před zastánci svobody projevu, předpokládané oběti kolonialismu mají přednost před oběťmi sexuálního násilí, queer protiizraelské feministky před těmi odsuzujícími palestinské teroristické hnutí Hamás a tak dále.
Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí |
Se svou vizí důsledné sekularizace a univerzálně sdílených hodnot „svobody, rovnosti a bratrství“ má Francie tradičně jinou představu občanské, multikulturní společnosti, než je tomu v USA či Británii. Francouzští intelektuálové zdůrazňují, že v takto pojímaném společenství je jim cizí uzavírat jednotlivé lidi do škatulek, přičemž podle nich právě to činí woke levice se svou „politikou uznání“.
„Ve Francii se rasovým otázkám velmi brání hlavně levice,“ tvrdí spisovatelka a a aktivistka za rasovou, genderovou a náboženskou rovnost Rokhaya Diallo „Univerzalismus byl především hodnotou levice, a pak ho převzala pravice.“