Republika abdikovala. Radikální islám ve Francii sílí, varují novináři

  19:41aktualizováno  19:41
Na přistěhovaleckém milionovém francouzském předměstí Seine-Saint-Denis sílí radikální islám, který se příčí i některým muslimům. Upozorňuje na to nová kniha Inšalláh (Bude-li Bůh chtít) od novinářů deníku Le Monde. Nakolik jde o trend v celé Francii, nechávají autoři otevřenou otázkou.

Demonstrace na podporu islámu ve Francii. | foto: Profimedia.cz

Třistastránkovou knihu Inch’Allah: l’islamisation à visage découvert (Inšalláh: islamizace s odkrytou tváří) vydalo v říjnu prestižní pařížské nakladatelství Fayard. Autory jsou uznávaní novináři Gérard Davet a Fabrice Lhomme, kteří na díle spolupracovali s pěti studenty žurnalistiky.

Fotogalerie

Kniha popisuje radikalizaci v severním pařížském předměstí Seine-Saint-Denis, kde žije přibližně 1,6 milionu lidí. Odhaduje se, že zhruba polovina z nich jsou muslimové. Předměstí platí za tu část aglomerace, kde je největší koncentrace imigrantů. Podle některých je i místem s nejvyšším podílem imigrantů a muslimů v celé Francii.

Zároveň jde o nejchudší departement země s nadprůměrnou nezaměstnaností. Také proto není tato oblast reprezentativní pro celou Francii, upozornil německý list Die Welt.

Nečisté stoly

„Stát se stáhl, republika abdikovala,“ řekl Lhomme o Seine-Saint-Denis. S Davetem viděl na předměstí zcela zahalené muslimky a přibývající soukromé školy pro děti islámského vyznání, v nichž například chybí hudební výchova.

Zaměstnanci se běžně i v pracovní době modlí a využívají k tomu různé prostory včetně toalet a úklidových komor, zatímco zaměstnavatelé tápou, jak se k této zvláštnosti postavit.

Časté jsou podle knihy konflikty v bazénech, učebnách, jídelnách i nemocnicích. Za zachování republikánských pravidel bojují ale mnohdy i někteří muslimové, kterým vadí přísné pojetí islámu. 

Ředitelka jedné ze škol čelí snahám, aby se v jídelně rozdělily stoly na „čisté“ a „nečisté“ - podle toho, zda se u nich konzumuje vepřové či nikoliv. V jedné z nemocnic řešili případ, kdy manžel bránil v podání injekce své ženě, protože nechtěl, aby doktor viděl její odhalenou ruku. 

Die Welt upozorňuje, že jde o známé projevy radikalizace, které jsou zdokumentovány i v jiných pracech. Váhu zjištěním ale dodává pověst autorů, které list označil za novinářské hvězdy. 

Davet a Lhomme tvrdí, že paralelní společnosti s nezápadními hodnotami jsou ve Francii stále ještě okrajovým jevem. Jeho rozsah ale podle nich narůstá a je proto znepokojivý. 

Reakce na knihu se různí. Někteří ji považují za islamofobní a nebezpečnou. Jiní se holedbají, že o problému věděli už dávno. 

Od korupce k islamizaci

Naznačovat, že se Davet a Lhomme „probudili“ pozdě, ale není úplně fér. Novináři, kteří dlouhodobě pracují ve dvojici, se prostě dříve věnovali jiným důležitým tématům jako například korupci. 

V minulých letech vynesli na světlo řadu afér a přispěli tak k pádu některých politiků. Jejich starší kniha Sarko mě zabil (Sarko m’a tué) zveřejnila svědectví soudkyně, které byl odebrán případ miliardářky Liliane Bettencourtové. Tu vyšetřovali pro podezření z nelegálního financování prezidentské kampaně bývalé hlavy státu Nicolase Sarkozyho.

V roce 2016 vyvolalo novinářské duo bouři knihou To by prezident neměl říkat (Un président ne devrait pas dire ça…). Obsahuje nezvykle otevřené výroky bývalého prezidenta Françoise Hollanda. Ten mimo jiné řekl, že Francie má problém s islámem, o čemž prý nikdo nepochybuje. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Útok v Sýrii s 18 mrtvými, včetně čtyř Američanů. Přihlásil se k němu IS

Sebevražedný útočník se odpálil v severosyrském městě Manbidž. (16. ledna 2019)

Sebevražedný útočník se ve středu odpálil v centru severosyrského města Manbidž. K incidentu zjevně namířenému hlavně...

Zákaz večerního vycházení dětem a teenagerům. Ve Finsku ho vřele doporučují

Radní ve finském městečku vyhlásili večerku.

Městečko ležící na jihozápadě Finska přišlo v novém roce s kontroverzním opatřením, které nepříjemně zaskočilo...

VIDEO: Vadily i mé krátké vlasy, popsala saúdská uprchlice násilí v rodině

Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová (15.1.2019)

Mladá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová, která po útěku od rodiny získala azyl v Kanadě, o svém životě promluvila v novém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz