Francie v současnosti nemá žádný zákon, který by muslimkám zakazoval účastnit se školních výletů v šátku. Francouzská státní rada dokonce v roce 2013 rozhodla, že matky dětí mohou na výletech svých dětí nosit, cokoli chtějí.
Takový přístup se ale nelíbí francouzským pravicovým stranám, podle kterých by mělo být nošení hidžábu na školních výletech zakázané.
Argumentují tím, že francouzské právo už zakazuje nošení šátku studentkám na státních školách a jejich matky by měly dodržovat stejná pravidla. Podle nich nemohou francouzští státní zaměstnanci nosit v práci náboženské symboly.
Debatu o oblékání matek na výletech státních škol rozdmýchal na začátku října případ Fatimy E., kterou o odložení hidžábu požádal při jednání burgundského regionálního parlamentu Julien Odoul z krajně pravicového Národního sdružení. „Ve jméno sekularismu si ho prosím sundejte,“ řekl.
Žena se podle svých slov účastnila školních výletů pravidelně a učitelka jejího syna ji sama požádala o pomoc. Případem se zabývá Kolektiv proti islamofobii ve Francii (CCIF), na který se žena obrátila. „Zničil tím veškerou práci, kterou jsem pro tuto třídu udělala,“ prohlásila Fatima E.
When a far-right French politician told a Muslim woman to take off her hijab, this is how the region's president clapped back. pic.twitter.com/JCWQ5sgQhx
— AJ+ (@ajplus) October 17, 2019
Lokální spor ale rychle vygradoval a přerostl v celostátní záležitost. Před čtrnácti dny se totiž odehrál další podobný incident. Zaměstnanec hasičské stanice na severu Paříže vykázal ženu s hidžábem, která doprovázela své dítě na výletě mateřské školy. Hasič se ženě později za své chování omluvil.
Macronova strana nemá na hidžáb stejný názor
Francouzský premiér Édouard Philippe v parlamentu prohlásil, že se matky mohou oblékat podle libosti. Podle něj rozhodně není zapotřebí přijmout nové právní předpisy, které by stanovovaly, co se může nosit na školních výletech. Philippe se zavázal k boji za náboženské svobody lidí.
Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky |
S jeho postojem nicméně nesouhlasí ministr školství Jean-Michel Blanquer, který by se podle svých slov bez šátků na školních výletech obešel. „To, co islámský šátek říká o právech žen, není slučitelné s našimi hodnotami. Šátek není v naší společnosti žádoucí,“ prohlásil podle listu The Guardian.
Téma rozděluje také vládní stranu Republika v pohybu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Někteří z jeho poslanců už uvedli, že by v případě hlasování o změně zákona podpořili pravicové strany. O možnosti přepsání legislativy chce na konci října diskutovat francouzský senátní výbor.