Francouzka v karanténě. Úřady se obávají, že karanténní opatření proti...

Francouzka v karanténě. Úřady se obávají, že karanténní opatření proti koronaviru povedou k nárůstu případů domácího násilí. (27. března 2020) | foto: Profimedia.cz

Tajná hesla v lékárnách. Karanténa posílila despoty v domácnostech

  • 93
Karanténní opatření, k nimž se uchýlilo mnoho evropských zemí, přinutila lidi zůstat doma. Ve stresovém prostředí však může docházet ke zvýšenému výskytu domácího násilí. Řada států proto přichází s řešením, jak případným obětem pomoct.

Jako v jiných zemích, které zavedly celostátní karanténu, také ve Francii jsou lékárny vyjmuty ze seznamu zavřených obchodů. Ženy, jež doma čelí domácímu násilí, je mohou navštívit a hledat v nich diskrétně pomoc. Pokud zde nemohou otevřeně mluvit, mají zaměstnancům lékárny říci tajné heslo „maska 19“, píše server CNN

Francouzská vláda též oznámila, že obětem domácího násilí zaplatí 20 000 nocí v hotelu, kde budou moci strávit karanténu. V obchodech po celé zemi zavede přibližně 20 poradenských center pro pomoc týraným ženám.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že policisté zaznamenali týdenní 36% nárůst počtu případů domácího násilí v Paříži a 32% nárůst ve zbytku země. Od 17. března, kdy začala karanténa, násilníci zabili dvě ženy.

Opatření proti domácímu násilí zavádí i Itálie. Vláda spustila aplikaci, která umožní ženám zavolat policii, aniž by bylo potřeba uskutečnit telefonní hovor, informuje stanice NBC News. Podle organizací na pomoc týraným obětem kvůli neustálé přítomnosti násilníka nemohou ženy otevřeně volat.

Simona Ammerataová, která spravuje útulek pro ohrožené ženy v Římě, poukazuje, že kvůli izolaci jsou soudní procesy mnohem pomalejší, protože všichni pracují z domova. Existují tak obavy, že ženám se nedostane včas právní ochrany.

Koronavirus jako důvod domácího násilí i obrana před policií

Šíření koronaviru je doprovázeno zvýšenou mírou nervozity a strachu, což může mít i fatální následky. Důkazem je vražda italské studentky medicíny jejím přítelem, který ji falešně obvinil z toho, že ho nakazila nemocí COVID-19.

„Nejen případy týrání, ale i vraždy se jistě zvýší, protože frustrace nahromaděná dlouhodobým uzamčením způsobí, že násilný partner bude ještě nebezpečnější,“ tvrdí Gregorio Gomez Mata, spoluzakladatel madridské organizace na podporu genderového násilí ALMA.

Mata zpochybňuje španělské policejní statistky, podle nichž počet případů partnerského týrání poklesl o 40 procent od zavedení celonárodní karantény 14. března. „Namísto toho vidíme pokles počtu hlášení, což je za těchto okolností normální, protože násilník má doma oběť zcela pod kontrolou,“ řekl stanici NBC News.

Podle odborníků násilníci zneužívají koronaviru, aby udrželi svou partnerku doma. Argumentují, že nesmí vycházet ven, aby se nenakazila koronavirem, a používají nemoc jako ochranu před policií.

„Říkají policii, že nemohou být zadrženi, protože mají koronavirus,“ vysvětluje Laura Richardsová, britská psycholožka specializující se na chování kriminálníků.

Karanténa zhoršuje domácí násilí, místa chybí pro oběti i vykázané agresory

Pokud jsou násilníci skutečně nakažení, pro policii vystává problém, kam s nimi. Česká vláda nařídila hejtmanům a starostům zajistit náhradní prostor, pokud jsou takoví lidé vykázáni z domu. Některé obce ale vyčleněná místa zatím nemají. Jednou z možností je dát je do ubytoven pro bezdomovce, úředníci ale přiznávají, že se jedná o velmi problematické řešení.

I pro ohrožené ženy je obtížné najít bezpečné místo, kam se mohou uchýlit. Azylové domy musely upravit z bezpečnostních důvodů podmínky pro přijetí a v některých už nepřijímají vůbec. 

Lze navíc očekávat, že vzhledem k ekonomickým potížím způsobeným pandemií se jednotlivá zařízení budou potýkat se snižujícím se rozpočtem, což se projeví i na jejich možnostech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video