Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvMacron na schůzce se Si Ťin-pchingem vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko „přivést k rozumu“ ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu.
„Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu (mezinárodní) stabilitě,“ řekl Macron na dvoustranné schůzce se Siem. „Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ dodal.
Oba státníci se také shodli na tom, že jaderné zbraně by měly být z ukrajinského konfliktu vyloučeny. Macron také zdůraznil, že Rusko by nemělo rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku, které s Ukrajinou sousedí. Čínský prezident vyzval všechny země, aby respektovaly dohodu o nešíření jaderných zbraní.
Agentura AFP s odvoláním na představitele Elysejského paláce napsala, že schůzka Macrona a Sia trvala hodinu a půl a byla „upřímná a konstruktivní“.
Později se francouzský a čínský prezident sešli společně také s předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou. Čínská státní média uvedla, že návštěva von der Leyenové a Macrona ukazuje pozitivní snahu evropské strany rozvíjet vztahy s Čínou.
Von der Leyenová řekla, že očekává od Číny, že neposkytne Rusku vojenské vybavení a že podpoří mír respektující územní celistvost Ukrajiny.
Čínský prezident podle státní televize CCTV na třístranné schůzce řekl, že Čína a Evropská unie by měly vést dialog, udržovat světový mír a stabilitu a podporovat společný rozvoj a prosperitu. Čína je podle Sia připravena dát nový impulz vzájemným vztahům s Evropou a je ochotna spolupracovat s EU na obnově výměn na všech úrovních.
Riskantní mise. Macron a Leyenová žehlí vztahy s Čínou kvůli míru na Ukrajině |
Na setkání s čínským premiérem Macron předtím uvedl, že chce hovořit o „Ukrajině, ale rovněž o dalších velkých konfliktech a složitých situacích po celém světě“. „Schopnost sdílet společnou analýzu a budovat společnou cestu je zásadní,“ dodal francouzský prezident.
Jak doplnil premiér Li, mezi Macronem a čínským prezidentem bude pravděpodobně existovat „široká shoda“. Nenaznačil nicméně, zda by byl Peking ochoten lobbovat v Moskvě kvůli míru na Ukrajině. „Schůzka vyšle pozitivní signál o společném úsilí Číny, Francie a Evropy udržet světový mír a stabilitu,“ dodal Li.
Již po svém příletu ve středu Macron uvedl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině. Právě válka na Ukrajině, která již více než rok čelí ruské ozbrojené agresi, bude podle předpokladů jedním z hlavních bodů jednání Macrona s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který byl nedávno na návštěvě v Moskvě, kde jednal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
Rusko musíme dotlačit k jednání. Má být poraženo, ne rozdrceno, uvedl Macron![]() |
Krátce před zahájením třídenní návštěvy Číny telefonoval Macron se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Oba státníci se shodli, že je třeba přesvědčit Čínu, aby pomohla k brzkému ukončení ukrajinské války a nastolení trvalého míru v regionu, uvedl Elysejský palác.
Čína prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, s Ruskem má ale silné vazby. Odmítla kritizovat ruskou invazi na Ukrajinu a vůbec ji označit za invazi, zatímco obviňuje Západ z vyprovokování a „rozdmýchávání“ konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.
Peking se rovněž snaží vystupovat jako potenciální mírotvorce, nedávná návštěva čínského prezidenta v Moskvě ale podle agentury Reuters zdůraznila stále užší vztahy mezi Ruskem a Čínou. Si v březnu v Moskvě se svým ruským protějškem podepsal rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci.