Macron a Hidalgová na místě útoku ze 7. ledna 2015 před někdejšími kancelářemi listu Charlie Hebdo v 11. pařížském obvodu položili květinový věnec. Piety se rovněž zúčastnili premiér François Bayrou, François Hollande, který byl v době útoku prezidentem, pozůstalí po obětech a zástupci židovské a muslimské komunity. Svým kolegům a ostatním obětem vzdal poctu také přeživší útoku a současný šéf Charlie Hebdo Laurent Sourisseau zvaný Riss. Zazněla jména těch, kteří před deseti lety přišli o život. Přítomní drželi minutu ticha a vyslechli francouzskou hymnu.
Ceremoniál pokračovaly o několik stovek metrů dál na bulváru Richard-Lenoir, kde útočníci na útěku zastřelili policistu, muslima Ahmeda Merabeta, který přispěchal k redakci na pomoc. Vzpomínkové akce uzavřel na východním předměstí Paříže pietní akt na památku čtyř lidí, které 9. ledna 2015 zabil další atentátník v obchodu s košer potravinami
Prezident v pondělí vyzval k tomu, aby společnost nepovolovala v boji proti terorismu. Podle něj riziko zůstává všudypřítomné, což „znamená, že nesmíme polevit a musíme být kolektivně ostražití“. V úterý Macron podle zdroje AFP řekl, že chce, aby se dokončil památník obětí terorismu, který by byl věnován všem obětem ve Francii i v zahraničí. Projektu dříve hrozilo, že bude zrušen.
„Francie se značně obrnila, ale hrozba tu stále je,“ řekl francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau o hrozbách ze zahraničí i znepokojivém nárůstu radikalizace na domácí půdě v rozhovoru se stanicí RTL. „Povaha této hrozby se proměnila. Nyní přichází především zevnitř, jedná se o mladé jedince, kteří se radikalizují na sociálních sítích. Jen v minulém roce naše služby zhatily devět útoků, nejvyšší počet od roku 2017,“ řekl Retailleau.
Útok na Charlie Hebdo vyvolal velkou vlnu solidarity s oběťmi a pozůstalými a konaly se i demonstrace na podporu svobody slova. Lidé vycházeli do ulic s transparenty „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie).
Podle průzkumu agentury Ifop z června minulého roku si 76 procent Francouzů myslí, že „svoboda projevu je základním právem“ a že „svoboda karikatury je jedním z nich“. Agentura AP napsala, že podle francouzských komentátorů jsou však mladší generace stále kritičtější k satiře, kterou považují za rozdělující nebo necitlivou, zejména vůči marginalizovaným komunitám.
Útok Chérifa a Saida Kouachiových, bratrů alžírského původu narozených v Paříži, ze 7. ledna 2015 měl být pomstou za rozhodnutí redakce Charlie Hebdo zveřejnit karikatury zesměšňující proroka Mohameda, nejuctívanější postavy islámu. Útočníci se na místě přihlásili k organizaci Al-Káida.
Nezničitelný! Charlie Hebdo vydá 10 let od útoku nejdrsnější karikatury boha |
Po dvou dnech na útěku je policie zastřelila. V redakci útočníci zabili devět novinářů včetně šéfredaktora Stéphana Charbonniera (zvaný Charb). Současný majoritní vlastník týdeníku Laurent Sourisseau zvaný Riss byl při útoku zraněn a dodnes žije pod policejní ochranou.
Zabit byl 9. ledna i další atentátník Amédy Coulibaly, který v Paříži zastřelil policistku a čtyři lidi v obchodě s košer potravinami na předměstí Paříže.
Tradice týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Jde o levicové periodikum známé svou nesmiřitelností k chování politiků, policie, bankéřů a představitelů církví.
V současnosti má podle agentury AFP 30 tisíc předplatitelů a na novinových stáncích se prodává kolem 20 000 výtisků. V úterý vyšlo při příležitosti výročí útoku speciální číslo s výběrem těch nejdrsnějších karikatur boha.