Žádné datum hlasování členské státy zatím nestanovily. Diplomaté to zdůvodňují tím, že Paříž, která návrh sepsala, chce získat čas pro „opravdová jednání“.
Podle AFP je to poprvé, kdy země předložily Radě bezpečnosti OSN tak mnohostranný návrh. Rezoluce se týká nejen chemických zbraní, ale i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu.
Ten trvá už déle než sedm let. Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména údajný chemický útok na Dúmu ze 7. dubna, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a odhalování viníků těchto incidentů „na zásadě nestrannosti a profesionality“.
Návrh požaduje od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Vyžaduje také nastolení trvalého příměří a zajištění „neomezeného přístupu“ k humanitární pomoci po celé Sýrii.
V politické oblasti dokument žádá, aby syrské úřady začaly „v dobré víře, konstruktivně a bez předběžných podmínek“ jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvázla na mrtvém bodě, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami. Návrh také požaduje, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.
Nová rezoluce má oživit spolupráci pěti stálých členů RB
Rada bezpečnosti OSN v sobotu zamítla ruský návrh rezoluce, který kritizoval útoky USA, Francie a Británie na Sýrii. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod mimořádného zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Údery v noci na sobotu byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Západní mocnosti tvrdí, že útok provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.
Rada bezpečnosti neschválila rezoluci odsuzující útok na Sýrii |
Agentura AFP citovala nejmenovaného západního diplomata, podle kterého se za návrhem rezoluce skrývá také snaha o oživení spolupráce pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN - tedy USA, Ruska, Číny, Francie a Británie.
Od počátku syrského konfliktu byla tato skupina spíše rozdělená než jednotná. Například Rusko dvanáctkrát vetovalo různé návrhy, připomněla AFP. Dodala, že od začátku roku se rada v syrské otázce shodla jen jednou, a to ve chvíli, kdy se vyslovila pro příměří, které nakonec nenastalo.