Ve francouzském přístavu Calais v současné době táboří v provizorních podmínkách tisíce migrantů v naději, že se jim podaří dostat se přes Lamanšský průliv na britské ostrovy. „Ve chvíli, kdy se tento vztah (Británie a EU) rozpadne, běženci již nebudou v Calais,“ podotkl rozhovoru pro Financial Times Macron.
Uprchlická krizeŽENY: Uprchlice po nocích drží hlídky DÁNSKO: Přes úžinu na plachetnici STOCKHOLM: No-go zóna na vlastní kůži ARKTIDA: Běženci přivykají polární noci PAŠERÁK: Zastaví nás jen armáda POBŘEŽNÍ STRÁŽ: Jedeme na 150 procent ŠVÉDŠTÍ DEMOKRATÉ: Počet azylantů by měl být nula ÖRESUND: Z mostu je pomník uprchlické krize UČITELKA: Česky naučila stovky uprchlíků |
Francie umožňuje nyní Británii provádět hraniční kontroly na francouzské straně, tato dohoda by ale v případě vystoupení Británie z EU byla podle Macrona zrušena. Macron v interview rovněž řekl, že Paříž by v případě odchodu Británie z EU mohla začít lákat bankéře, aby přesídlili z Londýna do Francie.
Před zrušením britských pohraničních kontrol v Calais varoval minulý měsíc premiér Cameron, který podporuje setrvání Británie v EU poté, co pro svoji zemi vyjednal v Evropské unii jisté výjimky. Cameron tehdy řekl, že v případě zrušení členství Británie v EU „nic nezastaví tisíce lidí, aby za jedinou noc překročily Lamanšský průliv“.
Macron Británii pohrozil jen několik hodin před setkáním francouzského prezidenta Françoise Hollanda s britským premiérem Davidem Cameronem. Oba politici jednali v severofrancouzském Amiensu. Tématem byla bezpečnost a migrační krize.
„To nezpochybňuje historické přátelské vztahy mezi Spojeným královstvím a Francií, ale mělo by to své následky, i pokud jde o způsob řešení situace v záležitosti migrace,“ řekl Hollande s poukazem na tisícovky lidí, kteří v Calais čekají v naději, že se dostanou do Británie.
V oblasti migrace se ve čtvrtek Hollande a Cameron dohodli také na nutnosti vyřešit konkrétní dílčí problém, jímž jsou nezletilí uprchlíci v Calais bez doprovodu. „Potřebujeme rychlejší a efektivnější řešení pro nezletilce bez doprovodu,“ řekl Hollande po schůzce. Příslušná ministerstva obou zemí mají tyto případy urychleně prověřit.
Podle údajů humanitárních organizací pobývá v uprchlické kolonii u Calais více než 300 nezletilých bez doprovodu.
Británie přispěje na bezpečnost v Calais
Británie ve čtvrtek přislíbila, že přispěje dalšími 20 miliony eur (přes 540 milionů korun) na podporu bezpečnosti ve francouzském přístavu Calais. O zvýšení příspěvku informoval francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir, kterého citovala agentura AFP. Londýn už dříve dal na opatření v Calais přes 60 milionů eur.
„Británie již přispěla více než 60 miliony eur a přidá další zhruba 20 milionů eur,“ řekl Désir francouzské rozhlasové stanici RFI. „Tyto prostředky budou využity na podporu bezpečnosti zóny přístupu k tunelu (pod průlivem)... a na boj proti převaděčským sítím,“ dodal.
V přístavu čtvrtým dnem pokračuje vyklízení části provizorního přistěhovaleckého tábora, kde žijí tisíce uprchlíků. Podle úřadů bylo v pondělí v likvidované oblasti na 1 000 migrantů, podle nevládních organizací přes 3 000.
Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtějí tolerovat. Migranty se proto rozhodly přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde ve Francii.
Likvidace části tábora probíhá za přísných bezpečnostních opatření; na místě jsou silně vyzbrojené policejní jednotky, protože podle policie stále hrozí násilnosti. Někteří obyvatelé tábora se totiž snaží likvidaci svých přístřeší bránit (více zde).