Terorismus narušil psychiku Francouzů. I těch, kdo na místech útoků nebyli

  10:51aktualizováno  10:51
Teroristické útoky před třemi roky v Paříži a jejich následná medializace přinesly nepříjemné následky pro psychiku běžných Francouzů. Postihly nejen lidi, kteří hrůzy zažili, ale i ty, kteří je sledovali v médiích, ukázala studie. Nejběžnějšími následky jsou posttraumatická stresová porucha, deprese nebo úzkost.

Nebojíme se. Obyvatelé Paříže truchlí za oběti teroru (14. listopadu 2015) | foto: AP

Přesně tři roky po teroristických útocích na několika místech Paříže byly publikovány první závěry studie, která zkoumala dopady tohoto a dalších podobných neštěstí na psychiku Francouzů. Při hodnocení psychologických a sociologických důsledků rozděluje průzkum obyvatelstvo do různých skupin. Okruh nejvíce zasažených lidí zahrnuje přímé účastníky jako zraněné či rukojmí, dále bezprostřední svědky a blízké obětí.

Fotogalerie

Badatelé v rámci výzkumu vyzpovídali v období šest až 18 měsíců po tragédii 190 civilistů spadajících do této skupiny, přičemž u 18 procent byla zjištěna posttraumatická stresová porucha a u dalších 20 procent potíže s depresí nebo úzkostí.

Autoři rozsáhlého výzkumu upozorňují i na problémy, které události skrze mediální pokrytí vyvolávají u nezúčastněných pozorovatelů. 

Čtvrtina respondentů vyjádřila názor, že o atentátech se mluví příliš, informovala agentura AFP. „Bezprecedentní“ výzkum, který bude i nadále pokračovat, zaštiťuje francouzská národní agentura pro veřejné zdraví.

Projekt byl nazván „13. listopad“, a to podle pařížských útoků, při nichž v roce 2015 zahynulo na několika místech celkem 130 lidí. Reaguje ale i na další teroristické činy.

Svědci natočili přestřelku policie s teroristy po útocích v Paříži (listopad 2015):

Posttraumatické symptomy mají i lidé, kteří na místě nebyli

Atentáty z listopadu 2015 však měly citelný dopad i na lidi mimo „první kruh“. Ve dnech bezprostředně po atentátech zaznamenal pařížský region rekordní počty lidí hlásících se na pohotovosti, přičemž nejčastěji jim byl diagnostikován právě posttraumatický stres či akutní reakce na stres. V menší míře se tato vlna objevila i na zbytku francouzského území.

Francie se loučí s výjimečným stavem. Za dva roky zmařila přes třicet útoků

„U jednotlivců, kteří nebyli událostem přímo vystaveni, tedy nebyli v místech atentátů ani neznali oběti, se rozvinuly posttraumatické symptomy,“ citoval web televize Franceinfo jednoho z autorů výzkumu Enguerranda du Roscoata. „Počet a intenzita těchto symptomů se významně zvyšovala v závislosti na době, jakou byl jedinec vystaven obrázkům útoků v médiích,“ dodal.

Podle AFP si téměř všichni respondenti studie sedm měsíců po listopadu 2015 přesně pamatovali okolnosti, za kterých se dozvěděli o útocích na stadionu Stade de France a podnicích v Saint-Denis a centru Paříže. Tři čtvrtiny dotázaných hovořily o potřebě nadále o atentátech mluvit, podle zbylé čtvrtiny se však o událostech mluví příliš.

Franceinfo uvádí, že zpravodajství o teroristických útocích často nejvíce traumatizuje lidi, kteří už mají z různých důvodů oslabenou psychiku. Francouzští vědci chtějí nadále studovat, jak posttraumatické poruchy ovlivnily každodenní život zasažených. „Jde tady o lidi, kterým hrozí společenské odloučení,... problémy s chozením do práce nebo kteří se přestanou věnovat volnočasovým aktivitám,“ uvedl du Roscoat.

Vražedná jízda: útočník zabil v Nice 84 lidí (červenec 2016):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Kurz se zbavuje dalšího ministra za rakouské Svobodné. Koalice se hroutí

Odvolávaný rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ze Svobodné strany Rakouska...

Rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz se v reakci na korupční skandál rozhodl navrhnout odvolání kontroverzního...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz