Firma Dominion Voting Systems vyrábí hlasovací systémy. Žaluje stanici Fox News za to, že údajným šířením nepotvrzených zpráv o manipulaci s hlasy, které během prezidentských voleb v roce 2020 zajistily vítězství Joeu Bidenovi, poškodila jméno společnosti. Podezření, že kandidát demokratů nevyhrál čestně, šíří jeho předchůdce v úřadu Donald Trump spolu se svými přívrženci.
Carlson veřejně nazval volby 2020 „vážnou zradou americké demokracie“. Jako jiní moderátoři stanice i on tvrdil, že kolem hlasování se vznáší spousta nevyjasněných otázek. Ty, kteří popírali jeho konspirační teorie, prohlašoval za lháře.
U soudu zveřejněné soukromé zprávy ale ukazují, že Carlson není takový Trumpův oddaný podporovatel, jak jeho veřejný obraz naznačuje. „Jsme velmi, velmi blízko tomu, abychom byli schopni většinu nocí ignorovat Trumpa. Nemůžu se toho dočkat,“ napsal nespecifikovanému jedinci 4. ledna 2021, dva dny předtím, než radikální příznivci končícího prezidenta vzali útokem Kapitol. Čtyři roky Trumpovy vlády popsal jako katastrofu a jeho chování po volbách jako nechutné, uvádí stanice CNN.
„Vášnivě jej nenávidím. Nemůžu toho už moc snést,“ psal moderátor, jehož média přitom označují za „plakátového chlapce trumpismu“. V den útoku na Kapitol označil Trumpa za démonickou sílu a ničitele.
Fox News bude před soudem vysvětlovat své volební zpravodajství |
Zatímco v soukromí říkal jednu věc, protrumpovských demonstrantů se veřejně zastával. Jejich hněv byl podle něho oprávněný, protože Biden je svými volebními podvody obral o vítězství. Ve pondělním dílu pořadu Tucker Carlson Today prohlásil, že do Kapitolu vniklo pár „chuligánů“, ale většina demonstrantů se v budově chovala mírumilovně jako „turisté“, za což si vysloužil silnou kritiku i od některých republikánů.
Trumpismus bez Trumpa
Carlsonova show je jedna z nejsledovanějších na kabelové televizi. Za minulý rok k obrazovkám dokázala dostat v průměru 3,5 milionu lidí. Diváky jsou převážně bílí muži staršího věku, které moderátor oslovuje svou vizí ztrácející se Ameriky ohrožené imigranty a progresivistickými politikami demokratů.
Carlson republikánské téma rozvíjí do těch nejapokalyptičtějších rozměrů. Přejímal například teorii Velké výměny, podle níž liberální elity hodlají bílé konzervativce s tradičními hodnotami nahradit jinými rasami. Svými útočnými výpady na adresu Ukrajiny si vysloužil potlesk v Putinově Rusku. Napadenou zemi nazval klientským státem amerického ministerstva zahraničí a jejího prezidenta označil za nebezpečného autoritáře a diktátora.
Řečem o volebních podvodech nikdo nemohl věřit, hájí se Trumpova právnička |
Odpor vůči Ukrajině se stal poznávacím znamením Trumpova ultrakonzervativního křídla v Republikánské straně, jež je přes své minoritní postavení schopno generovat oddanou základnu příznivců. List The New York Times v květnu s odvoláním na spolupracovníky Carlsona psal, že moderátora nezajímá tolik Trump, jako jeho početné publikum. Samotného Trumpa i ve veřejném vysílání několikrát kritizoval, například za nesplněné sliby o postavení zdi na hranicích s Mexikem či kvůli pokračování americké účasti ve válkách.
„Carlson zůstává nejvyšším knězem a šampionem Trumpových nejvášnivějších podporovatelů,“ píše list. Jeho verze trumpismu je ale „trumpismus bez Trumpa“.
Že Carlsonovi jde především o jeho vlastní diváctvo, naznačuje společná konverzace, kterou vedl s dalšími prominentními moderátory stanice Seanem Hannitym a Laurou Ingrahamovou, kteří stejně jako on šířili zprávy o volebním podvodu. Trojici rozčílili jejich kolegové z běžného zpravodajství tím, že potvrdili probidenovské výsledky z Arizony, čímž stvrdili Trumpovu prohru. „Zasvětili jsme naše životy budování diváctva a oni nechají Chrise Wallace a Lelanda Vitterta to úplně zničit,“ stěžoval si Carlson na zpravodaje stanice.
Existenciální krize Fox News
Po volbách se Fox News potýkala s odlivem zájmu. Podle listu The Independent za to částečně mohli moderátoři, kteří se přihlásili k Trumpovým tezím o volebním podvodu, částečně Trump, jenž vyzval své příznivce, aby sledovali jiné kanály jako pomstu za vyhlášení Arizony.
Už ne Fox, ale Newsmax. Fandové Trumpa přeběhli k televizi plné konspirací |
Majitel Fox News Rupert Murdoch v emailu generální ředitelce Suzanne Scottové připustil, že „Sean a Laura asi zašli moc daleko“. Teorie o volebních podvodech nicméně odmítl.
Tehdejší šéfeditor stanice Bill Sammon v konverzaci s novinářem Fox News Chrisem Stirewaltem řekl, že snaha znovu získat zpět Trumpovo jádro uvrhla televizi do existenciální krize. „Je pozoruhodné, jak slabé žebříčky sledovanosti způsobí, že dobří novináři dělají špatné věci,“ napsal. Stirewalt přisvědčil, že podbízením se Trumpovi stanice ztrácí tichou většinu diváků.
„Fox vědomě šířil lži, které způsobily enormní škodu americké společnosti,“ komentoval soudem odhalené zprávy mluvčí společnosti Dominion. Po Fox News žádá částku 1,6 miliardy dolarů. Fox News naopak osočuje Dominion, že šíří dezinformace o stanici a pokouší se omezit její práva na svobodu projevu.