Miliardář Fossett v letounu

Miliardář Fossett v letounu - Z letiště v americkém Kansasu vzlétl ultralehký letoun GlobalFlyer. Milionář a dobrodruh Steve Fossett se v něm snaží o rekordní oblet planety bez doplnění paliva. (1. března 2005) | foto: Reuters

Fossett obletěl Zemi bez mezipřistání

  • 139
Dobrodruh Steve Fossett nastavil další laťku. Jako první dokončil sólový oblet planety Země bez mezipřistání a tankování. Uletěl 37 tisíc kilometrů. Po sedmašedesáti hodinách ve vzduchu přistál v Kansasu, odkud v úterý odstartoval.

INFOGRAFIKA: REKORDNÍ LET - ZDE

Fossettův ultralehký stroj GlobalFlyer přistál na letišti v Salině v americkém státě Kansas krátce před devátou hodinou SEČ. Okolo letištní plochy se shromáždily stovky diváků, kteří čekali na jeho přílet.

Právě odtud odstartoval v pondělí (úterý ráno SEČ) při západu slunce. - více zde

Po vystoupení z letounu se Fossett přivítal s manželkou, i přes zřejmou únavu se usmíval. V krátkém proslovu pochválil tým, který s ním na rekordním pokusu spolupracoval.

Nakonec ho ještě jeho hlavní partner sir Richard Branson, který byl před vzletem připraven jako náhradní pilot, pokropil šampaňským.

Steve Fossett se stal prvním člověkem, který dokázal sám bez doplnění paliva obletět naši planetu. Fosset si tak na své konto připsal další rekord, Zemi už například jako první obletěl v horkovzdušném balonu. - podrobnosti zde

Ve čtvrtek ráno se objevily spekulace, že by Fossett mohl nouzově přistát na Havaji a tím pokus o sólový oblet Země bez doplnění paliva ukončit. Jeho stroj totiž nevysvětlitelně spotřeboval více paliva, než se čekalo.

Ředitel projektu Paul Moore to vysvětlil tak, že GlobalFlyer buď toto množství paliva spotřeboval nebo nějak uniklo během prvních fází letu. Takže si je vědom, že Fossettovi zbývají pohonné látky tak na překonání Pacifiku.

Fossett se ale, i přes nedostatek paliva, rozhodl pokračovat.

Pro případ, že by mu nad pevninou došlo, měl podle ČTK Fossett v záloze ještě jeden plán - využít klouzavého letu. Jeho speciální letoun totiž z výšky asi 14 kilometrů, v níž se pohybuje, dokáže ještě jako větroň uletět asi 300 kilometrů, než dosedne na zem.

Už v úterý zkomplikovaly Fossettovu cestu problémy s navigací. Chvíli letěl poslepu ve tmě přes hranice USA a Kanady, protože měl potíže s GPS (družicový navigační systém). Moore tehdy dodal, že Fossetta do odstranění problému navigovala pozemní kontrola. "Byl to podružný problém, který ale mohl vše zastavit," poznamenal. - více zde

Aby rekord mohla uznat Mezinárodní letecká federace (FAI), musel Fossett se svým strojem vzlétnout a přistát na stejném letišti. Navíc musí přetnout všechny poledníky a urazit nejméně 36 788 kilometrů, což je délka obratníku Raka.