Niinistö uvedl, že průlom přišel poté, co trojice zemí podepsala memorandum o bezpečnostní spolupráci. Dohodu následně potvrdil i generální tajemník NATO Stoltenberg. „NATO vždycky umělo najít společnou řeč a vyřešit vzájemné neshody,“ řekl podle agentury Reuters.
Turecká prezidentská kancelář k memorandu sdělila, že vznikne mechanismus předávání informací důležitých pro boj s terorismem. Švédsko a Finsko prý daly Ankaře slib, že podniknou konkrétní kroky ve věci vydání lidí obviněných v Turecku z terorismu. Podle finského prezidenta dohoda nicméně obsahuje pouze obecné principy, které budou platit pro vyhošťování lidí, nikoliv seznam konkrétních lidí.
Turecko za teroristy považuje Stranu kurdských pracujících (PKK), jež je na seznamu teroristických organizací také v USA a EU, ale i kurdské oddíly YPG. Ty Západ podporoval v boji proti Islámskému státu.
Turci si netroufnou plány NATO vetovat. Z Baltu bude alianční moře, míní expert![]() |
Ankara dále oznámila, že se státy zavázaly k větší spolupráci v oblasti obranného průmyslu, odstraní prý také zavedená omezení. Švédsko i Finsko totiž v minulosti rozhodly o omezení prodeje zbraní do Turecka. „Domluvili jsme se na bezpečnostním memorandu. Nejsou tam žádné poznámky o závazcích k prodeji zbraní,“ upozornil však Stoltenberg.
Podotkl, že „ruský prezident Vladimir Putin má teď u svých hranic ještě víc Aliance než kdy dřív“. Právě obavy z rozšiřování NATO přitom Moskva zmiňovala před vpádem na Ukrajinu. Její válka však měla opačný efekt, než si přála. V květnu o vstup do Aliance požádali Finové a Švédové společně.
|
Britský premiér Boris Johnson úterní novinu označil za „skvělou zprávu“. „Díky členství Švédska a Finska bude naše skvělá aliance ještě silnější a bezpečnější,“ míní.
Dalším krokem nyní podle finského prezidenta bude, že jeho země dostane formální pozvánku ke vstupu do tohoto obranného paktu. Totéž pak platí pro Švédsko. Aliance obě země „pozve“ na aktuálně začínajícím summitu v Madridu.
Vstup do NATO pak budou muset jednomyslně schválit parlamenty třiceti stávajících členských zemí Aliance. Právě Turecko dosud představovalo největší překážku v této cestě.