Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

  19:32aktualizováno  19:32
Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států. Takové jsou cíle vznikajícího amerického think tanku The Quincy Institute. Financují jej miliardáři George Soros a Charles Koch, kteří jinak politicky stojí proti sobě.

Válka v Iráku (2003) | foto: AP

Think tank spustil web a najímá experty, oficiálně se však otevře až v září. Do konce letošního roku chce vydat čtyři analytické zprávy. Dvě mají představit alternativní přístup k Blízkému východu a východní Asii. Třetí nastíní kroky k „ukončení nekonečné války“ a čtvrtá k „demokratizaci zahraniční politiky“. 

Fotogalerie

Institut pravděpodobně doporučí stažení amerických vojáků z Afghánistánu i Sýrie a návrat k jaderné dohodě s Íránem. Patrně bude prosazovat i méně konfrontační kurs vůči Rusku a Číně a zastavení snah o změnu režimu ve Venezuele. Přimluví se zřejmě i za výrazné snížení obranného rozpočtu USA, který je dlouhodobě nejvyšší na světě. 

Tyto návrhy očekává historik Stephen Kinzer, jenž v deníku The Boston Globe shrnul filozofii think tanku do zásady „žij a nech žít“. Podle Kinzera bude institut podporovat „přístup ke světu založený spíše na diplomacii a (vojenské) zdrženlivosti, než na hrozbách, sankcích a bombardování“. 

Kinzer to označil za velké kacířství, neboť veškeré hlavní think tanky ve Washingtonu hájí „projekt globální hegemonie“ a „intervencionistické dogma“. Tedy názor, že USA čelí hrozbám „všude“ a musí proto udržovat celosvětovou vojenskou přítomnost, jejíž součástí je „přes 800 zahraničních vojenských základen“. 

The Quincy Institute for Responsible Statecraft (Quincyho institut pro zodpovědné státnictví) se hlásí k americkému prezidentovi Johnu Quincy Adamsovi. Ten v roce 1821 prohlásil, že USA nebudou v zámoří hledat monstra, která by měla zničit. 

Krize morálky i strategie

„Na Quincy Institute vynikají dvě věci: jeho sponzoři a jeho zakladatelé,“ napsal profesor mezinárodních vztahů Daniel Drezner v deníku The Washington Post

Americká válka s terorem má na kontě půl milionu obětí

Zdůraznil neobvykle nadstranický charakter think tanku, jehož zakladatelé se rekrutují z intelektuálů „pokrokové levice“ (Stephen Wertheim, Trita Parsi, Suzanne DiMaggiová) i „realistické pravice“ (Andrew Bacevich). Pochází i z různého kulturního a profesního prostředí – Parsi je Američan íránského původu a Bacevich bývalý plukovník. 

„Jsme proti nekonečné, kontraproduktivní válce,“ sdělil profesor mezinárodních vztahů Bacevich. „Americká zahraniční politika je v krizi morálky i strategie. Tato krize jde daleko za stávajícího šéfa Bílého domu a postihuje obě politické strany,“ uvedl historik Wertheim. 

„Jestli to myslíme vážně s budováním nové zahraniční politiky založené na diplomacii a vojenské zdrženlivosti, musíme spolupracovat, abychom převzali vojensko-průmyslový komplex,“ dodal podle listu The Independent

Hlavní slovo chtějí získat do deseti let

Největší pozornost vyvolává spojení Sorose a Kocha. Soros má blízko k levicovým liberálům a nedávno vyzval vládu, aby miliardáře jako jeho více zdanila. Před prezidentskými volbami v roce 2016 dal miliony dolarů na kampaň poražené kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové. 

Vojska NATO skončí v Afghánistánu stejně jako Sověti

Koch je naopak pravicový tržní fundamentalista a vlivný sponzor Republikánské strany. Financoval různé iniciativy za deregulace, proti všeobecné zdravotní péči a proti boji s klimatickými změnami. 

Na mezinárodní politiku však sdílejí podobný pohled, tvrdí Drezner. Nadace Sorose i Kocha dala každá na rozjezd institutu půl milionu dolarů. Dalších 800 000 dolarů přišlo od jiných dárců. Příští rok chce mít institut rozpočet 3,5 milionu dolarů. Do deseti let by rád získal rozhodující vliv na směřování zahraniční politiky USA, prozradil Parsi. 

Celou mapu působení americké armády ve světě najdete zde.

Aktivity americké armády ve světě.

Není jasné, nakolik s cíli think tanku ladí působení Sorosovy nadace Open Society Foundation. Ta čelí obvinění, že se vměšuje do vnitřních záležitostí řady zemí. Z Maďarska i Turecka ji proto vypudili. Český prezident Miloš Zeman vyjádřil podezření, že Soros stojí za takzvanými barevnými revolucemi.

Mír nemohou koupit ani miliardáři

The Quincy Institute kritizoval neokonzervativec William Kristol, jenž prosazoval útok USA na Irák v roce 2003. Nesouhlas vyjádřil i James Jay Carafano z pravicového think tanku The Heritage Foundation. Ten míní, že institut volá po izolacionismu, čili ústupu ze světového hřiště. 

Vojáci USA obvinění z brutální vraždy se hájí stresem

Podle Carafana se Washington nesmí dostat do pozice, ve které by globálnímu dění více přihlížel, než jej ovlivňoval. To by prý pomohlo rivalům jako Číně, Rusku a Íránu. 

„Think tank chce ukončit americký intervencionismus, ale nechápe, co jej motivuje,“ napsal James Traub, autor knihy o prezidentu Adamsovi. V titulku svého článku ve Foreign Policy upozorňuje, že (ani) „miliardáři nemohou koupit světový mír“. 

Drezner vznik institutu vítá jako příspěvek do debaty. Žádá ale, aby přiznal, že upřednostňované stahování vojáků USA by mělo i náklady (hlavně politické), nejen přínosy. 

Války se zajídají i americké veřejnosti

Jen po konci studené války USA v různé podobě vojensky zasáhly v Kuvajtu/Iráku (1990-1991), Somálsku (1993), Haiti (1994), Súdánu (1998), Jugoslávii (1995, 1999), Afghánistánu (2001), Iráku (2003) a Sýrii (2014, 2018). 

Vojáci USA obírají Iráčany o majetek

V Afghánistánu udržují vojáky již 18 let. Vedle nich působí i Češi. Mise stála tisíce lidských životů (na straně Afghánců i Američanů), biliony dolarů, ale úspěch nepřinesla. USA proto nyní vyjednávají o příměří s teroristickým hnutím Tálibán, které měla jejich intervence vykořenit. 

Dvě třetiny Američanů si myslí, že války v Afghánistánu a Iráku nestály USA za to. Stejný názor mají i veteráni, ukázal průzkum agentury Pew Research zveřejněný v červenci.

Za omezení vojenské přítomnosti USA ve světě se přimlouvá i washingtonský libertariánský think tank The Cato Institute. Ve studii z roku 2017 argumentuje pro snížení počtu zahraničních vojenských základen.

V roce 2013 navázal institut spolupráci s českým exprezidentem Václavem Klausem. O rok později se s ním však rozešel kvůli jeho proruským výrokům

Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet ve výši 716 miliard dolarů (13.8.2018): 


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Německo splní emisní cíle, věří Merkelová. Pořád málo, kontrují ekologové

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci (20. září 2019)

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena o tom, že její vláda pátečním schválením klimatického balíčku...

V Mnichově začne festival Oktoberfest, pivo bude opět o něco dražší

Desítky lidí čekají již od rána, až se otevřou brány 186. ročníku Oktoberfestu...

V sobotu v poledne začne v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz