Alijev před Eurovizí zavírá disidenty, Evropa mlčí kvůli plynu

  10:53aktualizováno  10:53
Ázerbájdžán na konci června pořádá finále pěvecké soutěže Eurovize. Autokratický režim prezidenta Ilhama Alijeva si slibuje, že okázalá show pozvedne prestiž země. Před pěveckou šarádou v Baku však zároveň provádí zátah na nepohodlné novináře a disidenty.

Krystalový palác v Baku, dějiště finále Eurovize 2012 na vizualizaci architektonické kanceláře GMP | foto: Profimedia.cz

"Nečekal jsem, že mě zmlátí tak moc," vypráví novinář Idrak Abbasov. "Oni mě nechtěli jen zbít, chtěli mě zabít. Kdyby moji bratři nezavolali policii, nejspíš by se jim to povedlo," sípá ovázaný muž na lůžku v nemocnici v Baku.

Před několika dny před sídlem státní ropné společnosti Socar natáčel protesty lidí, jejichž domy chtěla firma zbourat. Muži z ochranky ho napadli obušky, zlomili mu dvě žebra a způsobili těžký otřes mozku. Abbasovi navíc hrozí, že přijde o zrak.

Protesty opozice

Série koncertů Eurovize 2012 se v Baku uskuteční od 22. do 26. května. Opozice hrozí, že pokud vláda nepropustí všechny politické vězně, využije finále k protestům proti režimu. Na koncerty si už pořídila lístky zhruba tisícovka lidí, kteří chtějí během show skandovat "Svobodu vězňům svědomí!". Několik vůdců opozice má v plánu vyhlásit hladovku. V Baku minulý víkend proti Alijevovu režimu protestovalo asi 150 lidí. Policie demonstraci rozehnala.

Zdroj ČTK

"Doufali jsme, že před Eurovizí takovéto útoky ustanou. V Ázerbájdžánu byla novinařina vždy nebezpečné povolání. Nyní se ale situace každý den zhoršuje," posteskl si BBC zbitý novinář. "Netuším, co se s námi stane, až Eurovize skončí," dodává.

Eurovize jako Alijevovo PR

Podle organizace Human Rights Watch sedí nyní v ázerbájdžánských žalářích sedmdesát politických vězňů, nejméně sedm z nich jsou novináři. Alijev zemi vládne železnou rukou od roku 2003, kdy prezidentský úřad podědil po svém otci Hejdarovi.

Jeho rodinný klan ovládá zdroje zemního plynu a ropy a Evropa, která se snaží vymanit na energetické závislosti na Rusku, nad nešvary režimu přivírá oči. Hudební soutěž je pro Ázerbájdžán vítaná příležitost, jak se před světem předvést jako bohatá a sebevědomá země.

Režim tvrdí, že výtky ohledně lidských práv jsou jen špinavou kampaní organizovanou Arménií, se kterou se Baku už léta pře o Náhorní Karabach. "Ázerbájdžán v oblasti duchovních a národních hodnot předstihl řadu evropských zemí. Určité síly ale žárlí a snaží se nám uštědřit ránu," řekl agentuře AFP Alijevův poradce Ali Hasanov.

Stát investuje do koncertní haly, Alijev vydělává

Abbasův případ poukazuje na zvůli developerů, kteří  se ve svých okázalých plánech nezastaví před ničím. Baku se díky příjmům z ropy a zemního plynu změnilo v moderní metropoli. Hotelům a nákupním centrům ale často musí ustoupit staré domy.

Fotogalerie

Pokud jejich obyvatelé nesouhlasí s nabízeným odstupným, mají smůlu. Pochopové mocných firem je vyvlečou na ulici a o zbytek se postarají buldozery. Opoziční aktivisté protesty filmují a zveřejňují na internetu a často jsou proto cílem vládních represí.

Jednou z moderních budov, kterými se může Baku pochlubit je i tzv. Krystalový palác, postavený speciálně pro finále Eurovize. Rádio Svobodná Evropa zjistilo, že na stavbě budovy za 134 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) vydělala i společnost Azenco, kterou přes síť krycích firem vlastní Alijevova rodina.

Faktem je, že nářky ázerbájdžánské opozice v Evropě nikoho příliš nevzrušují. Čtyři roky poté, co olympiádu pořádala komunistická Čína, Ukrajina hostí evropské mistrovství ve fotbale a běloruský diktátor Alexandr Lukašenko chystá hokejový šampionát, nepředstavuje přehlídka popového balastu v Baku žádný morální problém.

Češi ale mohou mít čisté svědomí, do Ázerbájdžánu žádný z našich zpěváků nepoletí. Česká televize se před třemi lety pro nezájem diváků soutěže přestala účastnit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V laboratoři, kde pracují s ebolou, vybuchl plyn. Nákaza podle Rusů nehrozí

V ruském Státním vědeckém centru virologie Vektor v Kolcovu v pondělí...

V ruském Státní vědecké centrum virologie Vektor v Kolcovu u Novosibirsku došlo v pondělí k explozi plynu. V tamních...

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii systém S-400

Na leteckou základnu Mürted u Ankary dorazila první část dodávky ruského...

Ruský prezident Vladimir Putin nabídl Saúdské Arábii po útoku na jejich ropná zařízení pomoc formou prodeje systému...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NA PROCESY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz