Krev, humor a splašky. Ugandský Tarantino získává fanoušky po celém světě

  17:40aktualizováno  17:40
S nízkým rozpočtem se v Evropě a Americe obvykle točí filmy, které stojí na dialozích, v Ugandě ale natáčení akčních trháků nedostatek peněz nezastaví. Studio „Wakaliwood“ vyrábí rekvizity ze starého železa a náboje ze dřeva, přesto si již získalo fanoušky po celém světě.

Režisér Isaac Nabwana při natáčení. | foto: Wakaliwood.com

Zelené plátno, která se používá na trikové scény, supluje cár látky koupený na místním trhu, rameno, které drží kameru, je vyrobené ze součástek traktoru. Replika Rambova kulometu M60 je vyrobená ze starého železa, náboje jsou vyřezané ze dřeva. 

Všechny zbraně a větší rekvizity vyrábí jeden z herců, který je zároveň mechanik. „Je to génius s letlampou, vyrobí cokoli,“ říká Američan Alan Hofmanis, který prodal veškerý svůj majetek, aby se mohl do Ugandy přestěhovat a připojit se ke štábu „Wakaliwoodu“, pojmenovaného po slumové čtvrti hlavního města Ugandy Kampaly.

K takovému rozhodnutí Hofmanisovi stačilo vidět trailer k „prvnímu ugandskému akčnímu filmu“ s názvem Kdo zabil kapitána Alexe. „Po asi čtyřiceti vteřinách jsem se rozhodl: Jedu do Ugandy. Uvědomil jsem si, že to, na co se dívám, vůbec nedává smysl - ale je to naprosto geniální,“ řekl BBC Hofmanis, který dříve pracoval jako dramaturg filmového festivalu v Lake Placid.

Trailer k filmu Kdo zabil kapitána Alexe:

Když dorazil do Kampaly, brzy se seznámil se zakladatelem Wakaliwoodu Isaacem Nabwanou, který už má na kontě přes 40 nízkorozpočtových akčních filmů. Způsob, jakým se k němu dostal, by také vydal na zdařilý filmový skeč. Hofmanis totiž začal pronásledovat jednoho z pouličních prodejců Nabwanových filmů, který před ním utíkal.

Splaškový realismus

Nakonec si oba muži vysvětlili, že Uganďan neprodává padělky a Američan není agentem Interpolu, a prodavač Hofmanise zavedl k Nabwanovi, píší Vice News.  „Zeptal jsem se ho, proč se neozval předem. On na to: ‚Jsem přítel, musel jsem se s vámi seznámit.‘ A tak jsem si uvědomil, že je opravdový přítel,“ popisuje první setkání Nabwana.

Fotogalerie

Hofmanis okamžitě dostal roli ve filmu. „Když jsem byl malý, vlezl jsem do tátovy skříně, vzal jsem dva pásky, svázal jsem je a byl ze mě Indiana Jones. A stromy byly nacisté. Takhle nějak to tu funguje,“ říká.

První den natáčení nevypadal úplně podle jeho představ. „V jedné scéně někoho chytím a oba spadneme do splašků, kde se začneme rvát. To byl tak trochu můj zdejší křest. Takhle se totiž chovají jen lidé, kteří pocházejí ze slumů,“ říká. Uganďané byli ohromení, že se k něčemu takovému odvážil Američan a poctili ho tím, že mu dali jméno v místním jazyce: Ssali.

Štáb násilí zažil, ve filmu ho zesměšňuje

Nabwana se snaží, aby jeho filmy věrně zobrazovaly prostředí, v němž vznikají, a detaily, jako jsou splašky, využívá záměrně. Střelné rány supluje umělou krví, kterou napouští kondomy, které zdarma rozdává místní klinika. Dříve štáb využíval zvířecí krev, poté, co jeden z herců onemocněl, však raději přešel na potravinářské barvivo.

Falešné krve filmaři spotřebují opravdu hodně. Filmy jsou plné násilí, které ale záměrně působí směšně. Nabwana totiž má vlastní zkušenosti s násilím, kterému byl svědkem za občanské války v letech 1981-1986. „Nechci do svých filmů vkládat věci, které jsem v minulosti viděl. Přidávám humor - ale násilí, kterému jsem byl svědkem, vůbec komické nebylo.“

Replika Rambovy M60 je vyrobená ze starého železa, které doplňují dřevěné...

Replika Rambovy M60 je vyrobená ze starého železa, které doplňují dřevěné náboje.

Nabwana pro své filmy nenašel distributora a musí se proto o jejich prodej starat sám. Vymyslel proto systém, kdy herci a štáb nedostávají plat, ale smí se nechat polovinu z ceny každého DVD, které prodají. Jeden disk stojí do jednoho dolaru a štáb má na prodej zhruba týden, než se na trhu objeví levnější pirátské kopie.

Režie na dálku

S Hofmanisovou pomocí se týmu podařilo spustit i crowdsourcingovou na Kickstarteru. Dárcům ugandští filmaři nabídli i možnost zahrát si v novém filmu Tebaatusasula: Ebola, který pojednává o viru, který po třech zakašláních nakaženému způsobí explozi hlavy. 

Film popisuje světovou pandemii, proto jsou potřeba i záběry natočené v zahraničí. „Lidé nám dají třeba 50 dolarů a i když chtějí třeba zemřít při autonehodě, natočí se tam, kde jsou, a Isaac je na dálku režíruje,“ řekl Hofmanis agentuře AFP.

Původní skromný cíl 160 dolarů se podařilo několikanásobně překročit a Wakaliwood si díky příspěvkům ze zahraničí přijde celkem na 13 181 dolarů. Filmaři se zavázali, že peníze využijí i na to, aby zajistili zdravotní péči pro členy štábu a jejich rodiny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz