K menším potyčkám docházelo v oblasti s výraznou muslimskou menšinou už dřív, současný střet je podstatně rozsáhlejší, než na jaké jsou bezpečnostní složky zvyklé. „To, co se děje v Mindanau, už není jen rebelstvím Filipínců. Změnilo se to na invazi zahraničních teroristů. Chtějí z Mindanaa vytvořit součást chalífátu,“ řekl minulý týden vrchní prokurátor Jose Calida na tiskové konferenci.
Narážel přitom na příliv zahraničních bojovníků, kteří islamistické skupině Maute v bojích pomáhají. Mezi radikály, kteří během bojů přišli o život, jsou totiž i Indonésané a Malajsijci. Podle filipínského prezidenta Rodriga Duterteho je to důkaz, že si Islámský stát na Mindanau, které zaujímá třetinu filipínského území, vytvořil asijskou základnu.
Zpravodajský web CNN připomněl internetové video z minulého roku, ve kterém ozbrojení mladíci slibují věrnost veliteli Islámského státu Abú Bakru Bagdádímu zatímco v pozadí hraje arabská hudba. Mladíci pobízí ty, kteří nemohou odjet na Blízký východ, aby odjeli na Filipíny. Poté spolu s dalšími dvěma muži popraví tři křesťanské rukojmí.
Video nese rysy propagandy Islámského státu, pro který mají spříznění asijští bojovníci čím dál tím větší význam, jak ztrácí državy v Sýrii a Iráku. Mezinárodní centrum pro výzkum politického násilí a terorismu (ICPVTR) sídlící v Singrapuru uvedlo ve své studii, že Islámský stát už zfromoval takzvanou „Brigádu migrantů“, která bojovníky v jihovýchodní Asii organizuje. Podle akademiků spadá brigáda pod velení Isnilona Hapilona. Muže, kvůli kterému se poslední střet v Marawi rozhořel.
Emír islamistů
Byl to právě Hapilon, pro kterého si armáda minulý týden do města přišla. Ten na svou záchranu povolal stovky islamistů, kteří se vojákům postavili. Hapilon je na seznamu nejhledanějších teroristů FBI a za jeho dopadení je vypsána odměna pět milionů dolarů (asi 118 milionů Kč).
Boj o MarawiBITVA: Prezident zavádí stanné právo CIVILISTÉ: Lidé prchají po tisících PREZIDENT: Duterte žertoval o znásilňování |
Jedenapadesátiletý muž stojí údajně v čele asi deseti islamistických povstaleckých skupin, mezi nimiž je i skupina Maute, která je v Marawi silně zastoupena. Všechny tyto milice jsou inspirovány islamisty z Blízkého východu a podle filipínského ministerstva obrany je Islámský stát zároveň částečně financuje.
Hapilon má na ostrově značnou autoritu. Bývalý velitel teroristické skupiny Abú Sajáfa, která v roce 2014 přísahala věrnost Islámského státu, byl loni islamisty jmenován „emírem jihovýchodní Asie“. Rodák z ostrova Basilan přitom neumí pořádně anglicky ani arabsky a jeho znalost náboženství je podle odborníků omezená. Jeho postavení je však podle nich dáno jeho kontakty s džihádisty v jiných skupinách v regionu.
Vliv Islámského státu v jihovýchodní Asii se v posledních letech rozšířil, už více než 60 regionálních skupin se k němu hlásí. Podle pozorovatelů se také prohlubuje spolupráce mezi filipínskými, malajsijskými a indonéskými islamistickými skupinami, což může být krokem k jednotné islamistické frontě. Zatímco se islamisté sjednocují přes hranice , boj proti nim zůstává stále na úrovních států, poznamenal Institut pro analýzu konfliktů (IPAC) sídlící v indonéské Jakartě.
Armáda postupuje
Boje v Marawi se rozhořely minulý týden v úterý. Ozbrojenci začali zapalovat budovy, obsadili mosty, nemocnici, dvě vězení, kostel a školu. Nad městem zavlály vlajky Islámského státu a boje si jen během jednoho týdne vyžádaly zhruba 100 obětí. Podle svědků nutili islamisté obyvatele recitovat muslimské modlitby a pokud selhali, ozbrojenci je odvlekli.
Armáda nyní hlásí výrazné úspěchy, ačkoliv část islamistů ve městě stále vzdoruje. „Po šesti dnech bojů mají islamisté kontrolu jen nad malou částí města,“ řekl armádní mluvčí Restituto Padilla a dodal, že byly proti ozbrojencům nasazeny vládní síly, obrněná vozidla a vrtulníky.
Na Mindanau, který zaujímá třetinu filipínského území, Duterte vyhlásil kvůli násilnostem minulý týden na 60 dní stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi.