Boj proti drogám se změnil v jatka, lidé děkují policii za čisté ulice

  19:15aktualizováno  19:15
Filipínské ulice plní už pět měsíců tisíce mrtvol. Prezident Rodrigo Duterte vede válku proti drogám a záminkou k vraždě může být jen podezření z užívání či prodeje narkotik. Vykonavateli jsou kromě policie i místní. Hlavním dirigentem však zůstává policejní prezident Ronald dela Rosa, který se stal místní celebritou.

Plešatý policista, kterému místní přezdívají „Skála“, neprojde po ulici bez povšimnutí. Sbíhají se k němu jeho fanoušci, potřásají mu rukou a chtějí zaznamenat pro ně památný okamžik na fotografii. Dela Rosa je nejpopulárnějším policejním šéfem poslední doby.

„Myslím, že je to tím, jak je opravdový. Je pro lidi dosažitelný, upřímný a reálný. Stejně jako jeho šéf,“ uvedl novinář ze serveru GMA Mariz Umali.

Filipínský policejní šéf Ronald dela Rosa. (5. prosince 2016)
Ronald dela Rosa

Za hřmotným mužem zákona se sbíhají řady fanoušků. Stejně tak se za ním však táhne stopa krve, jak poznamenává web Foreign Policy.

Současného prezidenta pojí s policistou třicetileté přátelství. Poznali se už v roce 1986 ve městě Davao, kde se později Duterte stal starostou. Jen den poté, co získal letos na konci června křeslo prezidenta, svého dlouholetého kamaráda jmenoval do čela policie. Společně začali bojovat proti drogovému byznysu v zemi a počet mrtvých v ulicích začal stoupat.

Za pět měsíců se obětí drogové války stalo více než 5 800 lidí. Nejméně dva tisíce z nich má podle listu The New York Times na svědomí přímo policie. Další podezřelé narkomany a drogové dealery zabili lidé, které k tomu povzbuzuje prezident i policie. Duterte se netají tím, že je se svou současnou politikou spokojený. V říjnu řekl, že lze očekávat dalších 20 či 30 tisíc obětí.

Policejní šéf povzbuzoval narkomany, ať zabíjejí své dealery:

Seznamy smrti

Bezvládná těla se podle reportérů povalují na chodnících, u odpadkových kontejnerů, na kolejích, před dívčí školou, na tržištích i v domech, kam samozvaní strážci zákona či policisté vtrhnou. Mrtvoly mívají hlavu omotanou lepící páskou nebo vedle těla cedule z kartonových krabic s nápisy jako „drogový dealer“ nebo „Nebuď dealer a závislý jako on“. Dalších téměř 36 tisíc lidí bylo zadrženo v rámci protidrogových operací s názvem „Projekt Tokhang“. Název je odvozený od slov zaklepat a přiznat se.

Fotogalerie

Projekt totiž spočívá v tom, že vládní úředníci obcházejí vytipované domy, kde zaklepou a chtějí, aby se obvinění přiznali, že berou drogy, a podepsali, že s návykovými látkami skončí a půjdou na odvykací kúru.

Vytipování domů mají na svědomí zvolení lidé z vesnice, kteří sestaví v sousedství seznamy podezřelých a předají je policii.

Alespoň takhle vypadá program na papíře. Ve skutečnosti se vytipovávání začalo přezdívat „vražedný seznam“. Ti, kteří se na něj dostanou, se stávají terčem policie a samozvané maskované domobrany na motorkách. Praxe natolik zdomácněla, že získala přezdívku - „jízda v tandemu“.

Policisté tvrdí, že veškeré vraždy spáchali v sebeobraně. Obětí „bdělých občanů“ se však stala i pětiletá holčička. Muži si přišli pro jejího dědečka, který se přiznal, že byl drogově závislý. Když na muže vystřelili tři kulky, zasáhla jedna i malou Danicu May Garciovou. Pětiletá dívka je zatím nejmladší obětí drogové války.

Filipínci tleskají čištění ulic

Filipínci přesto s Dutertovým postupem proti drogovému byznysu souhlasí. Celých 84 procent dospělých lidí se vyslovilo, že jsou spokojení s tím, jak vláda bojuje proti drogám. Ukázal to průzkum organizace Social Weather Stations z konce letošního září, kterého se účastnilo 1 200 obyvatel starších 18 let z celé země. Do konce září přitom zavraždili policisté v ulicích 1 506 drogově závislých nebo dealerů, přičemž dalších 1 571 vražd se v té době prošetřovalo (psali jsme zde).

Průzkum organizace Social Weather Stations, jak jsou Filipínci spokojení s...

Průzkum organizace Social Weather Stations, jak jsou Filipínci spokojení s postupem vlády proti drogám. (září 2016)

Podle 33letého taxikáře Neila se prezident a policejní šéf snaží jen ochránit obyvatele. „Pracujeme v noci a někdy jedeme do úzkých uliček, abychom dostali lidi domů. Když je vysadíme, jsme v autě sami. Tím, že dostává policie narkomany z ulic, chrání lidi jako já,“ řekl Neil.

Ostatně prezident Duterte a jeho pobočník dela Rosa jsou v zemi tak populární, že inspirovali několik her, ve kterých „čistí ulice od zločinců“.

Prezident Filipín ve hře jezdí na korbě a vraždí zločince:

Na Dutertovu politiku lidé slyší. Prezident ve svých projevech líčí Filipíny jako zemi, kterou drogy přivedly na práh krachu. V zemi je podle něj více než tři miliony závislých, které s radostí vyvraždí. Podle Čita Gascona z filipínské Komise pro lidská práva se tak Duterte snaží jen obhájit brutalitu drogové války.

Dela Rosa sice působí přívětivěji, ale ve skutečnosti je vykonavatelem prezidentových plánů, což i sám nepřímo přiznává. „Vím, co prezident chce, a on ví, co můžu udělat. Sdílíme touhu dát poctivým lidem velice pohodlný život a zločincům peklo,“ uvedl dela Rosa v jednom rozhovoru.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz