Důležitější než smrt Castra je budoucí přístup Trumpa, míní politolog

  18:55aktualizováno  18:55
Smrt bývalého kubánského vůdce Fidela Castra může režim na Kubě krátkodobě posílit, ale neznamená omezení otevírání Kuby světu. Myslí si to Radek Buben z ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Castro byl podle něj už dlouho odstaven od moci a v pozadí režimu je armáda, která se zajímá o byznys. Otázkou je nyní spíš přístup budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa.

Fidel Castro byl již posledních deset let odstaven od moci, takže jeho smrt nebude pro Kubu bleskem z čistého nebe, míní Buben. „Představitelé režimu už v roce 2006 provedli tranzit moci a dopředu nachystali Kubánce na to, co se může stát,“ uvedl.

Fotogalerie

„Pokud tedy bude mít smrt Fidela Castra nějaký vliv, bude to vliv symbolický. Režim toho využije na pár měsíců pro novou vlnu ideologické mobilizace, všichni se teď musíme spojit‘ a tak dále, ale reálně politicky to vliv mít nebude,“ dodal.

V čele Kuby stojí Raúl Castro, ale podle Bubna také mladší generace reprezentovaná vojáky. „To jsou v podstatě byznysmeni, kteří si budou hlídat, aby se jim nesáhlo na privilegia. A současně bude pokračovat Castrovo ekonomické otvírání, inspirované čínským, nebo ještě více vietnamským modelem,“ řekl.

S Castrem bez Castra, problém je nečitelnost Trumpa

Otevírání Kuby světu již podle něj trvá léta a pokračovalo by s Fidelem Castrem i bez něj. Nástup Raúla, dočasný v roce 2006 kvůli Fidelově zdravotnímu stavu a definitivní po Fidelově rezignaci v roce 2008, okamžitě znamenal, že přijdou změny. „Raúl byl v polovině 90. let v Číně, a strašně se mu líbil tamní (hospodářsko-politický) model,“ uvedl Buben.

Zásadnější než Castrova smrt bude podle něj možná postup budoucího prezidenta USA Trumpa. „Na jednu stranu je pragmatický byznysmen, který už zkoušel na Kubě obchodovat. Současně to ale zatím vypadá, že - evidentně jako úlitbu konzervativním republikánům - jmenuje lidi tradičně protikubánského kurzu, kteří budou možná chtít zbrzdit otvírání,“ uvedl.

Trump ve svém odpoledním prohlášení uvedl, že Fidela Castra odsoudil jako brutálního diktátora a Kubánce ujistil, že udělá vše pro to, aby přispěl k jejich svobodě. „Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě,“ uvedl Trump v prohlášení.

Současný americký prezident Barack Obama uvolnil v posledních letech některá omezení týkající se Kuby v cestování i ekonomice. Trump v předvolební kampani hrozil, že Obamovy vstřícné kroky zvrátí. Aktuální prohlášení však zakončil slovy Viva Cuba Libre, tedy Ať žije svobodná Kuba.

Castro má na rukou krev, ale předchozí režim byl horší

Po Castrově smrti se od světových politiků ozývá kritika režimu na Kubě, ale i ocenění Castrova vlivu na dění ve světě. „Byl to určitě diktátor. Co si usmyslel, to udělal, a často to byly absurdní nesmysly. Má na rukou spoustu krve,“ míní Buben. „Ale také čelil minimálně v prvních letech vlády obrovskému množství útoků ze strany USA, včetně používání jednoznačně teroristických akcí,“ doplnil.

Zemřel vůdce Kuby Fidel Castro

Navíc původní kubánský režim, proti kterému Castro bojoval, byl podle něj v mnohém horší než následný Castrův režim. „Současně jste v té době v Latinské Americe nenašli moc demokracií, takže to nebylo tak, že by Castro vzal Latinoameričanům politické svobody, protože většina z nich je stejně neměla,“ řekl.

Castro pak svou revolucí dokázal vyvolat naději a pak ji „prodat“ do rozvojového světa. Stal se podle Bubna symbolickým ztělesněním snahy o emancipaci, která se v době kubánské revoluce v 50. a 60. letech minulého století projevovala i v řadě dalších zemí.

„Vypadal lépe než sovětští byrokrati, a navíc dlouho nezavedl explicitně sovětský model,“ uvedl Buben. „Proměny režimu můžete vidět i na uniformách, které nosil. Začal jako revolucionář v olivově zelené a v polovině 70. let najednou vystupuje v generálské uniformě s obrovskými nárameníky v sovětském stylu, aby zase v 90. letech přešel zpátky k olivově zelené. Ale příležitostně si tehdy vzal už i oblek,“ dodal s nadsázkou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn, do vesmíru letěl půl roku po Remkovi

Titulní stránka východoněmeckých novin Tribune z 27. srpna 1978 informuje o...

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru se podíval v srpnu 1978 coby člen posádky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz