Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

  • 753
Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi Roberta Fica a sestavením nového kabinetu pověřil Petera Pellegriniho. Obměněná vláda má v parlamentu většinu 79 poslanců.

Přes dva týdny trvající krize vyvrcholila ve čtvrtek ve tři hodiny odpoledne, když Fico na Bratislavském hradu předal Kiskovi demisi své vlády. 

Končící předseda vlády se usmíval a prezidentovi cosi pošeptal. „Pane prezidente, buďte klidný, já nikam neodcházím, chci být aktivním předsedou politické strany,“ citoval pak před novináři svůj vzkaz hlavě státu, s níž má dlouhodobě napjaté vztahy.

Fico předsedou vlády v demisi zůstane až do momentu, kdy Kiska jmenuje novou Pellegriniho vládu. Ta pak bude mít 30 dní na to, aby v parlamentu požádala o důvěru.

Nejdéle sloužící slovenský premiér po své demisi vyjádřil přesvědčení, že předčasné volby by stabilitu nepřinesly, protože nová vláda by musela být sestavená z pěti nebo šesti stran.

„Mé rozhodnutí podat demisi je suverénní. Jeho jediným cílem je zabránit chaosu a zabezpečit stabilitu země,“ dodal Fico s tím, že zůstává členem koaliční rady. „Mým úkolem bude podpírat záda předsedovi vlády,“ řekl po demisi.

Kiska před tím končícího premiéra zkritizoval za to, že si před demisí kladl podmínky. „Ústava podmiňuje demisi předsedy vlády jediným ústavním požadavkem, a to doručením demise předsedou vlády,“ prohlásil Kiska. Předsedu nejsilnější vládní strany Směr-SD také pokáral za náznaky, že masové protivládní demonstrace jsou dílem amerického miliardáře George Sorose.

Aktuální politické dění na Slovensku sledujte ve slovensky psané on-line reportáži serveru HNonline.sk:

„Místo přijetí odpovědnosti jsme se v těchto týdnech od premiéra dočkali něčeho jiného. Neochoty pochopit politickou realitu a konspiračních teorií o převratech,“ dodal prezident, podle nějž ani demise Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka nemusí ukončit protesty vyvolané vraždou investigativního novináře Kuciaka a jeho snoubenky.

Pellegrini: dvě noci jsem nespal

Budoucí premiér do prezidentského paláce dorazil hodinu po poledni s podpisy 79 poslanců, kteří slíbili, že obměněnou vládu v 150členném parlamentu podpoří. „Je to nesmírně náročné. Dvě noci jsem pořádně nespal. Ano, takovou nabídku od Fica jsem přijal,“ potvrdil Pellegrini, že je kandidátem na premiéra.

Dvaačtyřicetiletý Pellegrini je označován za představitele mladé generace strany Směr-SD. Dosavadní vicepremiér pro investice si v minulosti vyzkoušel post státního tajemníka na ministerstvu financí, vedl ministerstvo školství a stál i v čele parlamentu.

Fico svoji demisi nabídl ve středu jako řešení současné politické krize. Požadoval ale, aby Kiska respektoval stávající koalici a aby se sestavování nové vlády ujal kandidát jeho strany Směr-SD.

Kiska před více než týdnem jako jedno z řešení krize navrhl buď předčasné volby, nebo zásadní rekonstrukci vlády, která by následně získala důvěru sněmovny. Koalice Ficovy strany Směr-sociální demokracie, Slovenské národní strany a Mostu-Híd má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí zpravidla hlasují i čtyři nezařazení poslanci.

Nejsilnější opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) připustila, že po Ficově demisi se šance na předčasné volby zmenšila. „To neznamená, že lidé na náměstích nemají šanci si je vynutit,“ prohlásil předseda SasS Richard Sulík. 

Směr v průzkumech klesl

První průzkum agentury Focus od začátku krize ukázal, že pokud by se nyní konaly volby, získal by Směr-SD 20,2 procenta a v Národní radě by měl 35 mandátů. V posledních volbách přitom získal 28,3 procenta, ještě na začátku roku měl v průzkumech 25,5 procenta. 

Vražda novináře Jána Kuciaka

Současná koalice by nyní v parlamentu měla dohromady 61 křesel. Do parlamentu by se dostalo celkem osm stran. Druhá by s 14 procenty byla nyní opoziční Svoboda a solidarita. O třetí příčku soupeří rovnou čtyři strany, které mají v průzkumu kolem deseti procent: OĽaNO, SME Rodina, Kotleba - LSNS a vládní SNS. 

Organizátorům protivládních protestů Ficova demise nestačí. „Potřebujeme novou šanci pro slušné a spravedlivé Slovensko, a proto požadujeme předčasné volby. Toto je momentálně jediná možnost, jak se pokusit o obnovu důvěry lidí ve stát. Jediná možnost, jak vrátit politice slušnost,“ uvedli organizátoři největších demonstrací od sametové revoluce. 

Soud poslal Vadalu do vazby

Košický okresní soud ve čtvrtek rozhodl vzít do předběžné vazby italského podnikatele Antonina Vadalu. Tenbyl zatčen v úterý na základně evropského zatykače vydaného soudem v Benátkách. Zajištění italského podnikatele bylo součástí mezinárodní akce, při které bylo zadrženo dohromady 17 osob, kromě Vadaly byli všichni v Itálii. Na jedenáct zadržených byla uvalena vazba.

O Vadalovi se hovoří v souvislosti s kauzou zavražděného novináře Kuciaka. Kuciak se věnoval rozkrývání aktivit italských podnikatelů na východním Slovensku a údajným vazbám Vadaly na spolupracovníky premiéra Fica. 

Vadala 6. března v rozhovoru se slovenským serverem Korzár odmítl napojení jak na italskou mafii, tak na slovenské politiky. Kuciak si ho prý spletl s někým se stejným jménem, ale byl zabit dříve, než mu to mohl Vadala osobně vysvětlit, napsala agentura Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video