Slovensko řeší skandál s předsednictvím, Fico označil média za prostitutky

  16:19aktualizováno  16:19
Slovenskému ministerstvu zahraničí hrozí pokuta, neboť se nezabývalo stížností bývalé úřednice, jež upozornila na údajné plýtvání veřejnými prostředky. Část peněz podle ní plynula také firmě napojené na vládní stranu Směr. Premiér Robert Fico nařčení odmítl a novináře, kteří o kauze informovali, označil za špinavé protislovenské prostitutky.

Bývalá referentka ministerstva zahraničí Zuzana Hlávková si stěžovala na údajné předražování slovenského předsednictví, jež má úřad na starost. Ministerstvo však podnět v zákonné lhůtě tří měsíců neprošetřilo a nyní mu tak hrozí pokuta až 20 tisíc eur (zhruba půl milionu korun), píše deník SME.

Šestadvacetiletá Hlávková se pro mnohé Slováky stala hrdinkou, jež se postavila proti zavedenému systému, když upozornila na údajné plýtvání veřejnými prostředky. Podle bývalé úřednice a nepřímých důkazů šla navíc část peněz firmě, která má zřejmě napojení na vládní stranu Směr, což však strana rozporuje.

Hlávková zveřejnila v minulých dnech na blogu případy mohutného navyšování původně plánovaných peněz na některé akce předsednictví. Za výrazným zvýšením finančních nároků stála podle Hlávkové bývalá ředitelka TV Markíza Zuzana Ťapáková, která byla loni přijata na ministerstvo jako „mediální poradkyně“.

Její tvrzení podpořil další bývalý pracovník ministerstva, Pavel Szalai, který poukázal na obrovský nárůst výdajů při představování loga předsednictví. Za logo zaplatil stát jeho autorovi, třiadvacetiletému výtvarníkovi Jakubu Dušičkovi, čtyři tisíce eur. Slavnostní večer, na kterém bylo představeno, však vyšel na dvě stě tisíc eur (asi pět milionů korun).

Dalším příkladem jsou dva zahajovací koncerty, na něž bylo vyčleněno 63 800 eur. „Poté, co se do věci vložila paní Ťapáková, se najednou rozpočet na tyto koncerty vyšplhal na několik set tisíc eur,“ uvedla Hlávková.

Fotogalerie

Slovenští novináři přirovnávají skandál k české kauze ProMoPro, kdy při českém předsednictví EU byla podle soudu způsobena škoda 327 milionů korun (více čtěte zde).

Jenže vedle navyšování rozpočtu tu jsou i jiné věci. To, jak utratit peníze navíc na galavečery, dostala na starost agentura Evka, a to bez veřejné soutěže - na základě výjimky ze zákona, která byla přijata právě pro případ předsednictví EU.

Podle Hlávkové měla agentura Evka zakázku i na předvolebním sněmu strany Směr v Nitře. Jak navíc dokládá porovnáním záběrů, na galavečeru pro předsednictví použila agentura koncept využitý už při kampani strany Roberta Fica. Strana se od tohoto nařčení distancovala.

„To, co se děje poslední dva nebo tři dny není náhoda. Je to cílený útok proti úspěšnému slovenskému předsednictví, je to cílený útok proti ministrovi zahraničních věcí. (...) Vy neinformujete, vy bojujete s touto vládou. Někteří z vás jsou špinavé protislovenské prostitutky,“ řekl ve středu Fico na adresu novinářů a následně opustil tiskovou konferenci.

Slovenské předsednictví má stát Bratislavu celkem asi sedmdesát milionů eur (necelé dvě miliardy korun).

„Rozpočet předsednictví se dodržuje, k jeho navyšování nedocházelo a nedochází, právě naopak - podaří se dosáhnout jeho snížení,“ komentoval kauzu na Facebooku ministr zahraničí Miroslav Lajčák. A dodal, že nechá celou záležitost prošetřit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Němci zavřeli web s dětským pornem. Zatčený chtěl své dítě nabídnout jiným

Ilustrační snímek

Německá policie v temných hlubinách internetu odhalila masově navštěvovanou stránku s dětskou pornografií. Vyhledávaly...

Na Everest podle nových pravidel, nově musí mít horolezci zkušenosti

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Po letošní tragické sezoně, kdy na svazích Mount Everestu zemřelo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců,...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz