Starostka kárá zastupitele jako děti, záznam schůze proslavil slovenskou obec

  20:45aktualizováno  20:45
Malá slovenská obec Fekišovce se ze dne na den stala nejznámější vesnicí v zemi. Způsobil to videozáznam z ustavujícího jednání tamního zastupitelstva, z něhož je patrné, že se starostka obce k zastupitelům chová jako učitelka k žákům. Kárá je za chyby a nutí je, aby zpívali státní hymnu. Video vyvolalo řadu kritických ohlasů.

Ze zhruba dvouhodinového záznamu se po internetu rychle rozšířil čtvrthodinový sestřih. Hlavní postavou schůze je starostka východoslovenské obce Miloslava Fedorová, jejíž chování způsobilo největší rozruch, píše server HNonline.sk.

Hned v úvodu jednání nutí Fedorová pětici zastupitelů ke zpěvu slovenské hymny, přičemž sama zpívat odmítá. „Povstaňte a zpíváme prosím. Já si nepřeji být publikována. Můžete snímat je, ale mě ne,“ komentuje přípravu kamer, které průběh schůze natáčejí.

Když se přítomným příliš zpívat nechce, starostka se nakonec přidá a její hlasitý projev přehluší všechny ostatní. Tedy pouze do konce první sloky. „Druhou sloku prosím,“ žádá si Fedorová. Když rozpačitá atmosféra pokračuje, starostka zastupitelům vynadá, že hymnu neovládají.

V podobném duchu a podobně, jako když ve škole učitelka napomíná žáky, probíhá schůze dál. Například při skládání slibu jednou ze zastupitelek Fedorovou rozlítí, že dotyčná zůstala sedět.

„Máte se postavit! Sliby se pořád skládají ve stoje,“ zvyšuje hlas. Když se žena ohradí, že nebyla vyzvaná, spustí starostka křik. „Já vás nemám co vyzývat, máte mít dostatek inteligence, abyste se postavila sama,“ říká starostka.

Fedorová také vystupuje výrazně autokraticky, když nebere v potaz hlasování či dohodu ostatních, ač je k tomu sama vyzvala. Chce například sama vybrat zapisovatele místo člověka, kterého zvolili zastupitelé. „Rozhoduji já,“ smete námitky. Podobná situace se opakuje vícekrát.

V závěru si starostka pravděpodobně uvědomí své chování a přítomnost kamer, protože směrem k nim začne vyhrožovat. „Neopovažujte se to zveřejnit, nebo vás dám na policii a soud,“ hrozí prstem. Utajit průběh jednání se však nepodařilo.

„Bývalá gestapačka“, zní v diskuzích

Virálně šířený sestřih si na Facebooku pustilo přes půl milionu lidí a více než deset tisíc ho sdílelo. Chování starostky také okomentovali. „Paní starostka zapomněla, že ona se zodpovídá obecnému zastupitelstvu, ne naopak,“ napsal jeden ze slušnějších diskutujících. Řada příspěvků byla vulgárnější.

„Pět dospělých svéprávných lidí tam sedí se skloněnými hlavami a nechají tu nepříjemnou štěkající esesačku, ať si s nimi dělá, co chce,“ nechápal další diskutující. V jiných komentářích Fedorovou označili za „bývalou gestapačku“ nebo „zbraň hromadného ničení“.

Obec se třemi sty obyvatel záznam „proslavil“ po celém Slovensku. Web obce je od té doby přetížený a nedostupný, počet vyhledávání hesla „Fekišovce“ na Googlu mnohonásobně stoupl.

Situaci sledovala také organizace Transparency International, která v otevřeném dopisu Fedorovou vyzývá k nápravě. „Takové pošlapávání zákona a slušnosti se jen tak nevidí. Bohužel, podobná situace je i v dalších obcích,“ napsali na Twitter.

10.ledna 2019 v 16:37, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 20:04

Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí. Napísali sme jej otvorený list (a podnet na prokuratúru), v ktorom ju vyzývame na zjednanie nápravy. https://t.co/VIVjmg6NdJ https://t.co/gQndPh3JnS

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Po srážce bombardérů našli ruští záchranáři třetího letce, ani on nepřežil

Ruský stíhací bombardér Su-34

Ruští námořníci našli v noci z pátku na sobotu v Japonském moři mrtvé tělo dalšího ze čtyř vojáků, kteří se v pátek...

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Babiš se vrací z Asie, jednal s prezidentem Indie o vzájemném obchodu

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel v sobotu český premiér Andrej Babiš svou dvoudenní...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz