Starostka kárá zastupitele jako děti, záznam schůze proslavil slovenskou obec

  20:45aktualizováno  20:45
Malá slovenská obec Fekišovce se ze dne na den stala nejznámější vesnicí v zemi. Způsobil to videozáznam z ustavujícího jednání tamního zastupitelstva, z něhož je patrné, že se starostka obce k zastupitelům chová jako učitelka k žákům. Kárá je za chyby a nutí je, aby zpívali státní hymnu. Video vyvolalo řadu kritických ohlasů.

Ze zhruba dvouhodinového záznamu se po internetu rychle rozšířil čtvrthodinový sestřih. Hlavní postavou schůze je starostka východoslovenské obce Miloslava Fedorová, jejíž chování způsobilo největší rozruch, píše server HNonline.sk.

Hned v úvodu jednání nutí Fedorová pětici zastupitelů ke zpěvu slovenské hymny, přičemž sama zpívat odmítá. „Povstaňte a zpíváme prosím. Já si nepřeji být publikována. Můžete snímat je, ale mě ne,“ komentuje přípravu kamer, které průběh schůze natáčejí.

Když se přítomným příliš zpívat nechce, starostka se nakonec přidá a její hlasitý projev přehluší všechny ostatní. Tedy pouze do konce první sloky. „Druhou sloku prosím,“ žádá si Fedorová. Když rozpačitá atmosféra pokračuje, starostka zastupitelům vynadá, že hymnu neovládají.

V podobném duchu a podobně, jako když ve škole učitelka napomíná žáky, probíhá schůze dál. Například při skládání slibu jednou ze zastupitelek Fedorovou rozlítí, že dotyčná zůstala sedět.

„Máte se postavit! Sliby se pořád skládají ve stoje,“ zvyšuje hlas. Když se žena ohradí, že nebyla vyzvaná, spustí starostka křik. „Já vás nemám co vyzývat, máte mít dostatek inteligence, abyste se postavila sama,“ říká starostka.

Fedorová také vystupuje výrazně autokraticky, když nebere v potaz hlasování či dohodu ostatních, ač je k tomu sama vyzvala. Chce například sama vybrat zapisovatele místo člověka, kterého zvolili zastupitelé. „Rozhoduji já,“ smete námitky. Podobná situace se opakuje vícekrát.

V závěru si starostka pravděpodobně uvědomí své chování a přítomnost kamer, protože směrem k nim začne vyhrožovat. „Neopovažujte se to zveřejnit, nebo vás dám na policii a soud,“ hrozí prstem. Utajit průběh jednání se však nepodařilo.

„Bývalá gestapačka“, zní v diskuzích

Virálně šířený sestřih si na Facebooku pustilo přes půl milionu lidí a více než deset tisíc ho sdílelo. Chování starostky také okomentovali. „Paní starostka zapomněla, že ona se zodpovídá obecnému zastupitelstvu, ne naopak,“ napsal jeden ze slušnějších diskutujících. Řada příspěvků byla vulgárnější.

„Pět dospělých svéprávných lidí tam sedí se skloněnými hlavami a nechají tu nepříjemnou štěkající esesačku, ať si s nimi dělá, co chce,“ nechápal další diskutující. V jiných komentářích Fedorovou označili za „bývalou gestapačku“ nebo „zbraň hromadného ničení“.

Obec se třemi sty obyvatel záznam „proslavil“ po celém Slovensku. Web obce je od té doby přetížený a nedostupný, počet vyhledávání hesla „Fekišovce“ na Googlu mnohonásobně stoupl.

Situaci sledovala také organizace Transparency International, která v otevřeném dopisu Fedorovou vyzývá k nápravě. „Takové pošlapávání zákona a slušnosti se jen tak nevidí. Bohužel, podobná situace je i v dalších obcích,“ napsali na Twitter.

10.ledna 2019 v 16:37, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 20:04

Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí. Napísali sme jej otvorený list (a podnet na prokuratúru), v ktorom ju vyzývame na zjednanie nápravy. https://t.co/VIVjmg6NdJ https://t.co/gQndPh3JnS

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz