Starostka kárá zastupitele jako děti, záznam schůze proslavil slovenskou obec

  20:45aktualizováno  20:45
Malá slovenská obec Fekišovce se ze dne na den stala nejznámější vesnicí v zemi. Způsobil to videozáznam z ustavujícího jednání tamního zastupitelstva, z něhož je patrné, že se starostka obce k zastupitelům chová jako učitelka k žákům. Kárá je za chyby a nutí je, aby zpívali státní hymnu. Video vyvolalo řadu kritických ohlasů.

Ze zhruba dvouhodinového záznamu se po internetu rychle rozšířil čtvrthodinový sestřih. Hlavní postavou schůze je starostka východoslovenské obce Miloslava Fedorová, jejíž chování způsobilo největší rozruch, píše server HNonline.sk.

Hned v úvodu jednání nutí Fedorová pětici zastupitelů ke zpěvu slovenské hymny, přičemž sama zpívat odmítá. „Povstaňte a zpíváme prosím. Já si nepřeji být publikována. Můžete snímat je, ale mě ne,“ komentuje přípravu kamer, které průběh schůze natáčejí.

Když se přítomným příliš zpívat nechce, starostka se nakonec přidá a její hlasitý projev přehluší všechny ostatní. Tedy pouze do konce první sloky. „Druhou sloku prosím,“ žádá si Fedorová. Když rozpačitá atmosféra pokračuje, starostka zastupitelům vynadá, že hymnu neovládají.

V podobném duchu a podobně, jako když ve škole učitelka napomíná žáky, probíhá schůze dál. Například při skládání slibu jednou ze zastupitelek Fedorovou rozlítí, že dotyčná zůstala sedět.

„Máte se postavit! Sliby se pořád skládají ve stoje,“ zvyšuje hlas. Když se žena ohradí, že nebyla vyzvaná, spustí starostka křik. „Já vás nemám co vyzývat, máte mít dostatek inteligence, abyste se postavila sama,“ říká starostka.

Fedorová také vystupuje výrazně autokraticky, když nebere v potaz hlasování či dohodu ostatních, ač je k tomu sama vyzvala. Chce například sama vybrat zapisovatele místo člověka, kterého zvolili zastupitelé. „Rozhoduji já,“ smete námitky. Podobná situace se opakuje vícekrát.

V závěru si starostka pravděpodobně uvědomí své chování a přítomnost kamer, protože směrem k nim začne vyhrožovat. „Neopovažujte se to zveřejnit, nebo vás dám na policii a soud,“ hrozí prstem. Utajit průběh jednání se však nepodařilo.

„Bývalá gestapačka“, zní v diskuzích

Virálně šířený sestřih si na Facebooku pustilo přes půl milionu lidí a více než deset tisíc ho sdílelo. Chování starostky také okomentovali. „Paní starostka zapomněla, že ona se zodpovídá obecnému zastupitelstvu, ne naopak,“ napsal jeden ze slušnějších diskutujících. Řada příspěvků byla vulgárnější.

„Pět dospělých svéprávných lidí tam sedí se skloněnými hlavami a nechají tu nepříjemnou štěkající esesačku, ať si s nimi dělá, co chce,“ nechápal další diskutující. V jiných komentářích Fedorovou označili za „bývalou gestapačku“ nebo „zbraň hromadného ničení“.

Obec se třemi sty obyvatel záznam „proslavil“ po celém Slovensku. Web obce je od té doby přetížený a nedostupný, počet vyhledávání hesla „Fekišovce“ na Googlu mnohonásobně stoupl.

Situaci sledovala také organizace Transparency International, která v otevřeném dopisu Fedorovou vyzývá k nápravě. „Takové pošlapávání zákona a slušnosti se jen tak nevidí. Bohužel, podobná situace je i v dalších obcích,“ napsali na Twitter.

10.ledna 2019 v 16:37, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 20:04

Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí. Napísali sme jej otvorený list (a podnet na prokuratúru), v ktorom ju vyzývame na zjednanie nápravy. https://t.co/VIVjmg6NdJ https://t.co/gQndPh3JnS

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Putin připoutal Krym ještě víc k Rusku, spustil tam naplno dvě elektrárny

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského...

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského poloostrova spustil na plný výkon...

Facebook smazal 1,5 milionu videí střelby ze Zélandu během prvních 24 hodin

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných po střelbě v novozélandském...

Sociální síť Facebook odstranila více než jeden a půl milionu kopií videa z teroristického útoku na Novém Zélandu, a to...

Globální oteplování přinese i víc letů s turbulencemi, varuje vědec

Boeing B737 společnosti Turkish Airlines

Kromě stoupání hladiny oceánů, extrémů v počasí a vymírání zvířat se změna klimatu může projevit i v letecké dopravě....

Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog
Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog

Odcházely jste z ordinace někdy rudé studem nebo smíchy? Pak jste tutově šly z gyndy! Možná že kvůli svému neotřelému povolání získali specifický humor a nadhled... možná jsme jen přecitlivělé, protože vtipné hlášky se na „koze“ vydýchávají hůř než třeba u ortopeda.

Najdete na iDNES.cz