„Hlasovalo pro nás více než dvacet procent voličů. Chtějí, abychom byli zastoupeni v různých orgánech parlamentu – a také v řadách FC Bundestag,“ uvedl pro Financial Times poslanec AfD Malte Kaufmann. „Toto je příklad toho, jak jsou v Německu pošlapávána práva opozice.“
Fotbalový tým Spolkového sněmu vznikl v Bonnu v roce 1967, kdy hlavní středolevé a středopravé strany měly v parlamentu dohromady více než 90 procent křesel. Mezi hráči byl například Gerhard Schröder, bývalý ministr financí Wolfgang Schäuble či Joschka Fischer, první ministr zahraničí z řad Zelených.
Tým každý týden nastupoval k zápasům proti jiným amatérským týmům z podnikatelského, kulturního a občanského sektoru, dva týdny před sjednocením Německa v roce 1990 si dokonce zahrál proti poslancům komunistické Německé demokratické republiky.
„Přátelská tvář nacismu“. Svých nových poslanců se AfD dříve štítila![]() |
FC Bundestag se vždy prezentoval jako platforma pro budování nadstranické spolupráce. „Pokud spolu zápolíte na hřišti, potíte se spolu a pak se spolu osprchujete, budete spolu jednat jinak i ve výborech parlamentu,“ řekl někdejší kapitán týmu Klaus Riegert v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung k čtyřicátému výročí týmu.
Tato idea však vzala za své s raketovým vzestupem preferencí AfD. Zhruba stovka hráčů odmítla sdílet hřiště a sprchy se stranou, která je ostře proti imigraci i EU a v jejíchž řadách jsou i politici bagatelizující zločiny nacismu. To je nepřekročitelná hranice pro poslance Zelených Kassema Tahera Saleha. „Prostě se nechci sprchovat s nacisty, s pravicovými extremisty, s rasisty,“ uvedl pro Financial Times.
Tým o plošném zákazu přijímání členů rozhodl loni. Kapitán Mahmut Özdemir (SPD) to zdůvodnil zprávami o tajném setkání špiček AfD, kde se prý diskutovalo o masových deportacích migrantů. Podle Özdemira byla kauza „budíčkem“, že AfD stále zastává „hluboce pravicově extremistické hodnoty“.
Mladí Němci volili AfD a Levici. Je to varování, říká odbornice |
AfD však zákaz napadla u berlínského soudu, který minulý týden rozhodl v její prospěch. Stanovy klubu podle něj výslovně uvádějí, že členství je otevřené každému současnému nebo bývalému poslanci německého parlamentu. FC Bundestag nyní čelí dilematu: buď členy AfD znovu přijme, nebo změní své stanovy. Takový krok by však vyžadoval dvoutřetinovou většinu. Funkci kapitána převezmou křesťanští demokraté (CDU), kteří ve volbách zvítězili.
Spor kolem FC Bundestag podle Financial Times odráží širší debatu přístupu politického mainstreamu ke straně, která se podle mnohých kritiků snaží německou demokracii rozložit zevnitř. Tradiční strany se stále zavazují kolem AfD udržovat „požární zeď“: odmítají s ní v Bundestagu spolupracovat a zvát ji do koaličních vlád na federální i zemské úrovni.
Nadstranická skupina poslanců v minulém volebním období dokonce usilovala o zákaz AfD ústavním soudem. Někteří vysoce postavení politici však podobné nápady ostře kritizují. Budoucí kancléř Friedrich Merz varoval, že ústavní zákaz činnosti by byl jen vodou na mlýn nacionalistů.