Medveděv je vůbec prvním ruským představitelem, který veřejně připustil, že teorie o výbuchu bomby na palubě, může být pravdivá. „Pravděpodobnost teroristického útoku je samozřejmě mezi příčinami, které to mohly způsobit,“ řekl v rozhovoru listu Rossijskaja gazeta, který je oficiálním orgánem ruské vlády. Dosud Moskva tuto verzi události označovala za pouhé spekulace.
Premiér dodal, že právě kvůli možnému teroristickému útoku se Rusko odhodlalo zastavit lety do Egypta. Medveděv také upozornil, že není možné v brzké době očekávat jejich obnovení. „Zajištění bezpečné dovolené v Egyptě nějaký čas potrvá. Nepodléhejme představě, že se tak stane v krátké době,“ řekl.
Rusové také získali od Britů informace týkající se nehody. „Můžeme potvrdit, že jsme z britské strany obdrželi určitá data,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ve hře byla spolupráce FBI s ruskými vyšetřovateli
Nejasnosti panují ohledně pomoci FBI s forenzní analýzou trosek letounu. Zpravodaj televize CBS Allen Pizzey v pondělí informoval, že o ni americký Federální úřadu pro vyšetřování požádali ruští vyšetřovatelé.
Později během dne ale mluvčí FBI Joshua Campbell uvedl, že pomoc naopak nabídla sama tajná služba. Agentura Reuters s odkazem na americké vládní zdrojů navíc informovala, že nabídku odmítla nejen Moskva, ale i Káhira.
Fotogalerie |
Deník The New York Times podotýká, že spolupráce mezi federálními vyšetřovateli ze Spojených států a ruskou tajnou službou FSB v minulosti nebyla ojedinělá. Agenti obvykle spojovali síly v boji proti společnému nepříteli, což jsou v poslední době právě teroristické skupiny radikálních islamistů jako al-Káida nebo Islámský stát.
O pomoc s konkrétním vyšetřováním však Rusové žádají jen velmi vzácně, upozorňuje prestižní americký list. Obzvlášť v situaci, kdy jsou rusko-americké vztahy kvůli ukrajinské krizi a náletům v Sýrii, kde ruské letectvo likviduje kromě teroristů i povstalce vyzbrojené Západem, na bodu mrazu.
Na vyšetřování nehody se v současnosti podílí několik desítek expertů nejen z Egypta a Ruska, ale také z Německa, Francie a z Irska. Ruští experti mohou na místě katastrofy podle Káhiry pracovat, jak dlouho bude třeba. Egyptské úřady si však stěžují na nedostatečnou komunikaci ohledně průběžných výsledků vyšetřování, upozorňuje katarská televize al-Džazíra.
Rusové vzpomínají na oběti pádu letadla. Malý Michail (vpravo) měl na palubě babičku.
Domů se vrátilo už 15 tisíc Rusů, kufry nechali v Egyptě
Rusko donedávna odmítalo spekulace o tom, že by pád ruského letadla Airbus A320, při kterém během letu z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu zahynulo 224 lidí, způsobil teroristický útok. V pátek se ovšem na pokyn prezidenta Vladimira Putina připojilo k zemím jako Velká Británie nebo Nizozemsko, které zrušily pravidelné lety na Sinajský poloostrov a zahájily evakuaci turistů.
Rozhodnutí Moskvy se týká celého Egypta, kde bylo v pátek na dovolené zhruba 79 tisíc Rusů. Podle viceprezidenta asociace ruských cestovních kanceláří Dmitrije Gorina během víkendu z africké země odjelo 15 tisíc lidí.
„Když jim končí pobyt, vracejí se svými plánovanými lety, ale bez zavazadel,“ popsal Gorin podle agentury TASS.
Ruská televize RT upřesnila, že cestující si mohou na palubu vzít pouze příruční zavazadlo. Kufry jim do Ruska později odvezou nákladní letadla.
Obdobný postup už před časem zvolili britští dopravci. Podle bulvárního deníku Daily Mail si mohou Britové vzít pouze to nejnutnější - klíče, léky, doklady nebo kreditní karty. Zbytek jim domů přiveze kurýr (více o evakuačních letech čtěte zde).
Důvodem přísných bezpečnostních opatření je obava, že teroristé bombu v některém z kufrů ukryli až po odbavení zavazadel, neboť se jim podařilo vetřít mezi zaměstnance v zázemí letiště.
Podle amerických odborníků oslovených televizí CNN za pádem letadla na 99,9 procent stojí právě výbuch bomby. Ke stejnému závěru došli v neděli také Egypťané po vyslechnutí záznamu z černé skříňky (více se dočtete zde).
Izraelský ministr obrany Moše Jaalon v pondělí řekl, že jeho země za zkázou ruského letounu vidí nejspíše dílo teroristů. „Je zde vysoká pravděpodobnost, že to byl teroristický útok,“ řekl podle agentury Reuters Jaalon. Izrael, který dění na Sinajském poloostrově dlouhodobě sleduje, možné příčiny letecké katastrofy dosud odmítal komentovat.
6. listopadu 2015 |