Na Facebooku se prodávají ukradené artefakty. Třeba mozaika z Aleppa

  10:53aktualizováno  10:53
Sociální sítě urychlují a modernizují praxi známou tisíce let - plenění památek a vykrádání hrobek. Podle odborníků na Facebooku funguje téměř stovka skupin, ve kterých se obchoduje se starožitnostmi uloupenými v Sýrii či Iráku. Mnohé zmizely v době vlády Islámského státu, pašeráci cenností však se svou živností pokračují i dnes.

Syrská armáda vjíždí do historického města Palmýra. (1. 4. 2016) | foto: AP

Poté, co s informacemi o prodeji starožitností přišla britská stanice BBC, správci Facebooku zrušili 49 inkriminovaných skupin. Dalších nejméně 90 však na sociální síti dál funguje, upozorňují antropologové a experti na kulturní dědictví. V rámci projektu Athar monitorují prodej starožitností vypleněných na archeologických nalezištích v Sýrii a Iráku, ale i Egyptě, Tunisku či Libyi. 

Fotogalerie

Podle nich nejde o artefakty ukradené z muzeí, ale o starožitnosti uloupené přímo z hrobek na archeologických nalezištích a v sídlech starobylých památek, často poničených radikály z Islámského státu. 

K dostání jsou třeba dlaždice s římskými mozaikami focené stále na původním místě, mimo jiné i v Aleppu. Takové věci nejsou vedeny v žádných katalozích a odborníci o nich často nevědí. 

„Jsou to dosud neviděné věci. Jediný důkaz o jejich existenci získáme, když někdo zveřejní jejich fotku,“ říká profesor antropologie a blízkovýchodní historie Amr Azm z univerzity v Ohiu, který projekt Athar vede.

Nesouhlasí proto s postupem Facebooku, který celé skupiny po nahlášení maže. Mnohem lepší by totiž podle něj bylo, kdyby se jen zarazil další prodej. Důkazy o nalezených artefaktech by tak mohli využít nejen archeologové, ale i policie.

Starožitnosti byly často dlouho bezpečně uložené a pašeráci jen čekali, až pozornost veřejnosti o dění v Islámském státě uvadne. Před samotným prodejem také často falšují původ nabízených starožitností. Mnohé tak mohou být falešné, odborníci však upozorňují, že vzhledem k nasazení plenitelů a dostupným důkazům budou minimálně některé prodávané cennosti pravé.

Olomoucký archeolog vyrazí do ruin Mosulu zachraňovat zničené památky

Teroristé z IS, kteří v Sýrii a Iráku chtěli věčný chalífát, na obsazených územích ničili stovky předislámských památek, například v syrské Palmýře nebo irácké Hatře, a cennosti kradli. 

Podle amerického deníku The New York Times to v době své vlády povolili i občanům s tím, že za každou uloupenou starožitnost museli vedení IS odvést dvacetiprocentní daň.

Mnozí to využili k záchraně jedinečných artefaktů, další je začali prodávat. A i když už je dnes Islámský stát minulostí, prodej pokračuje. Teroristé, kteří utekli zpět do svých rodných zemí, nabyté zkušenosti navíc využívají i tam a plení také tuniské nebo egyptské památky.

Cennosti pak i s fotografiemi nabízejí v arabských facebookových skupinách s desítkami tisíc členů a detaily obchodu pak vyjednávají v soukromých chatech přímo na Facebooku nebo v aplikaci WhatsApp.

Kladiva už nestačí, islamisté na památky Asyrské říše vzali buldozery

Zájemci zase ve skupinách zveřejňují, co by se jim hodilo do sbírky. V jednom případě byla poptávka například po islámských rukopisech. A pašeráci se podle toho řídí. Profesor Azm tuto praxi nazývá „pleněním na objednávku“. Některé příspěvky podle něj ve skupinách také učí nové zloděje, jak cennosti na nalezištích najít a jak hrobky co nejlépe vykrádat.

Sociální sítě tak podle něj urychlují a modernizují praxi známou už od starého Egypta. „Když teď něco vykopete u sebe na zahradě a nebudete znát žádného pašeráka, můžete skočit na Facebook, sdílet fotografie svého nálezu a propojit se s lidmi, kteří budou mít zájem to od vás koupit,“ popisuje expert.

Vzácné historické předměty kradl Islámský stát tunelem (3/2017):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Saúdská Arábie obvinila Írán ze čtvrtečního útoku na tankery v Ománském zálivu

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Saúdská Arábie se připojila k USA a Británii v obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu....

Britka drží v íránském vězení druhou hladovku, její muž bdí u ambasády

Richard Ratcliffe, manžel Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v...

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová zahájila ve věznici v Íránu protestní hladovku. V roce 2016...

Další protest proti vydávání osob Číně. Lidé chtějí hlavu správkyně Hongkongu

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu o vydávání...

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné...

Najdete na iDNES.cz