Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Online reportáž

23:45
Vážení čtenáři, děkujeme Vám za pozornost. On-line reportáž končí, v případě zhoršení situace ji opět obnovíme. Další informace o pokračujícím vyšetřování útoků najdete v našem běžném zpravodajství.
22:31
K problematice přístupu EU k elektronické komunikaci teroristů se vyjádřil také belgický ministr spravedlnosti Koen Greens. „Jde o otevření internetu, jde o komunikace, které nejsou klasické jako staré telefonní hovory," vysvětlil. Bezpečnostní služby Unie by tak měly mít přístup například k účtům a komunikaci vedenou přes Skype či Viber. V Evropské unii, která dosud kladla ve vztahu k firmám i například tajným službám Spojených států velký důraz především na ochranu osobních údajů, to může být kontroverzní téma.
21:41
Salah Abdeslam byl od svého pátečního zadržení do doby úterních atentátů vyslechnut pouze jednou a to po dobu jedné hodiny. Podle serveru Politico to tvrdí Abdeslamův advokát a další dva zdroje seznámené s průběhem vyšetřování. O možné budoucí hrozbě se tak vyšetřovatelé od Abdeslama za tu dobu dozvědět ani nemohli, zaměřovali se totiž především na jeho spojení s loňskými útoky v Paříži, uvádí server.
21:30
Prokuratura dnes potvrdila dřívější informaci médií, že úřady na Brahima Bakraouiho vydaly už před atentáty mezinárodní zatykač kvůli podezření z podílu na pařížských atentátech z 13. listopadu.
21:07
Český premiér Bohuslav Sobotka se na návštěvě Francie shodl s prezidentem Françoisem Hollandem a premiérem Manuelem Vallsem na potřebě zvyšovat výdaje na obranu a na bezpečnostní složky. Jednal s nimi také o dalším rozvoji spolupráce tajných služeb obou zemí, kterou považuje za prevenci teroristických útoků.
20:48
Po útocích v Bruselu začínají země EU zvažovat, jak zajistit svým bezpečnostním službám rychlý a efektivní přístup k elektronické komunikaci.
20:28
Země EU jsou po teroristických útocích v Bruselu odhodlané vyměňovat si daleko těsněji potřebné informace a spolupracovat v boji proti terorismu.
  • Přísná opatření panují nadále i v bruselském metru.

    Přísná opatření panují nadále i v bruselském metru. / Autor: Petr TopičMAFRA

20:15
Belgie snížila stupeň bezpečnostních opatření ze čtvrtého na třetí, oznámil ministr vnitra Jambon. Nejvyšší stupeň platil od úterních atentátů.
19:58
Podle vlámské televizní stanice VRT se vyšetřovatelé bruselských atentátů domnívají, že teroristé původně plánovali mnohem větší útok podobný tomu pařížskému z loňského 13. listopadu. Zatímco část skupiny měla spáchat sebevražedné útoky, Salah Abdeslam, Mohamed Belkaïd a Amine Choukri měli střílet v ulicích kalašnikovy.
19:01
Belgický ministr vnitra k návrhu své rezignace dodal, že se vyskytly dva druhy problémů. "Vyskytly se dva druhy omylů: Na úrovni justice a na úrovni vztyčného důstojníka v Turecku, které se dotýkají resortů vnitra a justice," zdůvodnil později Jan Jambon své rozhodnutí.
18:25
Bruselské letiště Zaventem zůstane uzavřené pro osobní dopravu přinejmenším do neděle, uvedl jeho provozovatel.
17:41
Najim Laachraoui, který spolu s Brahimem El Bakraouim v úterý pravděpodobně spáchal sebevražedný atentát na bruselském letišti a který je podezřelý i z výroby sebevražedných pásů použitých při pařížských teroristických útocích loni 13. listopadu, byl vzorným studentem bruselské katolické střední školy. S odvoláním na ředitelku školy o tom dnes informovala agentura Reuters.
17:17
Lepší sdílení informací mezi evropskými zeměmi je pro boj s terorismem zásadní, zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec. Připustil také, že existuje možnost dalších útoků.
16:35
Výkřiky úzkosti a bolesti, sirén a apokalyptických obrazů v nás zůstanou vryty navždy, uvedl na svém twitterovém účtu belgický premiér Charles Michel. Prohlásil také, že belgická demokracie nebude zlomena.
24.března 2016 v 15:51, příspěvek archivován: 24.března 2016 v 16:23

Les cris de détresse et de douleur, les sirènes et les images apocalyptiques resteront à jamais gravés en nous. pic.twitter.com/stz72p46bk

16:14
Příslušníci Islámského státu použili ve svém novém propagandistickém videu, ve kterém oslavují bruselské útoky, část rozhovoru s americkým kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem. Ve videu se objevuje hořící Trumpův billboard, přičemž v něm můžeme slyšet také jeho hlas. „Brusel byl před dvaceti lety jedním z nejlepších měst na světě. A byl bezpečný. Nyní je to horor,“ říká na videu Trump.
15:49
24.března 2016 v 15:31, příspěvek archivován: 24.března 2016 v 15:49

V budově Evropské rady se schází ministři vnitra. Na fotce německý ministr Thomas de Maiziere pic.twitter.com/NBCudZmnup

15:27
Belgie si ve 14:30 minutou ticha připomněla památku obětí úterních bruselských atentátů. Nejméně 31 mrtvých uctil král Philippe s chotí i belgická vláda.
15:01
"V čase války nemůžete opustit bojiště," zdůvodnil odmítnutí rezignace dvou ministrů belgické vlády její předseda Charles Michel.
14:37
24.března 2016 v 14:34, příspěvek archivován: 24.března 2016 v 14:37

Po minutě ticha před bruselským parlamentem zní Óda na radost - evropská hymna. pic.twitter.com/Rd21NBXXRE