Evropský tisk se bojí českého předsednictví, Klaus je prý „doktor No“

  16:21aktualizováno  16:21
Česko se stalo po převzetí kormidla EU opět jedním z hlavních témat evropských deníků. A jejich pozornost si kontroverzními výroky vydobyl Václav Klaus. Tisk ho nazývá "tragickou postavou", "českým doktorem No" i "veřejným nepřítelem". České předsednictví média stále přijímají s obezřetností a obavami.

Smířlivějšího novoročního projevu Václava Klause si evropský tisk nevšiml. | foto: Michal KamarytČTK

Německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung a Die Welt předvídají, že české předsednictví bude klidnější než aktivismus francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho.

Podle Die Welt se však dá očekávat střet Mirka Topolánka a Angely Merkelové proti Sarkozymu v otázce řešení hospodářské krize. Francouzský prezident totiž prosazuje miliardové výdaje na oživení ekonomiky, zatímco Češi a Němci jsou pro menší státní zásahy.

Možný přínos českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro řešení blízkovýchodního konfliktu Die Welt nepřeceňuje. "V současném konfliktu pásma Gazy nehraje Praha podstatnou roli, to si velké státy EU vyjednají mezi sebou," napsal podle ČTK německý deník. - čtěte Schwarzenberg odjede na Blízký východ v neděli, plán mise oznámí dnes

Mirka Topolánka německý tisk většinou chválí. "Na Klause lze pohlížet jako na tragickou postavu," píše ale týdeník Die Zeit. "Vysoce inteligentní, vzdělaný muž, jemuž se tak líbí role kverulanta, že nerozezná rozdíl mezi sovětskou nesvobodou a omezeními, s nimiž je třeba se smířit, protože člověk nemůže bezohledně plundrovat planetu nebo nemůže mít stále pravdu v klubu 27 států."

The Times: Tváří Česka bude Klaus

Na Václava Klause se soustředí i britské The Times. Podle nich prezident sice není vůdčí postavou českého předsednictví, ale stane se jeho mediální tváří. Čeští diplomaté v Bruselu chtějí omezit Klausovo angažmá na jednu řeč k Evropskému parlamentu a předsedání setkání EU s Kanadou či s Ruskem, píší The Times.

Sporů mezi vládou a prezidentem, které by mohly oslabit schopnost ČR vést Evropu, se bojí i britský The Independent. S českým předsednictvím podle deníku přicházejí "choulostivé časy".

Před "slabou českou vládou" a euroskeptickým prezidentem varuje i levicový britský deník The Guardian.

El Pais: Pozor na český obrat k Východu

Václavu Klausovi se věnuje i komentátor předního španělského deníku El Pais. Prezidenta nazývá "nestoudně protievropským" a jeho konfrontaci s Evropskou unií "deliriem".

Více než Klaus s Topolánkem, jehož evropanství považuje za rozumné, však deník analyzuje českou představu o zahraniční politice. Jejím zásadním bodem, který Topolánek obhajoval i na schůzce s francouzským prezidentem Sarkozym, je totiž posílení spolupráce EU se zeměmi bývalého Sovětského svazu. - čtěte o jednání Mirka Topolánka a Nicolase Sarkozyho v Paříži

El Pais tento plán nekritizuje, ale varuje, že "enormně napíná vztahy s Moskvou, a to v rozporu se zájmy německé kancléřky Angely Merkelové".

"České předsednictví je kvůli tomu všemu nutno uvítat s veškerou opatrností," citovala španělský deník ČTK.

Podle Francouzů je Klaus Dr. No, sami se však pletou

Přední francouzský deník Le Figaro si pro Klause na druhý lednový den vyhradil dvě filmová přirovnání. Prezidenta pokřtil "českým doktorem No" v narážce na geniálního vědce s napoleonským komplexem, který byl hlavní zápornou postavu z prvního filmu o Jamesi Bondovi.

Francouzští novináři Klause nazvali i "pražským Machiavellim" a "veřejným nepřítelem" ukrytým za hradbami Pražského hradu. Toto přízvisko ve Francii patřilo nejznámějšímu zločinci 20. století Jacquesu Mesrinovi, o kterém pojednává současný dvoudílný francouzský filmový hit.

Klaus prý "vyvine veškeré úsilí, aby od nynějška do 30. června 'kazil zábavu'," cituje ČTK francouzský deník. V jednom se však novináři ze země galského kohouta spletli. Mezi věci, které prý český doktor No odmítá, zahrnuli kromě ekologie, antidiskriminačních zákonů a jednotné měny i výstavbu amerického radaru v Brdech.

Klaus se přitom už letos v létě nechal slyšet, že smlouvu o radaru podepíše bez váhání, pokud projde parlamentem. Podporu radaru jako "transatlantické vazbě" pak zopakoval při prosincovém střetu s europoslanci na Pražském hradě. - čtěte hradní přepis jednání, kde se Klaus vyjadřuje i k radaru

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

ANALÝZA: Bumerang v dodávkách ropy. Saúdové mají po útocích o čem přemýšlet

Kouř po útoku na zařízení Saudi Aramco.

Pokud vás svět vnímá jako spolehlivého a zároveň nejdůležitějšího producenta strategické suroviny, můžete si dovolit...

Na Krymu jsme dali USA lekci. Další může následovat, varuje ruský politolog

Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro...

Na Krymu dala Moskva Washingtonu lekci z toho, jak se žije v multipolárním světě. V případě nepochopení může následovat...

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019).

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz