Česko je banánová republika, soudí po Nečasově rezignaci německý list

  11:03aktualizováno  11:03
Česká republika se opět hřeje na předních stranách evropského tisku. Pád Petra Nečase je podle německých novin jako vystřižený z románů Rosamundy Pilcherové. Za pikantními detaily premiérova konce se ovšem skrývá obrázek Česka jako banánové republiky, která se kromě recese potýká s bující korupcí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Česká korupční aféra ukazuje, že země potřebuje zásadní změnu své politické kultury," soudí Berliner Zeitung v komentáři nazvaném "Česko jako banánová republika". ČR podle listu nemá jinou možnost než co nejrychleji uspořádat předčasné volby.

"Jakékoli otálení s novými volbami by politickou krizi ještě zhoršilo. Důvěru ve své politiky Češi beztak již ztratili. Nejhloupější je to, že ani volby základní problém nevyřeší," dodává berlínský deník.

Tím je podle něj propojení vysoké politiky s korupcí a organizovaným zločinem, které se netýká jen současných vládních stran, ale i opozice. "Česko tak potřebuje víc než jen změnu vlády," zdůrazňuje list. Osobnost, která by přinesla onu zásadní změnu politické kultury, "není ale široko daleko vidět", poznamenává deník.

Pád Nečasovy vlády

Rakouský tisk připomíná, že na tahu je prezident Zeman. "Zeman už teď platí za vítěze nejnovějších událostí. Už po svém lednovém zvolení vyhlásil, že by rád viděl konec Nečasovy vlády. Teď, když se mu to přání splnilo, bude moci vybrat vládu novou," píše rakouský Wiener Zeitung, podle něhož by prezidentovi "do rukou hrál úřednický kabinet".

Německý a rakouský tisk také nadále fascinují pikantní okolnosti Nečasova pádu. Zatímco některé je přirovnávají k "thrilleru s prvky jako sex, korupce a špionáž" nebo "kýčovitému románu od Rosamunde Pilcherové", švýcarský Neue Zürcher Zeitung líčí Nečase jako součást klientského systému v české politice, jehož potírání umožnila paradoxně právě jeho vláda. "To je ta jediná dobrá zpráva mezi mnoha špatnými," konstatuje curyšský list.

Korupce? Nic výjimečného

Britská, francouzská a bruselská média se shodují, že Nečasova demise uvrhla Českou republiku do další z mnoha politických krizí v době, kdy se snaží dostat z dlouhé recese. Shodně také zdůrazňují, že korupce v České republice není ničím výjimečným.

List Financial Times soudí, že skandál zanechal Českou republiku, která měla od roku 2002 šest premiérů, opět bez funkční vlády v době, kdy se hospodářství snaží dostat z vůbec nejdelšího poklesu. Pro Prahu je také obtížnější přilákat investory, když země vypadá, že ji řídí zkorumpovaní politici, že ji ovládají mocné obchodní zájmy a že je pod rostoucím ruským vlivem, napsaly Financial Times.

Aféra je podle listu dalším důkazem, že politická transformace se nikdy nevyrovnala ekonomické, která proměnila zemi ve výrobní středisko blízce napojené na německou ekonomiku. Zemi pronásledují skandály, korupce a intriky vzhledem k tomu, že podle analytiků politická elita často jedná beztrestně a jen s malým ohledem na právo nebo na důsledky svých činů, uvedl ekonomický deník.

"Nebesa, moje milenka byla špionka"

EUobserver zdůraznil, že loni Českou republiku postihl skandál s evropskými fondy, aféry na ministerstvech obrany a zdravotnictví, stejně jako na pražské radnici, kde "kmotři" - tedy skupina politiků a lobbistů - po léta odsávali státní peníze. Bruselský web připomněl i loňskou aféru kolem Davida Ratha. Ale nyní je měřítko odlišné, zdůraznil autor článku, polský analytik Dariusz Kalan.

Francouzský La Croix píše, že Nečas byl politikem bez charizmatu a zanechal zemi v nejdelší recesi od roku 1996, zdůraznil deník. Může nevěra vyvolat politickou krizi? ptá se Le Figaro, který píše o "politicko-manželském skandálu v České republice". Odpověď zní ano. A týdeník Paris Match svůj vcelku faktografický materiál přinesl pod titulkem "Nebesa, moje milenka byla špionka".

Podle EUobserveru je nepravděpodobné, že by česká Watergate měla nějakého vítěze. Opoziční ČSSD vede v průzkumech takovým rozdílem, že by volby příští rok vyhrála stejně. Pro Nečasovy odpůrce v ODS je pozdě na to, aby převzali vedení a obnovili důvěru ve stranu. A Miloš Zeman je sotva s to obnovit důvěru lidí v establishment. Po zprávách o tom, že byl při oficiální ceremonii opilý, má vlastní problémy se svou prezentací na veřejnosti.

Fotogalerie

Pro Čechy to vše bude mít jen malý význam. Ve vztahu ke své kradoucí a opilé elitě se stávají společností, kterou v Evropě nejvíce postihla deziluze. Probudí je česká Watergate a přiměje je, aby usilovali o skutečnou změnu? uzavřel Dariusz Kalan v EUobserver.

Nečase zničil jeho boj za čistší politiku, soudí Slováci

Slovenský tisk připomíná, že Nečas do vrcholové politiky vstupoval jako člověk, se kterým nejsou spojeny žádné skandály, a odchází pošpiněn aférou Nagyové. "Ačkoli Nečas odchází z politiky jako tragikomická figurka, není vyloučeno, že ho dějiny přece jen ocení. Zničil ho totiž vlastní boj za trochu čistší politiku a veřejný prostor," soudí Hospodárske noviny.

Právě Nečas podle nich prosadil pro státní zastupitelství takovou míru autonomie, že v poutech mohla být odvedena i šéfka jeho kanceláře. "Skutečnost, že Jana Nagyová byla zároveň i milenkou premiéra a zneužila vojenskou tajnou službu, aby dala sledovat jeho manželku, svědčí o tom, že ačkoli je Nečas na poměry české politiky slušný člověk, coby manažer za mnoho nestojí," tvrdí list.

"Za necelý týden skončil coby manžel, český premiér i předseda ODS. Nečas začíná od začátku. A stále to nemusí být to nejhorší v jeho životě," poznamenal list Sme, podle kterého by Nečas mohl mít po ztrátě poslanecké imunity problém se zákonem kvůli trestnímu oznámení ohledně úplatkářské aféry bývalých poslanců za ODS.

Také slovenský tisk se shoduje, že karty v rukou má hlava státu. "Do velké politiky v Česku se vrátil jen před několika měsíci po deseti letech v důchodu - a dnes už ve svých rukou drží největší moc v zemi. Prezident Miloš Zeman je ten, kdo bude v následujících dnech vybírat nástupce předsedy vlády Nečase," poznamenaly Hospodárske noviny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Už jen devět dětí. Británie zastavuje program pomoci mladým uprchlíkům

Francouzské úřady zahájily převoz mladistvých migrantů z tábořiště u Calais...

Mladiství uprchlíci bez doprovodu, kteří se snaží legálně dostat přes kanál La Manche do Velké Británie, budou mít brzy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz