Zločince musíte chránit, hrozí-li mu ve vlasti bezpráví, řekl Česku soud EU

  12:50aktualizováno  12:50
Uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být ze zemí Evropské unie vyhoštěni ani poté, co na jejich území spáchají závažný trestný čin. I u zločinců se totiž musí chránit jejich práva, pokud hrozí, že budou v jejich vlasti porušena. České republice a Belgii to oznámil Soudní dvůr EU.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud v Lucemburku reagoval na českou a belgickou žádost o konzultaci, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v odůvodnění uvedl, že odepření či odejmutí práva na azyl nemá vliv na nárok na ochranu poskytovanou na základě Ženevské konvence či Listiny základních práv EU.

Fotogalerie

Dokud tedy u azylanta panují důvodné obavy z pronásledování v zemi původu, musí se s ním zacházet jako s uprchlíkem nehledě na to, zda mu bylo postavení uprchlíka formálně přiznáno.

Ani azylanti odsouzení za závažnou trestnou činnost proto nemohou být vyhoštěni do zemí, kde by jim hrozilo mučení či nelidské tresty. Důvodem k soudnímu posouzení byly žaloby azylantů v Česku a Belgii, jimž úřady odňaly postavení uprchlíka a chtěly je vyhostit.

„Odnětí a nepřiznání postavení uprchlíka nemají za následek, že osoba mající oprávněné obavy před pronásledováním v zemi jejího původu přestane být uprchlíkem, ani že dotyčná osoba bude zbavena práv, jež Ženevská úmluva spojuje se skutečností, že určitá osoba je uprchlíkem,“ upozornil soud ve své tiskové zprávě.

Čečenský střelec bude pykat přes šest let

Soudní dvůr dodal, že pro ochranu práv daného člověka není ani nutné, aby byl jeho pobyt v zemi, kde spáchal zločin, zákonný. Stačí i „pouhá fyzická přítomnost uprchlíka na území hostitelského státu“. 

Loupili, vydírali, vraždili. Musíme si je nechat

V českém případě se jednalo o muže původem z jihoruského Čečenska, kterému ministerstvo vnitra udělilo azyl v roce 2006, když byl ještě předtím odsouzen ke tříletému trestu za loupež.

Lupiči při přepadení směnárny selhala pistole, i tak dostal 18 let

Později dostal devět let vězení za další loupež a vydírání. Tento trest si měl odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Ministerstvo mu kvůli opakovaným zločinům v roce 2014 azyl odebralo, proti čemuž se muž odvolal. Když Městský soud v Praze odvolání zamítl, obrátil se cizinec s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, jenž věc předal soudu unijnímu.

V Belgii se na místní justici obrátil uprchlík z Konga. Po udělení azylu kradl a také spáchal vraždu, za kterou byl odsouzen na 25 let za mřížemi. Ochrana se vztahuje i na muže z Pobřeží slonoviny, který požádal o azyl v Belgii a který se ještě během azylového řízení dopustil několika zločinů, včetně znásilnění nezletilé dívky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Žena přežila sedmnáct dní v havajské divočině. Jedla lesní plody a hmyz

Instruktorka jógy Amanda Ellerová přežila sedmnáct dní v havajské divočině....

Záchranáři na Havaji našli pětatřicetiletou ženu, která se 8. května ztratila v místní přírodní rezervaci, kam si vyšla...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

V Nizozemsku nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová...

Policie zadržela muže podezřelého z pátečního útoku ve francouzském Lyonu

Policista u místa výbuchu ve francouzském Lyonu. (24. května 2019)

Francouzská policie po třech dnech dopadla a zatkla muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Oznámil to ministr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz